O zdrowiu

Zaburzenia erekcji zwiększają ryzyko zgonu

Zaburzenia erekcji zwiększają ryzyko zgonu

Jak się okazuje zaburzenia erekcji nie są wyłącznie problemem jednego organu. Taki stan jest szalenie groźny nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Są one silnym predyktorem zgonu z jakiegokolwiek powodu, a także z powodu zawału serca, udaru mózgu oraz niewydolności serca u mężczyzn ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi.

 

Badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Katedry Kardiologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Saarland porównywało częstość występowania incydentów sercowo-naczyniowych oraz śmiertelność wśród mężczyzn cierpiących na choroby układu krążenia z zaburzeniami erekcji i bez tych zaburzeń. Badaną grupę stanowiło 1 519 mężczyzn z 13 krajów, którzy wcześniej uczestniczyli w badaniach klinicznych ONTARGET oraz TRANSCEND.

 

Okazało się, że u pacjentów z zaburzeniami wzwodu występuje 2 razy wyższe ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu, 1,9 raza większe ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych, 2 razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału mięśnia sercowego, 1,2 raza większe ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca oraz 1,1 raza większe prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu niż u pacjentów ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi, ale bez zaburzeń erekcji. Badanie wykazało też, że pacjenci z dysfunkcjami erekcji są generalnie starsi niż pacjenci bez zaburzeń wzwodu, częściej cierpią też na nadciśnienie i cukrzycę.

 

Pytanie o problemy seksualne i ewentualne występowanie zaburzeń erekcji powinno być zadawane rutynowo przy zbieraniu wywiadu u pacjenta z chorobą układu krążenia, przy szacowaniu u niego ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz przy dobieraniu optymalnego leczenia - twierdzą autorzy publikacji, która ukazała się na łamach ostatniego wydania Circulation, czasopisma Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Serca (AHA, American Heart Association).

 

Pomoc w zaburzeniach erekcji

Lekarze powinni włączać leczenie inhibitorami fosfodiesterazy-5 u pacjentów, którzy zgłaszają się z powodu problemów z erekcją. Artykuły na temat terapii zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma Annals of Internal Medicine.

Rekomendacje dotyczące sposobu leczenia zaburzeń erekcji stworzyli lekarze z American College of Physicians (ACP). Najsilniejsze zalecenia dotyczą rozpoczęcia terapii inhibitorami fosfodiesterazy-5, u mężczyzn którzy z problem tym borykają się przez okres co najmniej 3 miesięcy i nie mają przeciwwskazań do leczenia.

 Reklama

pompki wodne

 

Dostępne na rynku leki to sildenafil, wardenafil, tadalafil, mirodenafil i udenafil. Ze względu na zbyt małą liczbę przeprowadzonych badań nie ma dowodów przemawiających za wyższą skutecznością lub bezpieczeństwem stosowania któregoś z inhibitorów fosfodiesterazy-5. Ich wybór powinien zależeć zatem od indywidualnych preferencji pacjenta, łatwości stosowania, kosztów leczenia i działań niepożądanych.

Amerykańscy lekarze nie przyjmują stanowiska w sprawie terapii hormonalnej. Brakuje dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność. Nie ma także jednoznacznych wskazań, aby wykonywać badania krwi oceniające stężenie hormonów.