Żyć Dobrze

Docieplenie budynku styropianem. Na co zwrócić uwagę?

Docieplenie budynku styropianem. Na co zwrócić uwagę?

W ostatnim czasie docieplanie budynków styropianem stało się coraz popularniejsze. Na taki krok decydują się zarówno właściciele starych, jak i nowo powstałych budynków. Wszystko z myślą o tym, aby obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Nim jednak przystąpimy do prac, warto zawrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dobrze również wiedzieć, jakich błędów należy się wystrzegać.

 

Przed rozpoczęciem prac związanych z termoizolacją ścian obowiązkowo należy sprawdzić, a następnie przygotować podłoże. Warto wiedzieć, że ściany powinny być suche i oczyszczone z kurzu oraz pyłu, a także innych zanieczyszczeń, które mogą powodować mniejszą przyczepność kleju. Ściany można zatem oczyścić wodą pod ciśnieniem, bądź też mechanicznie, korzystając na przykład z drucianych szczotek. Prace związane z przygotowaniem podłoża polegać również mogą na gruntowaniu - konieczne jest to zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z podłożem, które jest bardzo nasiąkliwe. Kolejny etap prac to montaż listwy cokołowej przy pomocy kołków rozporowych. Należy pamiętać, że w przypadku nierównych ścian konieczne jest wykorzystanie podkładek dystansowych. Po wykonaniu tych prac można przystąpić do termoizolowania ścian. Na płyty izolacyjne należy nałożyć wcześniej przygotowaną zaprawę klejową. Płyty montuje się jedna przy drugiej. Trzeba wiedzieć o tym, że świeżo przyklejonych płyt nie należy ruszać, ponieważ może to powodować zmniejszenie przyczepności. 

Wśród najczęściej popełnianych błędów przy docieplaniu budynków wymienia się między innymi niezabezpieczenie remontowanego budynku. Wszystkie okna powinny zostać dokładnie oklejone folią, dzięki czemu będzie można uniknąć zabrudzeń. Co więcej, warto osłonić rusztowania siatką, wówczas materiały wykorzystane do ocieplenia budynku schnąć będą równomiernie. Wśród innych popełnianych błędów jest niewłaściwe przygotowanie podłoża czy zła kolejność wykonywania prac. Należy także pamiętać o dostatecznym umocowaniu izolacji do warstwy nośnej, a także o tym, aby nie pozostawiać izolacji termicznej bez ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Styropian pod wpływem promieniowania słonecznego ulec może degradacji, a co za tym idzie pogorszona zostanie przyczepność materiałów wykończeniowych. 

Przy docieplaniu budynku należy używać materiałów dobrej jakości, a takie ma w swojej ofercie Arsanit, firma istniejąca od 2002 roku. Arsanit bazuje na nowoczesnych liniach produkcyjnych, co z kolei przekłada się na wysokiej jakości produkty. Firma oferuje swoim klientom ponad 70 nowoczesnych produktów chemii budowlanej. Są to produkty sypkie, produkty mokre oraz styropiany. Produkty firmy Arsanit docierają nie tylko do klientów w Polsce, ale także i za granicą. Co więcej, doradcy techniczno-handlowi zawsze służą poradą podczas zakupów.

Docieplenie budynku to ważna inwestycja. Z pewnością zwróci się w stosunkowo niedługim czasie. Podejmując jednak decyzję o wykonaniu termoizolacji, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, a także wiedzieć, jakich błędów unikać. Tylko wtedy bowiem docieplenie będzie spełniać swoją rolę.

Reklama