O zdrowiu

Fala uderzeniowa - kto powinien umówić się na zabieg?

Fala uderzeniowa - kto powinien umówić się na zabieg?

Falą uderzeniowa jest nieinwazyjnym sposobem leczenia. Polega na wytworzeniu serii pulsacji fal akustycznych o niskiej energii. Specjalista przykłada je do miejsca urazu, stosując przy tym specjalny żel.  Celem terapii jest wywołanie własnej naturalnej reakcji organizmu. Wielu pacjentów zauważyło efekty już po pierwszym zabiegu. Przyniósł ulgę w bólu, jednocześnie poprawiając zakres ruchu.

 

Jak działa fala uderzeniowa?

Skupione fale dźwiękowe stosowano początkowo do rozbijania kamieni nerkowych i żółciowych. Wiele badań naukowych dowiodło ich skuteczność w leczeniu chorób przewlekłych. Wspomniana terapia cieszy się coraz większą popularnością w fizykoterapii. Wykorzystuje się ją w leczeniu wielu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, głównie tych dotyczących tkanek łącznych, takich jak ścięgna i więzadła.

Falę uderzeniową zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na przewlekłe (trwające dłużej niż sześć tygodni) zapalenia ścięgien, które nie reagują na inne formy leczenia. Najlepsze efekty przynosi w przypadku następujących urazów: łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, skręcenie barku, zapalenie powięzi podeszwowej, zwapnienia ścięgien barku i kolana skoczka. Taka terapia manualna w Krakowie lub innym dużym mieście, to okres oczekiwania na termin do kilku dni.

 

falauderzeniowa 1

 

Jak wygląda zabieg?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta stwierdzi, czy kwalifikujesz się do zabiegu. Przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad medyczny dotyczący ogólnego stanu zdrowia. Najprawdopodobniej zmodyfikuje aktywność fizyczną i zaleci określone ćwiczenia. Dodatkowo zdiagnozuje inne problemy, takie jak wada postawy, napięcie/osłabienie innych mięśni.

Zazwyczaj zabieg przeprowadza się raz w tygodniu. Leczenie trwa 3-6 tygodni w zależności od wyników i konkretnego schorzenia. Sam zabieg może powodować lekki dyskomfort, ale zwykle ustępuje po 4-5 minutach. Co ważne, specjalista może regulować intensywność i częstotliwość fali uderzeniowej, dzięki czemu nie naraża Cię na silny ból.

 

Postępowanie po zabiegu

Przez kilka dni po wizycie może wystąpić tymczasowa bolesność, tkliwość lub obrzęk, ponieważ fala uderzeniowa pobudza reakcję zapalną. Organizm leczy się w sposób naturalny. Nie zażywaj więc żadnych środków przeciwzapalnych, by nie spowolnić wyników. Najczęściej możesz od razu powrócić do codziennych czynności.

 

Najważniejsze korzyści płynące z terapii falą uderzeniową

Fale uderzeniowe łagodzą dolegliwości poprzez tworzenie substancji P i hiperstymulację receptorów bólu. Organizm sam się zregeneruje, nie zażywaj więc środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Proponowana terapia poprawia przepływ krwi i neowaskularyzację. Dodatkowo pobudza metabolizm i stymuluje produkcję mezenchymalnych komórek macierzystych. Może również zmniejszyć zwapnienie i zwłóknienie tkanek miękkich.

Zabieg zazwyczaj trwa 8-10 minut, ale pacjenci mogą przez pewien czas odczuwać wrażliwość. Terapia zawsze połączona jest z ćwiczeniami, zmianą stylu życia i innymi technikami fizjoterapeutycznymi. Nowoczesne urządzenia do fali uderzeniowej zawierają inteligentny system, który dostosowuje poziom leczenia do dolegliwości i stanu pacjenta. Fizjoterapeuta dobiera właściwy aplikator, a maszyna wykonuje standardowe działanie.

Artykuł zewnętrzny