Intymność

Encyklopedia dewiacji seksualnych  – A

Encyklopedia dewiacji seksualnych – A

Dewiacje seksualne były, są i będą. O wielu z nich pisaliśmy już bardzo szczegółowo. Dzisiaj przedstawiamy dewiacje seksualne, których nazwy zaczynają się pierwszą literą alfabetu. Jest ich sporo, a przy okazji ich nazwy są z reguły dość trudne. Zapraszamy do encyklopedycznego zapoznania się z A-dewiacjami seksualnymi.

 

Agorafilia

Dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym są miejsca publiczne. Oj ciężko w takim przypadku wychodzić z domu.

 

Agreksofilia

Dewiacja seksualna, w której bodźcem jest podsłuchiwanie przez inne osoby przebiegu kontaktu seksualnego. No cóż, jedni podglądają, oglądają seriale, a inni podsłuchują. Co kto lubi.

 

Akromotofilia

To dość ciekawa forma fetyszyzmu, w której bodźcem wywołującym podniecenie seksualne jest odmienny kolor skóry partnera. Kiedyś mówiono o tym - ciekawość świata.

Akustykofilia

Parafilia, w której bodźcem wywołującym podniecenie są odgłosy o charakterze seksualnym, np. dźwięki wydawane w trakcie współżycia, słyszane zza ściany. Aż strach pomyśleć co robi za ścianą sąsiadka ze szklanką przy uchu...

 

Alghedonia

Przeżywanie rozkoszy podczas doznawaniu bólu. Co by nie mówić to raczej żałosne.

 

Algolagnia

Osiąganie rozkoszy przez zadawanie bólu partnerowi lub sobie. Algolagnia to jedna z częstszych parafilii. Wyróżnia się algolagnię czynną oraz bierną.

Algolagnia czynna (sadyzm) to osiąganie satysfakcji seksualnej przez psychiczne i/lub fizyczne znęcanie się nad partnerem. Może być wyrazem agresji wobec przedstawicieli płci przeciwnej, np. w wyniku urazów wyniesionych z domu rodzinnego, niepowodzeń w heteroseksualnych związkach bądź pierwszych, nieudanych kontaktów seksualnych. W skrajnej postaci zabójstwo z lubieżności (eretofonofilia), czy niszczenie dobytku (piromania seksualna), gwałcenie.

Algolagnia bierna (masochizm) oznacza osiąganie satysfakcji seksualnej w wyniku cierpienia psychicznego i/lub fizycznego zadawanego przez partnera lub samemu sobie, zamiast/albo w trakcie stosunku płciowego. Formy skrajne masochizmu to: samookaleczenia (alloaptemnofilia), pozorowanie duszenia (asfiksiofilia), marzenia o własnej śmierci (tanatofilia).

Oba rodzaje algolagnii występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, najczęściej dotyka ona osób z zaburzeniami osobowości lub zaburzeniami psychicznymi.

 

Amaurofilia

Parafilia, w której bodźcem wywołującym podniecenie seksualne są zapachy. To chyba raczej nic strasznego. Przyjemny zapach może być n niezłym afrodyzjakiem dla każdego. No chyba, ze chodzi tu o zapach z zupełnie innej półki...

 

Anasteemafilia

Dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest partner niskiego wzrostu. Co kto lubi - czemu od razu dewiacja?

 

Andromimetofilia

Dewiacja seksualna, w której bodźcem są kobiety udające mężczyzn.

 

Aulofobia

Parafilia polegająca na obsesyjnym lęku przed instrumentami muzycznymi, które kojarzą się z członkiem. Trochę masakra - wyobraźcie sobie teraz gościa z fletem prostym...

 

Apotemnofilia

Dewiacja seksualna, w której bodźcem seksualnym jest własne, okaleczone ciało. Tu bez komentarza, bo to rzeczywiście chore.

 

Arachnefilia

Parafilia, w której bodźcem wywołującym podniecenie są pająki. A to z kolei coś dla miłośników zabawy w plenerze. No chyba, że jest dobra hodowla na poddaszu.

 

Asfiksjofilia

Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest potrzeba bycia duszonym lub duszenia się.

 

Autagonistofilia

Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest sceniczność. Cokolwiek nie miałoby to znaczyć.

 

Autofetyszyzm

Dewiacja seksualna o narcystycznym charakterze, w której bodziec stanowi własne ciało lub jego części. Każdy kocha się tak jak lubi.

 

Autofilia

Zakochanie się w samym sobie. Forma fetyszyzmu, gdzie fetyszem jest własne ciało. Osiąganie satysfakcji seksualnej w wyniku samouwielbienia lub też podziwu okazywanego przez inną osobę. To często widać w wielu serwisach informacyjnych gdy politycy szczytują przed kamerami.

 

Automonoseksualizm

Zaburzenie polegające na oglądaniu w lustrze własnego ciała przebranego w strój kobiecy. W czasie towarzyszących praktyk masturbacyjnych odbicie w lustrze traktowane jest jako partner odmiennej płci. Jest to specyficzna forma fetyszyzmu (w której fetyszem jest własne ciało), ujawniająca skłonności narcystyczne i transwestytyczne.

 

Autopedofilia

Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest potrzeba bycia traktowanym jako dziecko. Tak, tak, pieluchy dla dorosłych to nie tylko kwestia potrzeby.

 

Autoskoptofilia

Dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest oglądanie własnych narządów płciowych i ciała.

 

Autossassinofilia

Rzadka dewiacja seksualna, w której bodźcem erotycznym jest pozorowanie własnego zabójstwa. Okropieństwo. Z drugiej strony ciekawe, czy czasem się udaje?