Żyć Dobrze

Czy zakłady sportowe są legalne w Polsce?

Czy zakłady sportowe są legalne w Polsce?

1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowa ustawa hazardowa, według której każdy gracz biorący udział w internetowych zakładach sportowych może korzystać jedynie z usług tych firm bukmacherskich, które mają odpowiednią zgodę Ministerstwa Finansów.

 

W większości krajów europejskich prawo w jasny sposób stanowi, gdzie ich obywatele w legalny sposób mogą korzystać z usług bukmacherów internetowych. Operatorzy nieposiadający licencji są automatycznie blokowani, gracze zaś są pewni, że nie zostaną ukarani za obstawianie w sieci.

Przed wejściem w życie nowej ustawy hazardowej, w Polsce w tym temacie panował lekki rozgardiasz. Miały miejsce wypadki, w których Państwo karało nieświadomych łamania prawa obywateli rejestrujących się w serwisach teoretycznie wyglądających na legalne oraz deklarujących obsługę graczy z Polski.

 

Cel ustawy - legalny bukmacher

Legalni bukmacherzy muszą spełniać kilka podstawowych warunków:

- posiadać siedzibę na terenie Polski

- odprowadzać należne podatki do polskich instytucji finansowych

- prowadzić stronę w języku polskim

- weryfikować wiek oraz tożsamość graczy

- zapewnić pełne bezpieczeństwo danych osobowych 

Celem nowej ustawy hazardowej jest przede wszystkim ograniczenie liczby nielegalnych zakładów internetowych oraz umożliwienie funkcjonowania tym firmom, które spełniają wymagane prawem warunki.

Konsekwencją wejścia w życie nowej ustawy jest ograniczenie szarej strefy i listy legalnych bukmacherów, którzy oferują zakłady wzajemne zgodne z obowiązującym w Polsce prawem.

Obecnie w Polsce działa osiem legalnych firm bukmacherskich, które spełniły wszystkie warunki, jakie były zapisane w ustawie hazardowej. Są to: E-toto, ForBet, Fortuna, Lv Bet, Milenium, STS, Superbet i Totolotek. Pełnę listę autoryzowanych przez Ministerstwo Finansów bukmacherów znajdziesz tutaj: zakaz reklamy zgodnie z zapisami ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych

 

Legalność, czyli…

Obstawianie przez internet zakładów bukmacherskich jest w Polsce legalne, pod warunkiem, że korzysta się z dostawców wyposażonych w krajową licencję na prowadzenie działalności. 

Bukmacherzy z licencją Ministerstwa Finansów oferują polskim graczom zarówno zakłady dotyczące dyscyplin sportowych (m.in. piłka nożna, siatkówka), jak i zakłady niesportowe związane m.in. z polityką (np. wyniki wyborów), wydarzeniami społecznymi oraz show - biznesem.

Listę legalnych bukmacherów można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Resort prowadzi ponadto także Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, gdzie trafiają adresy stron internetowych operatorów zakładów wzajemnych bez koncesji Ministerstwa Finansów.

Zmiany regulujące rynek hazardowy mają przede wszystkim zapewnić ochronę osobom, które korzystają z niego oraz ograniczyć szarą strefę w tym segmencie. Uzdrowienie sytuacji spowoduje też rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorcami na rynku hazardowym. Dotychczas były one poszkodowane w wyniku działań nielegalnych podmiotów.

 

Groźba kary za grę u bukmachera bez licencji

Nowa ustawa hazardowa ma wiele zalet, najważniejszą jest systematyzowanie rynku i eliminacja szarej strefy. Ponadto wprowadza ona jasność - każdy gracz internetowy może sprawdzić aktualną listę legalnych bukmacherów i korzystać z ich usług bez obaw oraz niepewności, co do legalności własnych działań.

Wybieranie legalnych bukmacherów jest sprawą bezdyskusyjną - mimo że legalni bukmacherzy pobierają 12% podatku od stawki, co wpływa na mniejsze wygrane.

Ważne! Obstawianie zakładów u nielegalnych bukmacherów grozi karą finansową.

Udowodniona gra u bukmachera bez koncesji zagrożona jest karą 100% wygranych oraz postawionych kwot, zaś wysokość grzywny w 2018 roku może wynieść 8,4 tys. zł (do 120 stawek dziennych).

 

Podsumowanie

Legalni bukmacherzy to firmy wspierające polski sport (wielu sponsoruje drużyny, wydarzenia sportowe, a także w znaczący sposób przyczynia się do finansowania niektórych dyscyplin, zawodników bądź imprez). Działania takie nie byłyby możliwe, gdyby nie gracze, którzy wybierają zakłady u legalnych bukmacherów (więcej o tym: zakaz reklamy zgodnie z zapisami ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych) .

 

Powyższy tekst jest wyłącznie informacyjny. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem, dozwolone od lat 18. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia - skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów, z ważną licencją Ministerstwa Finansów. 

Artykuł zewnętrzny