Alkoholizm jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na utracie kontroli nad piciem napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.
Oto objawy tej choroby:
1. Zmiana tolerancji na alkohol.
- Podwyższenie tolerancji ujawnia się, gdy wypicie tej samej ilości co kiedyś powoduje słabsze niż poprzednio efekty - żeby uzyskać ten sam stan co poprzednio trzeba wypijać więcej niż kiedyś.
- Obniżenie tolerancji ujawnia się, gdy przy dawkach alkoholu mniej-szych niż poprzednio pojawiają się podobne efekty nietrzeźwości
2. Objawy abstynencyjne.
Gdy człowiek przerywa dłuższe picie lub zmniejsza ilość wypijanego alkoholu pojawiają się bardzo przykre objawy - niepokój i drażliwość, dreszcze i drżenie kończyn, skurcze mięśniowe, poty, nudności, a nawet zaburzenia świadomości i majaczenia. Osoba uzależniona stara się szybko usunąć te cierpienia przy pomocy alkoholu.
3. Subiektywne poczucie łaknienia alkoholu.
W miarę upływu czasu bez alkoholu pojawiają się nieprzyjemne doznania podobne do głodu i wewnętrznego przymusu wypicia, połączonego z poczuciem paniki i obawą, że się nie wytrzyma długo bez alkoholu.
4. Koncentracja życia wokół picia.
Obecność alkoholu w życiu codziennym staje się czymś bardzo ważnym, dużo uwagi i zabiegów jest koncentrowanych wokół okazji do wypicia i dostępności alkoholu.
5. Utrata kontroli nad piciem.
Po wypiciu pierwszej porcji alkoholu pojawia się niemożność skutecznego decydowania o ilości wypijanego alkoholu i o momencie przerwania picia.
6. Zaburzenia pamięci i świadomość.
Po wypiciu pojawiają się "dziury pamięciowe", całe fragmenty wydarzeń znikają z pamięci. Mimo próby obrony pozorów rozumności i ciągłości postępowania coraz więcej rzeczy dzieje się poza świadomością osoby uzależnionej.
7. Nawroty picia po próbach utrzymywania okresowej abstynencji.
Od czasu do czasu człowiek dostrzega, że picie wymyka się spod jego kontroli i próbuje udowodnić sobie lub innym, że potrafi nad tym zapanować, jednak próby te kończą się niepowodzeniem.
Wpływ alkoholu na organizm:
MÓZG
Uszkodzenia naczyń krwionośnych prowadzące do wylewów. Niszczenie komórek nerwowych w korze mózgowej prowadzące do obniżenia sprawności umysłowej i zaburzeń psychicznych.
SERCE
Arytmia, nadciśnienie, niewydolność krążeniowa, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz przeszkody w dojrzewaniu krwinek czerwonych, niezbędnych dla odżywiania organizmu tlenem, zawał.
WĄTROBA
Stłuszczenie i stany zapalne wątroby, marskość wątroby, uszkodzenie regulacji poziomu cukru we krwi.
PRZEWÓD POKARMOWY
Nieżyt przełyku, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Stany zapalne trzustki. Uszkodzenie wchłaniania pokarmu w jelitach. Alkohol z nikotyną powoduje raka wargi, języka, gardła
INNE SYSTEMY BIOLOGICZNE
Uszkodzenie zdolności obronnych wobec chorób - zwiększona podatność na choroby. Niedożywienie i deficyt witamin. Obniżenie potencji męskiej, bezpłodność lub uszkodzenia płodu.
Pomaganie osobom uzależnionym jest konieczne. Sam alkoholik nie jest wstanie sobie pomóc. Jedynym sposobem na uratowanie życia alkoholika jest abstynencja i nauka zapobiegania nawrotom picia.
Uzależnienie od alkoholu, jest chroniczną, postępującą i potencjalnie śmiertelną chorobą. Może jednak być powstrzymywana, jeżeli osoba uzależniona podejmie systematyczną terapię w placówce odwykowej.
Alkoholik potrzebuje specjalistycznej terapii uzależnień.
Uzależnienie jest chorobą, uszkadza cztery podstawowe sfery życia:
- fizyczną
- psychiczną,
- społeczną
- duchowa.
Dlatego w procesie terapii pacjenci muszą pracować nad czterema głównymi zadaniami:
1. Trzeba uzdrowić organizm
Konieczne jest nie tylko odtrucie organizmu. Ale także leczenie różnego rodzaju schorzeń spowodowanych chronicznym zatruciem, niedożywieniem, deficytem witamin i innych substancji potrzebnych dla zdrowia i niszczonych przez alkohol.
2. Konieczne są zmiany psychologiczne
Osoby uzależnione uczą się rozumienia siebie, swojego życia i swojej choroby, porządkują swoje życie uczuciowe i uczą się konstruktywnych sposobów zaspokajania swych potrzeb, uczą się pozytywnego stosunku do samego siebie oraz umiejętności potrzebnych do trzeźwego życia.
3. Trzeba naprawić kontakty z innymi ludźmi
Pacjenci przygotowują się do odbudowy swych związków z bliskimi osobami, niszczonych przez poprzednie lata, oraz wywiązywania się z zaniedbanych zadań społecznych i zawodowych.
4. Konieczna jest przemiana duchowa
Trzeźwiejący alkoholicy odkrywają podstawowe wartości, które poprzednio lekceważyli i niszczyli, oraz starają się znajdować w swoim nowym życiu miejsce na realizację tych wartości, odkrywają i akceptują obecność Pana Boga w swoim życiu.
W zdecydowanej większości przypadków, bez fachowej pomocy osoba uzależniona nie potrafi się uratować. Nie oznacza to jednak, że powinna być zwolniona od odpowiedzialności za swoje postępowanie. Jeżeli ktoś, po pijanemu narusza prawo, zasady moralne. Krzywdzi innych i powoduje straty materialne, powinien za to ponosić odpowiedzialność, tak jak wszyscy ludzie.