Żyć Dobrze

Czy stać Cię na mieszkanie?

Czy stać Cię na mieszkanie?

Przed podjęciem wszelkich działań związanych z kupnem mieszkania warto przeanalizować swoje możliwości finansowe. Zazwyczaj niewielu z nas dysponuje odpowiednim kapitałem własnym takiej wysokości, aby pokrył koszt zakupu mieszkania. Zacznij więc od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej.

 

Oczywiście wstępne szacunki są możliwe za pośrednictwem wielu skryptów udostępnianych bezpośrednio przez banki, czy doradców finansowych. Aby od czegoś zacząć - warto znowu zaprzyjaźnić się z Internetem.

Jeśli jednak wybierasz opcję „na piechotę" to:

  1. Zsumuj swoje roczne dochody.
  2. Odejmij koszty i pozostałą kwotę podziel przez 12 miesięcy.
  3. Następnie podziel tę kwotę przez 2 i teoretycznie taką ratę Twój bank weźmie pod uwagę oferując Ci kredyt.
  4. Teraz tę kwotę pomnóż razy 12 miesięcy i razy 30 lat. I taka właśnie jest Twoja zdolność kredytowa.

Oczywiście teoretyczna, bo ostatecznie to bank ustala warunki a każdy wyliczy Ci inną zdolność kredytową - różnice mogą sięgnąć nawet 30%.

Ale teraz, choć wstępnie, to jednak wiesz na jakie mieszkanie czy dom będzie Cię stać i czy nie musisz zacząć poważnie pracować nad podniesieniem swojej zdolności kredytowej. Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że kredyt mieszkaniowy to najtańszy kredyt dostępny na rynku.

Kredyt mieszkaniowy

Bardzo ważnym jest aby przed podpisaniem umowy przedwstępnej mieć już pewność, że na 100% otrzymasz kredyt. Jak wiesz, przepisy i różne uwarunkowania wpływające na przyznawanie kredytów zmieniają się u nas dość często, zbyt często.

Kredyt w PLN

Wybierając kredyt w złotych unikasz ryzyka walutowego i masz pewność co do wysokości rat, które przyjdzie Ci płacić. Jednak marże bankowe dla kredytów złotowych są znacznie wyższe niż marże kredytów walutowych. Tu rata będzie uzależniona od dwóch rzeczy - marży banku oraz zmiennej stopy WIBOR.

Kredyt walutowy

Kredyt walutowy jest teoretycznie  tańszy. Tutaj też musisz uwzględnić marżę banku oraz zmienną stopę procentową. Dla kredytu w euro będzie to tzw. EURIBOR. Generalnie EURIBOR jest tańszy od WIBOR - stąd rata kredytu walutowego będzie niższa niż kredytu złotowego.

Wybór waluty jest również trudną decyzją. Można jedynie stwierdzić, który jest lepszy w danym momencie. Znamy już bowiem problemy jakie nastąpiły w związku z wahnięciami kursowymi.

Łukasz Heger