Intymność

Dla kogo randka w Internecie?

Dla kogo randka w Internecie?

Człowiek ze swej natury nie należy do samotników. Każdy z nas szuka innych ludzi w różnych celach, również seksualnych i w różnych miejscach – dziś także za pośrednictwem Internetu. Takie postępowanie staje się co raz bardziej popularne także w Polsce. Randkowanie w sieci jest domeną grupy wiekowej 30 – 50 lat.

 

O tak zwanych randkach bez zobowiązań pisaliśmy już wielokrotnie, ale jak się okazuje, temat jest ciągle na czasie, a popularność takiego właśnie nawiązywania relacji ciągle wzrasta. Internet nie jest już tylko źródłem informacji lecz coraz częściej bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej, która jeszcze niedawno zarezerwowana była głównie dla normalnych, fizycznych spotkań. W internecie szukamy dzisiaj partnera do erotycznych rozmów czy też na przysłowiową „jedną noc”. Do takich wirtualnych poszukiwań przyznaje się 48% użytkowników sieci, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu, w tym 50% mężczyzn i 46% kobiet. Tego typu nawiązywanie kontaktów, głównie na szybki numerek, najpopularniejsze jest we Francji, w Niemczech i w Brazylii. Dalej znalazły się Włochy, Hiszpania i Polska, która zajęła szóste miejsce na świecie.

Seks w wielkim mieście

Otwartość na nowinki techniczne, a także możliwość połączenia się do Internetu, to w Polsce wciąż domena mieszkańców większych miast, a życie w takich miejscach, jego tempo i permanentny brak czasu, wymuszają niejako przeniesienie życia towarzyskiego do sieci. Procentowo najwięcej użytkowników portaluach typu casual dating w Polsce stanowią mieszkańcy Mazowsza, Śląska i Wielkopolski (kolejno ponad 13,34%, 11,43% i 9,26% wszystkich użytkowników), a także mieszkańcy Małopolski i Dolnego Śląska. Najmniej użytkowników portalu zarejestrowano w województwie Świętokrzyskim.

 

Miłość nie zna wieku?

Wydaje się, że miłość i seksualne eksperymenty to domena młodego wieku, lat studenckiej otwartości. Z danych jednak wynika nieco odmienna sytuacja. W Polsce, znakomitą większość korzystających z tego typu rozrywki stanowią osoby dojrzałe, mające już za sobą spore doświadczenie seksualne. Najaktywniejszą grupą użytkowników są osoby w wieku 30 – 44 lata, czyli ludzie w szczytowym okresie robienia kariery zawodowej.    

„To znak naszych czasów – żyjemy coraz szybciej, mamy mniej czasu wolnego, a Internet stał się istotnym kanałem komunikacji międzyludzkiej, także intymnej” – komentuje Aleksandra Jodko, seksuolog, ekspert portalu C-Date.

I takim oto sposobem dochodzimy do konkluzji, że portale randkowe typu casual dating stają się ważną platformą wymiany doświadczeń, otwartej i szczerej rozmowy o swoich erotycznych marzeniach oraz preferencjach. Doświadczeni życiowo partnerzy, często po różnych perturbacjach losowych, rozwodach czy utracie bliskiej osoby, także pragną zadbać o swoje życie intymne nie narażając się tym samym na ostracyzm społeczny.

Internet zdecydowanie ułatwia rozpoczęcie niezobowiązujących kontaktów, ale niestety poza pozytywnymi elementami, niesie też zagrożenia, których nie powinno się bagatelizować. Pamiętajmy, że profil w Internecie to nie zawsze szczera prawda. Wielu ludzi mimo wszystko zachowuje się nieuczciwie, co może przysporzyć wielu problemów tym, którzy nie zachowują ostrożności.