Moto Sfera

Eksploatacja klimatyzacji samochodowej

Eksploatacja klimatyzacji samochodowej

Lato i związane z nim upały wkrótce rozgorzeją w pełni, zaczął się więc sezon na nabijanie i przegląd układów klimatyzacyjnych w naszych samochodach. Niesprawna czy też zabrudzona klimatyzacja, potrafi skutecznie uprzykrzyć jazdę, tak kierowcom jak i pasażerom. Trzeba pamiętać, że odpowiednia temperatura w znacznym stopniu wpływa na komfort jazdy, a ten z kolei ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w czasie podróży. Żeby wiedzieć kiedy powinniśmy zadbać o naszą klimatyzację, należałoby wiedzieć co nieco na temat jej eksploatacji.

 

Wszystko co musisz wiedzieć o serwisie

Absolutną podstawą jest wykonywanie przeglądu układu klimatyzacyjnego co najmniej raz do roku – ważne, by znaleźć wyspecjalizowany serwis, który oferuje nam nieco szerszy zakres usług niż samo nabicie klimatyzacji. Jeżeli chcecie uniknąć długich kolejek i oczekiwania, warto wykonać taki przegląd na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu.

Trzeba pamiętać, że klimatyzacja może ulec uszkodzeniu z bardzo wielu powodów. Nieprawidłowa praca może być spowodowana ubytkiem czynnika chłodzącego czy starzenia się uszczelek w układzie, nawet niewielkie i niegroźne kolizje mogą doprowadzić do powstania nieszczelności. Trzeba pamiętać, że nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z klimatyzacji jest ostatecznym sygnałem, który ostrzega nas przed grzybami i bakteriami znajdującymi się w układzie klimatyzacyjnym (sprawdź czyszczenie klimatyzacji w Almot-Auto).

 

Co kontroluje się w czasie przeglądu?

Przegląd to przede wszystkim kontrola prawidłowej pracy układu, w czasie czynności serwisowych, sprawdza się m.in. ciśnienie i przepływ powietrza, instalację elektryczną, a co najważniejsze szuka się ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo, jeżeli kontrolę przeprowadzamy raz do roku (lub co 15000 km) należy wymienić filtr przeciwpyłkowy - po takim czasie na pewno jest już zanieczyszczony i blokuje dopływ świeżego powietrza do pojazdu. Brudny filtr wpływa negatywnie także na pracę silnika dmuchawy powodując jego przeciążenie. O tym, że należy wymienić filtr może świadczyć nieprzyjemny zapach czy parowanie szyb w samochodzie. Kolejnym istotnym elementem jest filtr osuszacza, który należy wymieniać raz na dwa lata – to element, który wchłania wilgoć i zabezpiecza cały układ przed rdzewieniem.

 

Dbaj o klimatyzację także zimą

Jasnym jest, że klimatyzacji samochodowej używa się w okresie, w którym na zewnątrz panują wysokie temperatury, jednak należy o niej pamiętać także w pozostałych porach roku. Zaleca się, by klimatyzacja w samochodzie była uruchamiana raz w tygodniu na co najmniej 15 minut. Wpływa to głównie na elementy mechaniczne całego układu, takie jak sprężarka, która jest smarowana tylko podczas pracy, uszczelki, które zostają nawilżone co wpływa na ich żywotność, nie bez znaczenia są także łożyska, które nie używane niszczeją.

 

Podsumowując

Elementy klimatyzacji nie wpływają bezpośrednio na jazdę czy prace silnika, dlatego też większość kierowców bagatelizuje ich konserwację. Trzeba jednak pamiętać, że sprawny układ klimatyzacyjny, to wygodniejsza i bardziej komfortowa jazda, a ta z kolei oznacza jazdę bardziej bezpieczną.