Żyć Dobrze

deska tarasowa

Deska tarasowa - w jaki sposób ją poprawnie zamontować?

Jeśli chcemy przez wiele lat cieszyć się pięknym tarasem, powinniśmy dobrze się zastanowić zanim wybierzemy materiał, z którego zostanie on wykonany. W sezonie letnim taras staje się dla nas dodatkowym pokojem, w którym toczy się życie domowe i towarzyskie. Jeśli chcemy czuć się na nim komfortowo, dobrym pomysłem będzie użycie do jego wykonania kompozytowej deski tarasowej.

 

Co to jest deska kompozytowa ?

W materiale tym udało się połączyć zalety rodzimych gatunków drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw leśnych z korzyściami, jakie dają wysokiej jakości polimery.

Nie wymagają, żeby je odnawiać lub malować i bardzo przypominają swoim wyglądem drewniane deski tarasowe. Są jednak pozbawione sęków, wszystkie w jednym kolorze i łatwo się je układa.

Dostępne na rynku kompozytowe deski tarasowe stają się konkurencyjnym rozwiązaniem dla drewna tarasowego. Wynika to głównie z trwałości materiału, niezmiennego koloru oraz odporności na wilgoć. Aby taras służył nam przez długi czas, trzeba wybrać produkty najwyższej jakości, np. z firmy Redan. Pojedyncza deska tarasowa może wytrzymać obciążenie nawet do 350 kg. Należy także przestrzegać zasad poprawnego montażu oraz stosować się do kilku zaleceń.

Wielu producentów posiada w swojej ofercie gotowe systemy tarasowe, do samodzielnego montażu. W ich skład wchodzą legary, deski, maskownice, stalowe łączniki do zamocowania deski oraz listwy ułatwiające montaż.

 

Jak zamontować deski kompozytowe ?

Deskę kompozytową można ułożyć na wylewce betonowej, zagęszczonym podłożu żwirowym, a także na dachach i balkonach. Jeśli zdecydujemy się na podłoże z wylewki betonowej, to trzeba pamiętać aby wykonać ją idealnie. Legary muszą do niej przylegać na całej długości. Wylewka musi być równa, z niewielkim spadkiem dla odprowadzania wody.

Budowę tarasu zaczynamy od równomiernego rozłożenia legarów na całym podłożu montażowym. Zaleca się, aby odstęp między nimi wynosił do 50 cm, natomiast odległość między szczeliną dylatacyjną a deskami nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Powinnyśmy również pamiętać o zachowaniu 20 mm odległości względem ściany.

Do przytwierdzenia legarów do podłoża służą specjalne kotwy, kołki rozporowe oraz wkręty. W trakcie montażu należy zwrócić uwagę, aby łebki śrub nie wystawały ponad powierzchnię, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni deski w przyszłości. Warto również zadbać o dołożenie dodatkowych legarów w nietypowych miejscach, gdzie deski będą łączone, np. przy filarach lub na krawędziach.

W kolejnym kroku montujemy klipy łączące na legarach (jeden klip na jeden legar), a następnie możemy zająć się zakładaniem desek. Zanim jednak to nastąpi, musimy się upewnić, że wszystkie ryfle (faktura deski) są ułożone w jednym kierunku.

Deski składamy przy zachowaniu wymaganych odstępów: 5 mm przy szerokości i 10 mm na długości. Należy je łączyć na przemian, z minimalnym 50 centymetrowym przesunięciem. Deski zostają połączone po długości przy pomocy klipów, które przykręcamy do podłoża (legarów).

Ostatnim elementem montażu jest wykończenie. Trzeba zamontować listwy wykończeniowe lub końcowe zaślepki. Do zamocowania listw używa się śrub ze stali nierdzewnej, a do zaślepek gumowego młotka.

 

Na każdym etapie montowania deski tarasowej kompozytowej (np. z firmy Redan) należy pamiętać o odpowiednim chronieniu jej przed niezamierzonymi uszkodzeniami. Po skończonym montażu należy wyczyścić całą powierzchnię tarasu, aby brud nie wniknął w materiał. Do czyszczenia deski kompozytowej wystarczy stosować wodę z delikatnymi środkami czyszczącymi. Stosując się do tych zaleceń, zapewnimy sobie trwały taras, z którego będziemy mogli korzystać przez wiele lat.

Reklama