Intymność

Erotyzm Azteków

Erotyzm Azteków

Aztecki erotyzm związany był z patriarchalnym modelem rodziny. Już w okresie ciąży kobieta znajdowała się pod opieką bogów i musiała przestrzegać wielu rytuałów i tabu, co miało sprzyjać powstaniu odporności oraz siły psychicznej. Przez cały okres ciąży i porodu ciężarna korzystała z pomocy akuszerki, która w czasie porodu podawała środki pobudzające, a po porodzie przecinała pępowinę oraz zakopywała ją w kącie chaty. Szczególnie radośnie witano narodziny syna, któremu od razu pokazywano broń - symbol przyszłej roli życiowej. Po porodzie każdemu dziecku stawiano horoskop.

 

Dualizm płci obowiązywał od początku życia - położna wygłaszała inną mowę do chłopca, inną do dziewczynki; chłopiec miał być wojownikiem, zaś dziewczynka powinna zajmować się domem. Chłopcy zdobywali wiedzę z różnych dziedzin i prowadzili surowy tryb życia, od piętnastego roku życia uczyli się w szkołach państwowych. Dziewczynki kształcone były przez starsze kobiety w przyświątynnych zakładach.

Przyszli wojownicy mogli mieć kochanki (czasem wybierane przez rodziców), a jeżeli z tego związku urodziło się dziecko, mogli się ożenić lub je porzucić. Gdy młodzież osiągała wiek, w którym mogła zawierać związek małżeński, opuszczała szkołę i rodzice, za pośrednictwem swatów, wyszukiwali towarzyszki życia (wówczas duże znaczenie, szczególnie przy ustalaniu terminu ślubu, miały stawiane przez kapłanów horoskopy). W dniu wesela panna młoda zażywała kąpieli, przystrajała się bogato, szminkowała oraz posypywała pirytem. O zachodzie słońca zaczynała się ceremonia, której dopełnienie miało miejsce w domu rodziców pana młodego (na macie, przy palenisku), gdzie narzeczeni cztery razy nadgryzali placek z kukurydzy. Potem udawali się do sypialni na cztery dni, podczas których trwały uroczystości weselne. Po ślubie kobieta stawała się częścią domu męża. W tej patriarchalnej kulturze podlegała jego władzy, wymagano od niej dziewictwa, wierności, posłuszeństwa. Ojciec miał prawną władzę nad wszystkimi członkami rodziny.

Przekraczanie obowiązujących norm było surowo karane, np. w przypadku kazirodztwa winnych duszono sznurem, śmiercią karano też homoseksualizm, cudzołożników publicznie kamienowano, a ich ciała wyrzucano na pożarcie dzikim zwierzętom. W panteonie bóstw istniały bóstwa męskie i żeńskie; z ceremoniami religijnymi wiązały się kulty płodności, np. upijano dzieci, pozwalając im na erotyczne zachowania. W magii miłosnej szczególną rolę pełnił koliber.