Czy styl życia wpływa na zdrowie prostaty? Jak wprowadzić zdrowe nawyki?

Czy styl życia wpływa na zdrowie prostaty? Jak wprowadzić zdrowe nawyki?

Prostata to niewielki gruczoł obecny wyłącznie u mężczyzn, zlokalizowany wokół cewki moczowej. Z wiekiem dochodzi do jej łagodnego rozrostu, co może prowadzić do wystąpienia problemów z oddawaniem moczu. Jednak na kondycję prostaty duży wpływ ma styl życia. Jakie nawyki warto wprowadzić, aby wspierać zdrowie gruczołu krokowego?

 

Wpływ diety i aktywności fizycznej na zdrowie prostaty

Składniki diety szczególnie ważne dla zdrowia prostaty to m.in.:

  • likopen – obecny w czerwonych owocach i warzywach, np. pomidorach. To silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki uszkadzające komórki w organizmie,
  • cynk – uczestniczy też w metabolizmie męskich hormonów płciowych. Jest obecny m.in. w mięsie, serach, podrobach, jajkach i pestkach dyni,
  • kwasy omega-3 – wykazują właściwości przeciwzapalne. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie.

Dieta powinna być kolorowa i różnorodna, co pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ważne jest spożywanie odpowiednich porcji warzyw i owoców, a także zdrowych tłuszczów. Warto ograniczyć produkty przetworzone, takie jak słone przekąski, słodycze czy fast foody.

Ponadto zalecane jest odstawienie używek. Kawa i alkohol działają moczopędnie, co może być niewskazane w przypadku łagodnego przerostu prostaty, kiedy rozwijają się problemy z oddawaniem moczu. Z kolei papierosy nasilają stany zapalne toczące się w organizmie i zwiększają ryzyko rozwoju wielu nowotworów.

Do codziennej rutyny warto wprowadzić też aktywność fizyczną. W ten sposób możemy poprawić ogólną kondycję organizmu oraz zmniejszyć ryzyko otyłości i cukrzycy, które przyczyniają się do rozwoju problemów z prostatą[1].

 

Kluczowy nawyk to regularne badania gruczołu krokowego

Mężczyźni ok. 40-50. roku życia powinni rozpocząć regularne, coroczne badania profilaktyczne prostaty. Na początku wystarczą wizyty u lekarza rodzinnego, a w przypadku pojawienia się problemów – u urologa.

Podstawą diagnostyki chorób prostaty jest badanie palpacyjne per rectum. Choć może wzbudzać ono obawy, w rzeczywistości trwa zaledwie kilkanaście sekund i jest bezbolesne. W celu pogłębienia diagnostyki lekarz może zlecić dodatkowe badania, np. oznaczenie stężenia antygenu sterczowego (PSA) czy USG prostaty.

 

Jak zmniejszyć objawy łagodnego przerostu prostaty?

Początkowo łagodny rozrost gruczołu krokowego często nie daje żadnych objawów, jednak z czasem mogą pojawić się trudności z oddawaniem moczu (mikcją), np.:

  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • opóźniony początek mikcji,
  • przerywany strumień moczu,
  • wolniejsze opróżnianie pęcherza,
  • częstsze oddawanie moczu – w dzień i w nocy,
  • kapanie na końcu mikcji.

Leczenie przerostu prostaty dostępne bez recepty opiera się na preparatach zawierających wyciąg z palmy sabałowej. Hamuje on enzym 5-α-reduktazę, który uczestniczy w przemianie męskiego hormonu testosteronu w jego postać aktywną – dihydrotestosteron.

Podejrzewa się, że to właśnie ten związek pobudza komórki prostaty do rozrostu, dlatego obniżenie jego stężenia może zredukować występujące problemy z oddawaniem moczu oraz spowolnić powiększanie się gruczołu krokowego. Ponadto wyciąg z palmy sabałowej wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz redukujące liczbę nadmiarowych komórek gruczołu krokowego[2].

Regularne badania profilaktyczne, aktywny styl życia i różnorodna dieta to klucz do utrzymania dobrej kondycji całego organizmu – prostata nie jest tu wyjątkiem. Warto wprowadzić te nawyki jak najwcześniej, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

[1] Twardak, I. M., Konikowska, K., Kraińska, A., Lisowska, A., & Krzyżanowski, D. (2015). Rola diety w rozwoju raka prostaty. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 5(4): 417-425.

[2] Zielińska, A. (2023). Zastosowanie palmy sabałowej w terapii łagodnego przerostu prostaty. Lek w Polsce, 387(8): 29-33.

Artykuł zewnętrzny