Własny kawałek pięknie zaaranżowanej zieleni to miejsce odpoczynku i relaksu po intensywnym dniu w pracy - zwłaszcza letnie wieczory spędzone w ogrodzie pełnym kwiatów charakteryzują się niepowtarzalnym klimatem. Dodatkowego uroku może dodać im piękne oświetlenie. W jaki sposób wybrać najlepsze źródło światła: nie tylko estetyczne, ale również bezpieczne oraz ekonomiczne? W tej kwestii warto kierować się kilkoma podstawowymi czynnikami.
Zalety oświetlenia ogrodowego
- Dobre i rozsądnie zaplanowane źródła światła w ogrodzie to krok wspomagający przede wszystkim wygodę korzystania, a przede wszystkim zwiększające poziom bezpieczeństwa. Lampy pozwalają korzystać z ogrodu po zmroku, oświetlenie odstrasza również potencjalnych złodziei. Przede wszystkim oświetlenie wydobywa urok roślin również po zmroku, co czyni długie wieczory i noce z przyjaciółmi czy rodziną jeszcze bardziej wyjątkowymi - podkreśla specjalista firmy Karel.
Będąc obiektywnym nie można zapomnieć o wymianie niektórych wad, które zniechęcają część inwestorów przed zakupem lamp do ogrodu - zwłaszcza, że większość z tych problemów można rozwiązać. W pierwszej kolejności warto wyróżnić obawę o wyższe koszty energii elektrycznej - należy jednak wiedzieć, że dobrej jakości oświetlenie ogrodowe może być wyjątkowo energooszczędne za sprawą nowoczesnych technologii z diodami LED na czele. Wiele osób boi się również tego, że światło z ogrodu będzie im przeszkadzać w trakcie snu. Nic bardziej mylnego - wystarczy mądrze zaprojektować rozstawienie i ilość lamp oraz dobrać oświetlenie o odpowiedniej mocy.
Światło w ogrodzie: jak zaprojektować?
Iluminacja ogrodu, jak każda inwestycja dotycząca domu i komfortu jego użytkowania powinna zostać poprzedzona projektem. Z zasady ma to być przecież wydatek na lata, bezproblemowo służący wszystkim mieszkańcom. Kluczową kwestią jest zdecydowanie o tym, gdzie umieścić lampy. Standardowo podstawową instalację elektryczną zakłada się przy wejściu do domu, ścieżkach, podjazdach oraz furtce - w tych miejscach wystarczające będzie oświetlenie punktowe.
Poza tym możliwości rozproszenia mroku w ogrodzie jest bardzo dużo. Na rynku można spotkać się z bogatą ofertą opraw: dyskretnymi reflektorami, przenośnymi lampami, stylowymi latarenkami a nawet świetlnymi kulami. Wybór zależy od wysokości budżetu, własnej wyobraźni i kreatywności.
Możliwości tworzenia aranżacji świetlnych są niemal nieograniczone. Wykorzystać możemy oprawy montowane na powierzchni jak i wpuszczane, o różnych stopniach szczelności co powoduje, że nawet strumień wody czy zanurzenie oprawy nie stanowią przeszkody. Wiele uwagi należy zwrócić na wybór odpowiedniego rodzaju światła.
Tutaj kluczowe są trzy elementy: barwa i kąt rozsyłu światła oraz jego ilość.
W zależności od zamierzonego efektu możemy wybierać spomiędzy produktów o różnych wartościach tych parametrów co daje nieskrępowane możliwości. Przykładowo ścieżki komunikacyjne w naszym ogrodzie możemy oświetlić oprawami o niewielkiej ilości światła i skupionym świetle, co spowoduje delikatne zaakcentowanie ścieżek, wystarczające do komunikacji i równocześnie nie odwracające uwagi od innych elementów ogrodu. Elementów takich jak skupiska roślin, które z kolej oświetlimy mocnym światłem, o znacznie szerszym kącie rozsyłu i zimnej barwie. Dzięki takiemu zabiegowi naszym oczom ukaże się wyeksponowana, rozłożysta roślinność o nasyconych zielonych odcieniach.
O czym pamiętać?
- Montując oświetlenie w ogrodzie pamiętajmy o wyborze produktów dedykowanych. Domowe oprawy mogą okazać się trudne do instalacji pod mocniejszym zadaszeniem, nie są też tak wytrzymałe na warunki atmosferyczne a ich niewłaściwe użytkowanie może być niebezpieczne. W celu dokonania optymalnego wyboru warto skorzystać z porad specjalistów dobrej firmy produkującej lub dystrybuującej oświetlenie - radzi specjalista Karel.
Wybierając lampy do ogrodu warto zdecydować się na kolekcję opraw lub ewentualnie takie źródła światła, których obudowy będą do siebie wizualnie pasować - to jeden z elementów ogrodu, który również za dnia powinien prezentować się estetycznie.
Artykuł reklamowy
Reklama