Intymność

Ejakulacja

Ejakulacja

Ejakulacja to wytrysk nasienia (spermy) w czasie stosunku płciowego lub masturbacji, czyli wyrzucenie na zewnątrz ustroju. Wzwód jest niezbędny by odbyć stosunek płciowy. Następujący bezpośrednio po wzwodzie wytrysk (ejakulacja) to złożony odruch, sterowany przez ośrodek ejakulacji położony w odcinku lędźwiowym rdzenia kręgowego. Ośrodek ejakulacji należy do współczulnej części tego układu, a ośrodek erekcji do przywspółczulnej.

 

Pobudzenie ośrodka ejakulacji prowadzi do skurczu nasieniowodów, gruczołu krokowego. Dzięki temu  czemu zostaje wypchnięta do cewki moczowej wydzielina gruczołów oraz plemniki będące podstawowym składnikiem nasienia. Następuje również otwarcie przewodu wytryskowego, seria skurczów mięśni miednicy mniejszej oraz wyrzucenie nasienia z cewki moczowej (zwykle towarzyszy temu orgazm).

Mężczyźni bywają zdolni do wielokrotnej ejakulacji, u niektórych przedzielonej krótkimi odstępami czasu.

Jest to charakterystyczne dla mężczyzn. W przeciwieństwie do kobiet z wielokrotnym orgazmem, które drugi lub trzeci orgazm odczuwają jako przyjemniejszy i silniejszy, u mężczyzn właśnie pierwszy wytrysk jest najintensywniej przeżywany. Zdolność do ponownej ejakulacji jest zjawiskiem indywidualnym, np. u jednych mężczyzn może ona wystąpić po kilku minutach przerwy we współżyciu, a u innych dopiero po kilku godzinach, mimo, że są w tym samym wieku. W miarę upływu wieku zmniejsza się zdolność powtórzenia ejakulacji.

Wytrysk przedwczesny (z łaciny eiaculatio praecox), wytrysk następujący wbrew woli mężczyzny ma miejsce przed wprowadzeniem członka do pochwy.

Najczęściej występuje u młodych mężczyzn w początkach ich współżycia seksualnego, gdy napięcie i lęk z nim związane sprzyjają przemianie reakcji sytuacyjnej w nerwicę, łatwy do wyleczenia.

Wytryskowi spermy (ejakulacji)  towarzyszy szczytowanie, czyli orgazm.

Orgazm, szczytowanie to moment najsilniejszego podniecenia płciowego i towarzyszącego mu  silnego uczucia rozkoszy, będący finałem stosunku płciowego lub aktu masturbacji. Orgazmowi u kobiet towarzyszą zwykle takie reakcje fizjologiczne jak skurcze pochwy i dna macicy u kobiety, zaś u mężczyzn wytrysk nasienia. Bezpośrednim efektem fizjologicznym orgazmu jest ustąpieniem przekrwienia organów płciowych. W sferze psychicznej orgazm oznacza zwykle zakończenie stosunku płciowego lub aktu masturbacji, natomiast czym wiąże się odprężeniem ciała i uczucie błogostanu.

Orgazm jest procesem złożonym z 5 następujących po sobie faz:

1) uczucie zbliżającego się wytrysku, którego nie można już powstrzymać, poprzedza na kilka sekund właściwy wytrysk, ale może też być wydłużona, np. u mężczyzn stosujących tzw. techniki wydłużonego stosunku, u mężczyzn ze skłonnością do zbyt wczesnego lub przedwczesnego wytrysku nasienia może zostać skrócone - wówczas wszystkie fazy orgazmu przebiegają w bardzo krótkim czasie, również u mężczyzn w podeszłym wieku ta faza może być skrócona, wydłużona lub może wcale nie występować,

2) uczucie skurczów w cewce moczowej; jej trwanie również jest zróżnicowane i zależy od wieku, czasu trwania współżycia, stopnia intensywności doznań i ich odbioru,

3) uczucie "wędrówki nasienia", jego objętości, zazwyczaj jest przyjemne (u wielu mężczyzn znacznie przyjemniejsze aniżeli wytrysk nasienia), również intensywność i czas trwania tych doznań są bardziej zróżnicowane, zależą od wieku i indywidualnej wrażliwości, jeżeli współżycie jest rzadsze, a ilość nasienia większa, to uczucie objętości jest intensywniejsze,

4) wytrysk nasienia na zewnątrz i towarzyszące temu uczucia, wytrysk może następować pod ciśnieniem i towarzyszą mu wtedy intensywne skurcze ciała, nóg, może też wystąpić w formie wycieku, a sam orgazm może być mało zauważalny, u starzejących się mężczyzn coraz częściej występuje wyciek przy zmniejszonym ciśnieniu lub jego braku,

5) uczucia po wytrysku nasienia, które mogą mieć charakter przyjemności miejscowej, tzn. uczucia rozładowania napięcia w narządach płciowych lub też przyjemności zgeneralizowanej o różnym stopniu intensywności, jego maksimum - to uczucie błogostanu, szczęścia. U niektórych mężczyzn może występować uczucie przykrości, a nawet smutku po wytrysku. Jest to cecha indywidualna, wynikająca ze specyfiki związku z partnerką. Niekiedy może dochodzić do zaburzeń orgazmu - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.