Żyć Dobrze

Czy bałagan na biurku sprzyja kreatywności?

Czy bałagan na biurku sprzyja kreatywności?

Praca przy czystym biurku może dodatnio wpływać na zdrowe odżywianie, czy hojność, może także sprzyjać pozostawaniu przy utartych schematach. Natomiast praca przy stoliku, na którym panuje nieład, pobudza kreatywne myślenie i owocuje nowymi pomysłami! Tak wynika z badania Kathleen Vohs z University of Minnesota, opublikowanego w Psychological Science.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że czyste środowisko sprzyja pozytywnym zachowaniom: ludzie nie angażują się w przestępstwa, nie śmiecą, są bardziej szczodrzy - Jednak my chcieliśmy dowieść, że również bałagan może mieć wartościowy wpływ na zachowania ludzkie - mówi Dr Vohs.

W eksperymencie poproszono uczestników o wypełnienie kwestionariusza w biurze: jedna grupa pisała w czystym gabinecie, druga natomiast w zabałaganionym. Następnie poproszono ich o datek na cele charytatywne, a także pozwolono na poczęstowanie się czekoladką lub jabłkiem, kiedy będą wychodzić. Okazało się, że czyste biuro zachęciło ludzi do robienia tego, czego od nich oczekiwano: oferowali więcej na cele charytatywne i częściej wybierali jabłko, niż cukierka.

Ale bałagan też miał swoje zalety, co udowodnił drugi eksperyment. Uczestników poproszono o wymyślenie nowego zastosowania dla piłeczki ping-pongowej.

Okazało się, że uczestnicy z zabałaganionego pomieszczenia wynajdywali tyle samo nowych idei co uczestnicy z czystego biura. Jednak ich pomysły zostały ocenione przez bezstronnych sędziów jako bardziej interesujące i twórcze.

- Przebywanie w bałaganie prowadzi do czegoś, czego pragną firmy, przemysł i społeczeństwo: do kreatywności - podsumowuje Dr Vohs.

Odkryto także, że kiedy uczestnikom dano wybór między dobrze znanym produktem a całkiem nowym, ci z nieuporządkowanego pokoju częściej wybierali nowość. Oznacza to, że bałagan pozwala na wyzwolenie z konwencjonalności. Uczestnicy z czystego pokoju zazwyczaj odrzucali innowacje.

Źródło: www.biomedical.pl/aktualnosci/czyste-i-brudne-biurka-maja-swoje-zalety-11598.html