Intymność

Dlaczego miłość umiera

Dlaczego miłość umiera

Zakochanie jest zawsze cudowne. Wydaje się, że będzie trwało wiecznie, a miłość pozostanie w nas na zawsze. Naiwnie wierzymy, że jakimś cudem właśnie nas nie dotyczą problemy, jakie mieli nasi rodzice. Tylko innym zdarza się, że miłość umiera - my będziemy żyć wspólnie długo i szczęśliwie.

 

Jednak gdy oczarowanie się rozpływa, a codzienność bierz górę, wychodzi na jaw, że mężczyźni oczekują po kobietach reakcji męskich, a kobiety spodziewają się, że mężczyźni będą zachowywać się jak kobiety. Nie uświadamiając sobie dzielących nas różnic, nie zabiegamy o wzajemne zrozumienie. Nie szanujemy swojej odrębności. Bywamy urażeni. Domagamy się, osadzamy, stajemy się nietolerancyjni.

Zadajemy sobie pytania:
Jak się to dzieje?
Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego przydarzyło się to akurat nam?

Aby odpowiedzieć na te pytania, fachowcy wypracowali rozbudowane wzorce filozoficzne i psychologiczne.  A mimo to dawne przyzwyczajenia odżywają. Miłość umiera. Przydarza się to prawie każdemu.

Codziennie miliony samotnych osób szukają partnera, z którym będą mogły przeżyć to wspaniałe uczucie. Każdego roku miliony par łączą się w miłości, by potem boleśnie się rozstawać, bo zaprzepaścili swoją szansę.

Z tych, którzy są zdolni podtrzymać swoją miłość wystarczająco długo by się pobrać - tylko 50 procent pozostaje w małżeństwie, choć ostatnie dane wskazują już na znacznie niższy odsetek. Spośród tych, którzy zostają razem nie więcej niż połowa to ludzie spełnieni. Trwają razem przez lojalność, z poczucia obowiązku, z przyzwyczajenia lub ze strachu przed rozpoczynaniem wszystkiego od nowa.

Bardzo niewielu ludzi potrafi rozwijać uczucie miłości. Jednak i to się zdarza. Kiedy mężczyźni i kobiety są zdolni do szanowania i akceptowania swojej odmienności wówczas miłość ma szansę rozwoju.

Dzięki zrozumieniu odmienności drugiej płci możemy lepiej dawać i przyjmować miłość, którą mamy w sercach. Odkrycie, uznanie i zaakceptowanie dzielących nas różnic pomoże nam uzyskiwać to na czym nam zależy w sposób twórczy. Co więcej - nauczymy się jak najlepiej kochać i wspomagać tych, na których nam zależy.

Uczucie może trwać jeśli będziemy pamiętać o naszej odmienności.

Więcej w książce John'a Gray'a: „Mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus"