Intymność

dlaczego ludzie uprawiaja seks

Dlaczego ludzie uprawiają seks?

Wielu naukowców zakłada, że ludzie uprawiają seks z prostych i nieskomplikowanych powodów takich jak doświadczanie przyjemności seksualnej albo w celu podtrzymania gatunku. Jednak nowe badania pokazują setki zróżnicowanych i niejednokrotnie skomplikowanych motywacji, od duchowego uniesienia po zwykłą zemstę.

 

Po przeprowadzeniu jednego z najbardziej kompleksowych do tej pory badań na temat, dlaczego ludzie uprawiają seks, psycholodzy David Buss i Cindy Meston odkryli aż 237 motywacji, które opublikowali w Archives of Sexual Behavior.

Okazało się, że motywacje bywają bardzo przyziemne, na przykład "nudziłem się", ale i sięgające do sfery duchowej - "chciałem być bliżej Boga". Równie często mamy do czynienia z powodami altruistycznymi - "chciałem/chciałam poprawić samopoczucie partnerce/partnerowi", jak i mało wyrafinowaną manipulacją - " chciałem uzyskać awans".

 

dlaczego ludzie uprawiaja seks 3

 

Niektórzy mówili, że uprawiali seks, aby poczuć się silniejszymi, inni, aby się poniżyć. Niektórzy chcieli zrobić wrażenie na przyjaciołach, inni zaszkodzić wrogom -"chciałem rozbić związek mojego rywala".

 

Buss i Meston przeprowadzili dwa badania. W pierwszym poprosili ponad 400 mężczyzn i kobiet o określenie powodów, dla których ludzie uprawiają seks. W drugim zapytali ponad 1500 studentów o ich doświadczenia i podejście.

 

dlaczego ludzie uprawiaja seks 1

 

Ostatecznie psycholodzy wyodrębnili cztery główne oraz kilkanaście podrzędnych czynników tłumaczących, dlaczego ludzie uprawiają seks:

 

1. Powody fizyczne

takie jak potrzeba zredukowania stresu - "wydawało się to dobrym ćwiczeniem", odczuwanie przyjemności - "to podniecające", ulepszanie lub rozwijanie swoich doświadczeń - "byłem ciekawy seksu" i fizyczne pożądanie partnera  - "osoba była dobrym tancerzem ".

 

2. Powody praktyczne

w tym związane z rozmnażaniem - "chciałem mieć dziecko", podkreślające status społeczny - "chciałem być popularny" i złośliwe - "chciałem zarazić kogoś chorobą płciową".

 

3. Powody uczuciowe

takie jak miłość i oddanie - "chciałem poczuć więź" i wyrażanie uczuć "chciałem powiedzieć" dziękuję ".

 

4. Przyczyny związane z poczuciem niepewności, w tym poczuciem własnej wartości - "potrzebowałem więcej uwagi"

z poczuciem obowiązku lub nacisku - "mój partner nalegał" i chęci zatrzymania przy sobie partnera - "chciałem uchronić moją partnerkę przed skokiem w bok".

 

dlaczego ludzie uprawiaja seks 2

 

Powody, dla których ludzie uprawiają seks, są niezwykle ważne, ale niestety rzadko badane. Co ciekawe, wielu naukowców zakłada, że odpowiedź jest oczywista i nie ma potrzeby zagłębiania się w temat. Jednak jak widać ludzie mają różne powody uprawiania seksu, a niektóre z nich są co najmniej dość złożone.

A teraz się zastanów. Z jakich powodów ty uprawiasz seks?

Może rzeczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista?

Temat zaczerpnięty z sciencedaily.com