O zdrowiu

Czy abstynencja seksualna ma wpływ na zdrowie

Czy abstynencja seksualna ma wpływ na zdrowie?

Brak seksu nie zabija, będąc w złym związku, abstynencja seksualna może być nawet pomocna. Jednak wpływ seksu na zdrowie fizyczne i psychiczne jest dobrze znany i udokumentowany. Jak to zatem jest z tą abstynencją?

 

Czy wolałbyś oddać swoją prawą rękę (w przypadku osób praworęcznych), czy raczej zrezygnować z seksu do końca życia?

Pytanie wydaje się śmieszne, ale tylko w pierwszej chwili. Odpowiedź na nie jest podzielona pół na pół.

 

Seks nie jest wisienką na torcie i naturalnym jest, że ludzie nie chcą z niego rezygnować. Seks, w większości przypadków czyni życie lepszym, przyjemniejszym i zdrowszym z wielu znanych powodów.

 

Czy brak seksu jest niezdrowy?

Odpowiedź na to pytanie może być dwojaka: tak i nie. Z fizjologicznego punktu widzenia bez seksu można normalnie funkcjonować. Nie umrzesz od abstynencji, prawdopodobnie nie spowoduje ona bezpośrednio schorzeń serca czy raka. Abstynencja seksualna, w przeciwieństwie do nie jedzenia, nie jest w stanie fizycznie cię zniszczyć, przynajmniej nie bezpośrednio.

Kilka miesięcy bez seksu nie jest w stanie wyrządzić krzywdy organizmowi. Czasem jest to nawet wskazane – choćby w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, czy ciąży. Jednakże seks pozwala się zrelaksować i lepiej spać, co jak wiemy, ma duże znaczenie dla zdrowia.

 

abstynencja

 

Gdzie pojawia się problem podstawowy?

Abstynencja może stać się niezdrowa – głównie w aspekcie psychologicznym - jeśli pragniesz seksu, ale go nie masz. W takich przypadkach zazwyczaj słyszymy: „Chcę, ale jestem nieśmiały”, lub „nie wiem jak podejść do ludzi”. Narastająca frustracja, lęki spowodowane niezaspokojonym pożądaniem, z naciskiem na seks, mogą mieć wpływ na zdrowie.

Korzyści zdrowotne, wynikające z uprawiania seksu, są dobrze znane i wielokrotnie opisywane w naszym portalu. Jakie problemy, poza wcześniej wspomnianymi, może jeszcze spowodować długotrwały brak seksu?

U kobiet może dojść do atrofii mięśni pochwy i mięśni biodrowych. Pochwica jest częstym zaburzeniem charakteryzującym się nadwrażliwością mięśni wokół otworu pochwy. Te mięśnie - wraz z mięśniami dna miednicy są ważne dla kontrolowania penetracji, więc ich zanik może spowodować sytuację, w której seks staje się bardzo bolesny. Pochwicę można skutecznie leczyć.

 

Jak radzić sobie z przymusową abstynencją seksualną?

Frustracja związana z przymusową wstrzemięźliwością seksualną może być przezwyciężona przez przesunięcie celów. Seks powinien pozostać celem – ale odległym, trzeba więc skupić się na podróży i cieszyć tym wszystkim co wydarza się w drodze do celu. Mówiąc krócej – trzeba swoje działania przekierować, choćby na aktywność społeczną czy towarzyską do czasu, gdy seks znów stanie się możliwy.

Ważne, aby w międzyczasie przestać myśleć o braku spełnienia – oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić (gdy ktoś powie – nie patrz w dół – spojrzysz w dół), ale jest to skuteczne. To chyba jedyna droga do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego w trakcie przymusowej abstynencji seksualnej.