Żyć Dobrze

Dopalacze. Brednie czy realne zagrożenie

Dopalacze. Brednie czy realne zagrożenie

W 2010 r. za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania w UE wykryto już 31 nowych substancji, do których należą: syntetyczne katynony, syntetyczne kannabinoidy i substancje syntetyczne przypominające kokainę i amfetaminy.

 

Niemal niczego nie wiadomo o farmakologii tych substancji, ich toksykologii i profilu bezpieczeństwa. Niektóre z tych składników mogą być wysoce aktywne nawet w niewielkich dawkach. W rezultacie nie można wykluczyć przypadkowego przedawkowania niosącego ze sobą ryzyko poważnych komplikacji psychicznych i somatycznych.

To trzeba wiedzieć

Dopalacze (smarts, legal highs, herbal highs, boosters) to termin niemający charakteru naukowego, używany do nazwania substancji lub ich mieszanek o działaniu psychoaktywnym, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

Najpopularniejszymi dopalaczami są:

  • Syntetyczne katynony (mefedron, metylon, metedron, MDPV), działające stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy w sposób porównywalny do amfetaminy, ectasy lub kokainy. Jak dotąd niewiele wiadomo o długofalowych skutkach zażywania tych substancji oraz o ich potencjale uzależniającym. Zażycie mefedronu wiąże się z takimi działaniami niepożądanymi, jak kołatanie serca, podniesienie ciśnienia tętniczego, szczękościsk, krwawienia z nosa, zawroty głowy, drżenie rąk, drgawki, problemy z oddychaniem, zaburzenia pamięci krótkotrwałej, rozdrażnienie i bezsenność.
  • Syntetyczne kannabinoidy (np. JWH-018) o działaniu zbliżonym do marihuany i haszyszu, przeznaczone do nasycania nimi mieszanek ziołowych. Działania niepożądane JWH-018 obejmują: przyspieszone tętno, zawroty głowy, apatię, dekoncentrację, lęki i urojenia. Można przypuszczać, że JWH-018 może powodować, podobnie jak marihuana, uzależnienie psychiczne oraz indukcję chorób psychicznych.
  • Mieszanki ziołowe zawierające np. szałwię wieszcza, powój hawajski, susz muchomora czerwonego lub plamistego. Zawarte w mieszankach alkaloidy mają działanie lekko psychodeliczne; w zależności od typu mieszanki oraz indywidualnych cech użytkownika i jego nastroju mogą działać euforyzująco i stymulująco bądź uspokajająco. Niebezpieczeństwo palenia mieszanek wynika m.in. z jednoczesnego wprowadzenia do organizmu kilka różnych substancji nasilających swoje działanie lub mających działania przeciwstawne.

A może jest tak jak z legalnymi używkami - tytoniem czy alkoholem, gdzie wszystko zależy od dawki i rozumu. Wnioski każdy musi wyciągnąć sam.