Żyć Dobrze

Dlaczego pracodawca nie odpowiada na Twoje CV?

Dlaczego pracodawca nie odpowiada na Twoje CV?

Ile aplikacji już wysłałeś? Dziesiątki, setki a może ponad tysiąc? Bywa i tak. Dlaczego ciągle brak odpowiedz? Dlaczego ciągle szukasz pracy i nie możesz jej znaleźć? Bardzo wielu z nas zaczyna się zastanawiać co robi nie tak. Przecież w poradniku napisali, że tak będzie dobrze.

 

No właśnie. Poradniki często stają się tym elementem, który ustawia nas na straconej pozycji. Ale nie dotyczy to oczywiście każdego. Warto bowiem poczytać jakie są teraz zasady pisania dobrego CV. Czego szukają pracodawcy i co zrobić aby Twoje CV zainteresowało odbiorcę.

Niemniej najważniejsze jest chyba to, abyś na początku sprecyzował sam sobie – czego szukasz, co chcesz powiedzieć i czym możesz się pochwalić. Jeśli znajdziesz już odpowiednią dla siebie ofertę pamiętaj, że nie zawsze możesz napisać wszystko.

Jeśli nie startujesz na stanowisko prezesa korporacji to nie pokazuj światu, że jesteś lepszy od Twoich ewentualnych przełożonych. Wpisując wszystkie swoje zalety i umiejętności, które ciężko zliczyć, pokazujesz na wprost swojemu ewentualnemu pracodawcy, że stanowisz dla niego, albo struktury firmy, zagrożenie. Czy Ty zatrudnisz człowieka, który być może wygryzie cię z czasem ze stołka? W CV zawieraj tylko te informacje, które są przez pracodawcę opisane. To, że jesteś mistrzem świata niech pozostanie Twoją słodką tajemnicą – może kiedyś to wykorzystasz.

Zanim przygotujesz CV zapoznaj się z firmą. Sprawdź, czy innowacje są tam mile widziane. Jeśli tak stwierdzisz to możesz spróbować zaskoczyć pracodawcę nie tylko treścią, ale i formą graficzną. Jeśli jednak nie masz tej pewności to zastosuj prostą, czystą i czytelną formę.

Nigdy nie zmyślaj. Prawda jest najważniejsza, bo można ją zweryfikować już na rozmowie wstępnej. Jeśli przegniesz to możesz być spalony nie tylko w tej firmie, ale i kilku innych. Pamiętaj, że procesy rekrutacyjne przebiegają różnie, a ludzie mają znajomych i rozmawiają na różne tematy.

Informacja w CV musi być zwięzła, precyzyjna, merytoryczna i prawdziwa. Jak wcześniej wspominałem – nie zawsze pełna – czasem warto doktorat schować do biurka.

Przemyśl to i nie poddawaj się. Zweryfikuj swoje dokumenty i walcz dalej. A może nie znalazłeś do tej pory pracy dlatego, że powinieneś zrobić coś samodzielnie? Pomyśl i o tym. Oczywiście nie wariuj. Wszystko wymaga czasu i pieniędzy. Pomysł to sukces, ale jego realizacja wymaga skrupulatnych obliczeń. Policz zatem na początek – czy stać cię na to.