Żyć Dobrze

Dlaczego mężczyźni biją kobiety

Dlaczego mężczyźni biją kobiety?

Znamy mnóstwo przypadków z mediów, gdzie notorycznie słyszymy o pobiciu kobiety przez męża. W najcięższych przypadkach kończy się to nawet śmiercią. Kiedy przyjrzymy się statystykom, widzimy, że są zatrważające – ponad 87% kobiet w Polsce przyznaje się, że były bite przez swoich mężów w trakcie małżeństwa. Tutaj zadajemy sobie pytanie – dlaczego to musi się dziać? Skąd u mężczyzn bierze się agresja, w stosunku do kobiety,  z którą wybrało się wspólne życie?

 

Początki są piękne

Zachwyt towarzyszący pierwszym randkom, zasłania wszelkie niedoskonałości osoby, z którą się spotykamy. Prawdopodobnie w tym czasie nie jesteśmy w stanie racjonalnie oceniać sytuacji, ponieważ kierujemy się tylko odczuwaniem przyjemności. Oczywiście nie można mieć sobie tego za złe, bo przecież zauroczenie to jedno z ulubionych odczuć.

Tak więc,  wspólnie spędzany czas mija i w ten sposób stajemy się sobie coraz bardziej bliscy. Pojawiają się pierwsze poważne rozmowy dotyczące wspólnego życia, następnie zaczynamy podejmować decyzje, wciąż będą sobą pochłonięci bez reszty. Sprawia nam to wiele przyjemności. Pomimo tego, że od czasu do czasu pojawią się kłótnie, nie dostrzegamy bardzo negatywnych cech i zazwyczaj po szybkim czasie wszystko wraca do normy. Trwa tak zazwyczaj do momentu kiedy zaczniemy wspólnie dzielić mieszkanie…

 

Geneza zła

Jako dziecko dosłownie „połykamy” wszystko co widzimy i słyszymy. Bodźce, które w ten czas dostały się do naszego umysłu, zaczynają z wiekiem kiełkować do momentu kiedy całkowicie nie rozwiną się w naszym mózgu. Każda jedna sytuacja jakiej jesteśmy świadkiem, kształtuje w nas pewne zachowania, nie zawsze jednak mogą być one prawidłowe. Spróbujmy spojrzeć na to z przykładu:

- Jesteś młodym dzieciakiem. Przychodzisz któregoś dnia do domu, będąc w nastroju do zabawy, po bardzo mile spędzonych chwilach z przyjaciółmi z podwórka, kiedy od progu mieszkania docierają do Ciebie bezlitosne krzyki i dźwięki tłuczonych naczyń. Widzisz swoich rodziców, którzy szarpią się, bluzgają na siebie i w pewnym momencie ojciec w porywie złości, uderza zaciśniętą pięścią twarz  matki.

Już w tym momencie zarysował Ci się obraz bijącego, silnego taty i bezsilnej mamy. Kiedy będziesz dorastać i sytuacje te będą się wciąż powtarzać, Twój proces socjalizacji będzie jednoznacznie ukierunkowywał Ciebie, nadając Ci negatywny system wartości oraz norm. Matkę będziesz traktował tak samo jak robił to ojciec. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest w okresie dzieciństwa dbanie o dziecko i o jego rozwój. Niestety w tych czasach, ludzie pochłonięci pracą i codziennymi problemami, nie mają czasu dla swoich dzieci. Skutki tego mogą być tragiczne…

 

Kiedy ją uderzysz

Normalny, zwyczajny dzień nie zapowiadający niczego niezwykłego. Oboje rano wstajecie, robicie śniadanie, w międzyczasie porozmawiacie ze sobą. Zupełnie niespodziewanie przychodzi moment, w którym dojdzie do różnicy zdań i narastającej frustracji. Zaczynacie na siebie krzyczeć, napięcie zaczyna rosnąć, a nerwy puszczają. Padają pierwsze obraźliwe słowa i nagle dochodzi do rękoczynu. Uderzasz swoją małżonkę pod wpływem silnego impulsu i widzisz ją upadającą na podłogę. Polało się trochę krwi. Stoisz i patrzysz na nią, ciężko oddychając. Czujesz jak emocje w Tobie zaczynają opadać. Wiesz, że źle zrobiłeś, ale nie umiałeś inaczej uwolnić tych złych odczuć.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ciężko nauczyć się opanowywać emocje. To kwestia wymagająca sporej pracy nad sobą i na pewno nie możemy się tego nauczyć sami. Przemoc wobec kobiet ze strony mężczyzn, to tak naprawdę oznaka pewnej słabości, która spowodowana jest ciężkimi przeżyciami z dzieciństwa. Facet bijący kobietę, to bardzo zagubiony człowiek, potrzebujący pomocy. Jeżeli sobie nie pomoże, możemy domyślać się, jak to wszystko może się zakończyć. Uderzyć kobietę, to tak jak splunąć na własny, męski honor. Przemoc to najgorsze z możliwych rozwiązań w uwalnianiu emocji. Mamy możliwości, mamy ludzi którzy chcą i mogą pomóc, dlatego nie bójmy się korzystać z ich pomocy, jeżeli jest ona potrzebna.

Specjalnie dla portalu MSfera.pl  - Emen

 

O autorze

Emen - młody, początkujący pisarz, który z zamiłowaniem rozwija swój talent. Jego zainteresowania związane z psychologią oraz parapsychologią, sprawiły, że znalazł na siebie sposób. Powiększające się wciąż grono czytelników jego nowatorskiej powieści pokazuje, że jednak warto walczyć o swoje marzenia. Z każdym dniem doskonalił swoje umiejętności pisarskie i tak oto dziś, możemy czytać jego nowatorski horror psychologiczny „Zły umysł”.

„Pomysł na tę ideę zrodził się zupełnie niespodziewanie. Chcę przedstawić świat, który powstał w niebanalnym umyśle, tak aby potencjalny czytelnik poznał siłę swojej wyobraźni. Całość jest publikowana w częściach i być może to trochę szalone, ale chciałbym aby ta opowieść nie miała końca :-) To jednak tylko początkowe założenie.

Codziennie powstają nowe słowa tej niezwykłej historii, którą można czytać na tym facebookowym profilu - https://www.facebook.com/ZlyUmysl1.  Cierpliwość wskazana!”