Żyć Dobrze

projektowanie

Czym kierować się wybierając dobrego architekta dla domu jednorodzinnego?

Jeśli nosimy się z wybudowaniem domku jednorodzinnego, a nie chcemy konstruować go według projektu katalogowego, alternatywą jest znalezienie architekta, który wykona dla nas projekt.

 

Zaletą współpracy z takim architektem jest to, że możemy mu przekazać wszystkie przemyślenia oraz pragnienia odnośnie naszego przyszłego domu. Przecież taki domek nie dość, że będzie służył nam do końca naszego życia, to i również późniejszym pokoleniom - będzie to swoiste dziedzictwo. Dlatego też tak istotne jest, aby dom jak najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom i marzeniom. Pamiętajmy, że decydując się na budowę domu z katalogu, za każdą zmianę projektu będziemy musieli zapłacić, a w przypadku współpracy z architektem to my wprowadzamy zmiany jeszcze na etapie samego projektowania budynku - wielu ludzi może myśleć, że wynajęcie architekta będzie ich kosztowało o wiele więcej niż budowa domu z katalogu, jednak, biorąc pod uwagę koszt ewentualnych zmian w samym projekcie, może się okazać, że to niekoniecznie droższe wyjście.

Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu (jednak nie stawiajmy wymagań niemożliwych do spełnienia), dobrym pomysłem będzie zatrudnienie architekta i dewelopera w jednym, czyli na przykład współpraca z firmą TLS DEVELOPER. Jest to przedsiębiorstwo ze Szczecina, którym zarządza Łukasz Szykuć, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej oraz projektowej.

 

Znajdź wspólny język

Podczas wybierania architekta, który miałby zająć się projektem naszego domu, ważne jest, aby móc się z nim odpowiednio porozumieć, znaleźć wspólny język. Trudno jest bowiem przekazać drugiemu człowiekowi to, czego chcemy, gdy nie możemy się z nim dogadać. Oczywiście nie znaczy to od razu, że jest on złym specjalistą - ludzie bywają różni, dlatego może się okazać, że najzwyczajniej w świecie ktoś ma inne wyobrażenie na różne rzeczy niż my. Dlatego na początku najlepiej jest przejrzeć już zrealizowane projekty danego architekta i zorientować się, czy podoba nam się jego estetyka oraz różne rozwiązania architektoniczne.

 

Poszukaj specjalisty z okolicy

Kiedy szukamy odpowiedniego dla nas architekta, dobrze byłoby, gdyby jego pracownia znajdowała się w pobliżu naszego przyszłego miejsca budowy. O wiele łatwiej jest się bowiem komunikować podczas ewentualnych problemów w czasie budowy (które na pewno się pojawią, niezależnie od nas), kiedy to architekt może w każdej chwili przyjechać, sprawdzić co się dzieje i rozwiązać problem. Jeśli więc nosimy się z wybudowaniem domku w Szczecinie lub okolicach, dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z ofertą wyżej wspomnianej firmy, dostępną na stronie internetowej tlsdeveloper.pl.

Podczas projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie, ważną zaletą jest sprawna współpraca architekta oraz wykonawców - przy budowie z projektu typowego nie ma szans na to, aby współpracować z jego autorem, a architekt, który wykonywałby jego adaptację, nie będzie analizował go bardziej, niż wymagają tego wprowadzone na naszą prośbę zmiany i adaptacje. Pamiętajmy również, że przy planowaniu budowy nie warto oszczędzać na materiałach czy czasie - chcemy wznieść budynek, w którym będziemy mieszkać nawet przez dziesiątki lat, więc ważne jest, aby był on wykonany solidnie przy użyciu jak najlepszych materiałów.

 Reklama