Żyć Dobrze

lass=

Mężczyzna elegancki - mężczyzna seksowny

Klasyka była, jest i będzie zawsze na czasie. Niezależnie od zawartości portfela, wzrostu czy urody każdy mężczyzna może być doskonały. Klasyczny garnitur powinien się znaleźć w szafie każdego mężczyzny. Należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą dobrze, elegancko wyglądać. Nie zapominajmy też o doborze koszuli i krawatu. Warto pamiętać, że klasyka nie podlega wpływom mody i są obowiązujące zawsze pewne wzorce, które nie ulegają presji czasu i „widzi mi się" tak zwanych kreatorów mody.

 

Garnitur

Powszechnie wiadomym faktem jest, iż ciemne kolory wyszczuplają a jasne przeciwnie. Osobom niskiego wzrostu doradza się noszenie marynarki i spodni w jednolitym kolorze. Koordynaty spodni z wzorzystymi marynarkami wizualnie skracają sylwetkę. Jedynie wyżsi mężczyźni mogą tutaj bezkarnie eksperymentować. Ciemny garnitur można założyć prawie na każdą okazję, jasne natomiast zakłada się przeważnie za dnia. W garniturze najważniejsza jest marynarka i to właśnie od niej powinniśmy rozpocząć przymierzanie, by była dobrze dopasowana. Niezwykle istotna jest długość rękawów. Nie mogą być zbyt krótkie ani za długie. Mankiet koszuli powinien lekko wystawać poza krawędź rękawa marynarki. Jeżeli mamy niestandardową figurę, warto skorzystać z indywidualnego dopasowania garnituru do sylwetki.
Klasyka nie podlega wpływom mody. Dlatego, gdy kupujmy ubranie na kilka okazji lub nie czujemy się pewnie w świecie mody wybierzmy strój elegancki, ale nie ostentacyjny - a więc prostota w doskonałym stylu.

 

Marynarka

Klasyczna forma marynarki od dawien dawna króluje w męskiej modzie, mimo iż w chwili obecnej powstało wiele jej odmian, a każda z nich jest jedyną w swoim rodzaju. Do najpopularniejszych rodzajów marynarek bez wątpienia zaliczyć możemy: marynarki jedno i dwu rzędowe, te ostatnie przeżywają obecnie swój renesans, sportowe, stójkowe, czy smokingowe.

A oto kilka podstawowych zasad dotyczących noszenia marynarki:

  1. Ostatni guzik spełnia funkcję estetyczną. Nie należy go, zatem zapinać.
  2. Rękaw marynarki powinien kończyć się ok. 1 cm nad mankietem koszuli.
  3. Kieszenie marynarki nie powinny być zapełnione. Pełnią one, bowiem rolę dekoracyjną.

 

Kamizelka

Niewątpliwie męska kamizelka ulega ciągłym zmianom przybierając coraz to bardziej innowacyjne formy. Noszona pod jednorzędową marynarką stanowi doskonałe uzupełnienie stroju wytwornego mężczyzny. W upalne dni, bardzo często zakładana zamiast marynarki nadaje ubiorowi szyku oraz elegancji. Podobnie jak w przypadku marynarek nie zapinamy ostatniego guzika. W zależności od okazji, na którą kamizelkę zakładamy może być ona żakardowa, z tej samej tkaniny co całość garnituru bądź też, sportowa szyta z różnych tkanin „luźniejszego stylu" np. sztruksów. Co istotne białą kamizelkę zakładamy tylko i wyłącznie do fraku. Nietaktem jest także założenie smokingu, pasa smokingowego oraz kamizelki. Pas i kamizelkę nosimy, bowiem naprzemiennie.

 

Spodnie

Eleganckie, męskie spodnie powinny posiadać kantkę biegnącą od pierwszej zaszewki, przez środek nogawki aż do mankietu. Istotnym dodatkiem są również kieszenie: najczęściej dwie z przodu oraz jedna z tyłu zapinana na mały guziczek. Wyjątkowo istotna jest długość spodni. Najmodniejsze spodnie to te sięgające poziomu obcasa w tyle. Z przodu lekko opierające się na bucie tak, aby linia kantki ulegała delikatnemu załamaniu.

 

Frak

FrakFrak szyty z czarnego sukna i jest wyłącznie strojem wieczorowym. To król męskiej odzieży. Nie posiada zapięcia z przodu, jedynie dwa równoległe rzędy guzików. Wyłogi fraka ozdabia elegancka błyszcząca satyna. Spodnie nie mają mankietów a dwa lampasy ozdabiają szew boczny. Ten ekskluzywny komplet należy koniecznie wzbogacić białą, głęboko wycięta z przodu w szpic kamizelką oraz białą koszulą z zagiętymi rożkami kołnierzyka i krytą listwą guzikową. Dobrze, gdy koszula ma usztywniany przód i wykładane mankiety. Dziś niestety nie łatwo taką kupić. Wszystko musi zwieńczać biała muszka i czarne buty, najlepiej lakierki. Spodnie ułożą się nienagannie, gdy założymy szelki.

 

Smoking

Zakładając smoking szczególną uwagę należy zwrócić na dobór dodatków. Muszka w tym zestawie powinna być czarna (biała zarezerwowana jest dla kelnerów). Standardem jest czarny pas smokingowy, zwany też hiszpańskim. Zakładajmy go w dobrą stronę, czyli tak, by plisy skierowane były ku górze. Możliwe są tu odstępstwa polegające na zmianie koloru pasa na bordowy czy srebrny. Pamiętać należy jednak, by muszka była zawsze w kolorze pasa. Inną wersją są pasy brokatowe z wzorzystych tkanin żakardowych. Możemy zdecydować się na komplet z kamizelką zamiast pasa. Do smokingów z kołnierzem szalowym nosi się specjalne wycięte kamizelki z połyskującej czarnej satyny. Gdy założymy smoking z klapami zakończonymi w szpic możemy również przyozdobić go pasem i muchą. Inną propozycją może być żakardowa kamizelka o klasycznym kroju i fular zamiast muchy. Koszula raczej z kołnierzykiem o łamanych rogach, koniecznie z listwą zakrywającą guziki. Buty oczywiście czarne połyskujące, mogą być lakierki. Pamiętajmy, że do smokingu nie pasuje krawat.

 

Koszula

Bez wątpienia musi ona być starannie wyprasowana, szczególnie rękawy gładkie, a nie w kant. Koszula i krawat stanowią spójną całość wzajemnie się uzupełniają i pozwalają na świadome dostosowanie  stroju do okoliczności. Poprzez oryginalną kompozycję można wykreować własny niepowtarzalny styl.

Klasyczne zasady ubioru wymagają, by do garnituru nosić koszulę z długim rękawem. Należy tak dobrać rozmiar koszuli, by mankiety lekko wystawały spod rękawów marynarki. Pojedyncze mankiety ok. 1 cm , natomiast podwójne mogą być wysunięte więcej. Prawdziwy dżentelmen chętnie nosi koszule z mankietami zapinanymi na spinki. Warto pokusić się o taką koszulę zwłaszcza na wyjątkowe okazje. Spinki dobieramy kolorystycznie do pozostałych elementów męskiej biżuterii: zegarka, klamry paska czy spinki do krawata. Możemy pokusić się o spinki do mankietów z kamieniami szlachetnymi. Dobrze, jeśli będą spójne kolorystycznie z innymi barwnymi akcentami naszego stroju.

Kołnierzyk koszuli powinien być odpowiednio dopasowany. Zbyt luźny wygląda nieestetycznie, zbyt ciasny uwiera i kusi, by rozpiąć guzik pod szyją. Należy pamiętać, że rozpięta koszula „pod krawatem" (nawet, jeżeli jest to tylko jeden guzik od kołnierzyka) nigdy nie będzie wyglądała elegancko. Jeśli zakładamy koszulę sportową lub po prostu bez krawata wtedy nie zapinamy ostatniego, górnego guzika.

Koszula nie musi być biała, choć kolor ten należy do kanonów stylu klasycznego i wraca znów do łask światowych kreatorów mody. Ostatnio modne są koszule w kolorach pastelowych, szczególnie w odcieniach niebieskich, różowych, beżach. Dla bardziej odważnych jak zawsze pozostają wzorzyste koszule. Najmodniejsze są nadal pasy.

 

Krawat

KrawatKrawat to coś więcej niż tylko kawałek tkaniny zawiązany wokół szyi. Dobry krawat dodaje mężczyźnie uroku, kiepski może nawet zniszczyć efekt garnituru. Krawat to swoista „biżuteria" mężczyzny - jest najważniejszym i najbardziej eksponowanym dodatkiem w jego ubiorze. Pozwala on na pokazanie indywidualności męskiego ubioru, gustów, upodobań. Zmieniając jedynie krawat, z łatwością możemy zmienić swój wizerunek i charakter ubrania.

Krawat jest symbolem pozycji i powagi. Zarezerwowany głównie dla mężczyzn jest sposobem aby wyróżnić sie na tle innych. Przodkiem krawata jest cravate, czyli chusta, którą zakładano na szyję i wiązano z przodu. Dopiero w 1924 r., wraz z pojawieniem się przy ubraniu kołnierzy klapowych, powstały cienkie wiązania i wprowadzono znany nam dzisiaj krawat. Sporządzono go z trzech uciętych ze skosu pasów materiału, dzięki czemu krawat zachowuje swoją formę nawet po wielokrotnym wiązaniu.

Na ogół krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Jeżeli ubraliśmy koszulę w paski, to lepiej unikać bardzo wzorzystych krawatów, załóżmy wtedy spokojny, raczej jednokolorowy „zwis". Ogólnie przyjęta jest zasada: węższy krawat do węższych klap marynarki i na odwrót.

Bardzo ważny jest sposób noszenia krawata. To on decyduje, czy mężczyznę można nazwać eleganckim. Węzeł krawata nie może odstawać od stójki koszuli oraz nie może być zbyt mocno ściśnięty. Wygląda on wówczas nieelegancko i źle świadczy o sposobie przechowywania. Po zdjęciu krawata w domu, powinniśmy go natychmiast rozwiązać. Przechowywany z węzłem, szybciej się niszczy i do tego źle prezentuje pod szyją właściciela. Koniec prawidłowo zawiązanego krawata powinien sięgać paska do spodni, w żadnym wypadku połowy brzucha. Groteskowo wygląda też zbyt długi krawat, którego koniec wystaje spod marynarki dyndając w okolicach rozporka spodni.

Zanim wybierzemy odpowiedni krawat warto jest go starannie obejrzeć. Ważne jest aby krawat ładnie opadał - by to sprawdzić chwytamy krawat za wąski koniec i puszczamy go swobodnie. Jeżeli krawat opada prosto i nie skręca się przy tym, oznacza to, że jest dobrze skrojony. Eleganckie krawaty wykonane są najczęściej z  jedwabiu. Jedwabne krawaty dobrze się wiążą i łatwo wracają do pierwotnej formy po ich rozwiązaniu. Trzeba jednak pamiętać, że krawaty wymagają szczególnego traktowania, aby mogły się "odwdzięczyć" nieskazitelnym wyglądem, dodającym prestiżu i rozświetlającym całą sylwetkę.

 

A może niekoniecznie krawat...

Fular

Fular jest dodatkiem wyjątkowym. Awangardowy, ale prezentujący się naprawdę ekskluzywnie. Najczęściej wybierany na ceremonię ślubną, co jest oczywiście w pełni uzasadnione, bowiem jaka uroczystość w życiu każdego mężczyzny jest ważniejsza niż własny ślub? Fular najczęściej występuje w trzech postaciach - jako fular wiązany, przekładany, oraz krótki.

Mucha

Zawiązanie jej jest nie lada sztuką. Nie mniej jednak efekt końcowy jest piorunujący. Muszka jest niezwykłą wizytówką męskiej estetyki. Co istotne muszkę czarną zakładamy do smokingu, białą zaś do fraku.

 

I na koniec

Niezależnie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat, czym się zajmujemy i czy lubimy garnitury czy też nie, musimy znać tych kilka podstawowych zasad. Z powyższego tekstu warto zapamiętać choćby zasady zapinania marynarki. Niestety dziś brakuje eleganckich wzorców w świecie mediów, które kreują niejako i nasz wizerunek. Nie dajmy się Panowie ogłupić. Postępujmy zgodnie z przyjętymi zasadami i traktujmy je jako nasze dziedzictwo. Poczujmy elegancję tak, jak rozkosz erotyczną, bo prędzej czy później każdy elegancki mężczyzna zrozumie dlaczego warto się trochę postarać i zadbać o siebie.