Przed podjęciem wszelkich działań związanych z kupnem mieszkania warto przeanalizować swoje możliwości finansowe. Zazwyczaj niewielu z nas dysponuje odpowiednim kapitałem własnym takiej wysokości, aby pokrył koszt zakupu mieszkania. Zacznij więc od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej.

 

Oczywiście wstępne szacunki są możliwe za pośrednictwem wielu skryptów udostępnianych bezpośrednio przez banki, czy doradców finansowych. Aby od czegoś zacząć - warto znowu zaprzyjaźnić się z Internetem.

Jeśli jednak wybierasz opcję „na piechotę" to:

  1. Zsumuj swoje roczne dochody.
  2. Odejmij koszty i pozostałą kwotę podziel przez 12 miesięcy.
  3. Następnie podziel tę kwotę przez 2 i teoretycznie taką ratę Twój bank weźmie pod uwagę oferując Ci kredyt.
  4. Teraz tę kwotę pomnóż razy 12 miesięcy i razy 30 lat. I taka właśnie jest Twoja zdolność kredytowa.

Oczywiście teoretyczna, bo ostatecznie to bank ustala warunki a każdy wyliczy Ci inną zdolność kredytową - różnice mogą sięgnąć nawet 30%.

Ale teraz, choć wstępnie, to jednak wiesz na jakie mieszkanie czy dom będzie Cię stać i czy nie musisz zacząć poważnie pracować nad podniesieniem swojej zdolności kredytowej. Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że kredyt mieszkaniowy to najtańszy kredyt dostępny na rynku.

Reklama

Kredyt mieszkaniowy

Bardzo ważnym jest aby przed podpisaniem umowy przedwstępnej mieć już pewność, że na 100% otrzymasz kredyt. Jak wiesz, przepisy i różne uwarunkowania wpływające na przyznawanie kredytów zmieniają się u nas dość często, zbyt często.

Kredyt w PLN

Wybierając kredyt w złotych unikasz ryzyka walutowego i masz pewność co do wysokości rat, które przyjdzie Ci płacić. Jednak marże bankowe dla kredytów złotowych są znacznie wyższe niż marże kredytów walutowych. Tu rata będzie uzależniona od dwóch rzeczy - marży banku oraz zmiennej stopy WIBOR.

Kredyt walutowy

Kredyt walutowy jest teoretycznie  tańszy. Tutaj też musisz uwzględnić marżę banku oraz zmienną stopę procentową. Dla kredytu w euro będzie to tzw. EURIBOR. Generalnie EURIBOR jest tańszy od WIBOR - stąd rata kredytu walutowego będzie niższa niż kredytu złotowego.

Wybór waluty jest również trudną decyzją. Można jedynie stwierdzić, który jest lepszy w danym momencie. Znamy już bowiem problemy jakie nastąpiły w związku z wahnięciami kursowymi.

Łukasz Heger

Komentarze  

0

#4 agrafka 2013-12-15 16:12

Wiadomo ze nie jest to zawsze łatwe, nieraz jest to uzależnione oczywiscie od naszych możliwości finansowych. To tak jak teraz nam sie podoba inwestycja na Bielanach, ale czekamy na kredyt.
Cytować
0

#3 wolska 2013-12-09 23:19

Ja teraz tez mam w planach zakup mieszkania- nawet mam wybranego dewelopera w stolicy Shiraz Trio. Naparwde porządny deweloper i z tego co słysze od znajomych warto jest kupić u niego mieszkanie.
Cytować
0

#2 Anastazja 2013-01-21 19:06

My mieliśmy wkład własny, no i oczywiście kredyt. Mieszkanie też kupowane w Warszawie, ale na Żoliborzu. Nie wiem jak Ty, ale my korzystaliśmy z pomocy negocjatora cen, więc dzięki temu udało się koszt całkowity mieszkania nieco zbić. To jest na pewno jakieś wyjście :roll:
Cytować
0

#1 wikki 2013-01-20 18:22

My zdecydowalismy sie na zakup mieszkania w stolicy na Bielanach. Ale oczywiscie wszystko na kredyt. Mysle ze większośc osób tak własnie kupuje swoje pierwsze mieszkanie.
Cytować