O zdrowiu

Rola witaminy K2

Czy sam wapń wystarczy dla zdrowych kości? Rola witaminy K2 w naszym organizmie

Suplementacja bywa jednowymiarowa – jeden składnik ma rozwiązać konkretny problem z naszym zdrowiem. Praktyka pokazuje, że jest inaczej – zjawiska biochemiczne są bardzo skomplikowane i ostatecznym sukcesie kuracji decyduje wiele czynników. W przypadku zażywania wapnia, bohaterem drugiego planu wydaje się być tytułowa witamina K2 MK7. Wszyscy o niej słyszeliśmy, ale czy na pewno wiemy, dlaczego jest ważna w naszej diecie? Gdzie występuje witamina K2? Jakie są skutki jej niedoborów? O tym poniżej.

 

Wyróżniamy trzy formy witaminy K: K1, K2 i K3 (syntetyczną). Różnią się one budową wiązań chemicznych. W zależności od ilości wiązań w bocznym łańcuchu, wyróżnia się witaminę K2 MK4 oraz K2 MK7. Ta ostatnia forma jest najbardziej ceniona w diecie, gdyż cechuje się najlepszą biologiczną przyswajalnością, jest trwała i efektywna zarazem. Witaminę K odkryto przy okazji badań związanych z krzepliwością, które prowadzono w pierwszej połowie dwudziestego wieku, a które wynalazcom przyniosły prestiżową nagrodę Nobla.

 

Witamina K2 w czym występuje?

Menachinony (inna nazwa witaminy K2) to substancje, których należy szukać min. w warzywach oraz algach morskich, Dużą zawartość tego mikroskładnika wykazują także produkty fermentowane, a wśród nich japoński przysmak, który stanowią fermentowane nasiona soi. Część suplementów diety dostępnych na rynku mają pochodzenie naturalne i pozyskiwane są właśnie z wcześniej wspomnianych nasion soi lub fermentowanej ciecierzycy. Dzienną dawkę witaminy K2 jaką powinniśmy przyjmować szacuje się na około 100 mcg i jest to typowa zawartość kapsułki z tym suplementem.

 

witaminak2 banery do artykulow

Wysokiej jakości witamina K2 MENAQ7: sklep.kenayag.com.pl

 

Witamina K2 jakie ma działanie?

Obecność witaminy K2 najlepiej odczuwa układ kostny oraz układ krwionośny. Jest ona bowiem odpowiedzialna za aktywację białek, które wychwytują wapń krążący we krwi oraz kierują je do kości, gdzie wapń jest wbudowywany. Suplementy witaminy K2 MK7 mają zatem kluczowe znaczenie w budowie i utrzymywaniu dobrego stanu naszego szkieletu. A czym grozi niedobór witaminy K2? Jeśli wapń krążący w naszej krwi nie zostanie skierowany do kości, będzie się odkładać w naczyniach krwionośnych. W taki sposób tworzą się złogi w postaci płytek miażdżycowych, co skutkuje chorobami układu krążenia i może być dla nas niezwykle groźne.

 

Witamina K2 MK7 w codziennej diecie to także działanie profilaktyczne w kierunku wyeliminowania takich problemów jak osteoporoza. Dotyka ona część społeczeństwa, a w szczególności seniorów. Łamliwość i kruchość kości jest w tym wieku szczególnie niebezpieczna. Dlatego też na rynku bardzo często możemy natknąć się na suplementy diety, w których witamina D stanowi kompleks z witaminą K2. W takiej konfiguracji oba mikroskładniki są najbardziej wydajne. Warto zapytać o to swojego lekarza rodzinnego.

Artykuł zewnętrzny