Fellatio, czyli seks oralny z mężczyzną jest niemal całkowicie bezpieczny z punktu widzenia ewentualnego zarażenia się wirusem HIV - poinformował serwis medyczny amerykańskiej agencji prasowej "CBS News" Online, powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, które przeprowadzili na próbie 198 homoseksualistów i heteroseksualnych kobiet i mężczyzn, którzy wcześniej zostali przebadani z ukierunkowaniem na obecność wirusa HIV.

 

Niemal wszyscy bo 98 proc. Badanych, stwierdzili, że w okresie 6 miesięcy poprzedzających badania uprawiali fallatio przynajmniej raz lub dwa razy bez prezerwatywy. Osoby te zapewniły także, że w okresie minionych 6 miesięcy nie miały stosunku waginalnego ani analnego, ani też nie wstrzykiwały sobie narkotyków.

Co więcej - pisze "CBS News" - 20 procent badanych stwierdziło także, że uprawiało fellatio z mężczyznami, którzy byli nosicielami wirusa HIV. W gronie badanych wirusa HIV stwierdzono tylko u jednej osoby, ale infekcja powstała jeszcze przed "próbnym" okresem 6 miesięcy, nie może mieć zatem związku z uprawianiem seksu oralnego.

Reklama

Specjaliści z UCSF stwierdzili, że seks oralny nie niesie zagrożenia jeśli idzie o zarażenie się wirusem HIV, co przeczy wynikom wcześniejszych badań z Centrum Kontroli Zachorowań i Profilaktyki, które wskazywały, że 8 procent z grupy 102 homoseksualistów i heteroseksualnych mężczyzn zaraziło się wirusem w następstwie oralnych kontaktów seksualnych. Jednak eksperci z UCSF asekurują się nieco utrzymując, że HIV może być przenoszony drogą kontaktów oralnych, choć ryzyko jest "... bardzo, bardzo niewielkie".

Reklama

na erekcję
feromony

Nie można jednak powiedzieć, by fellatio nie niosło z sobą absolutnie żadnych zagrożeń. W każdym razie niebezpieczeństwo jest o wiele mniejsze niż w przypadku stosunków analnych i waginalnych, podejmowanych bez zabezpieczenia.

Niezależnie od wyników badań, bo wiemy dobrze, że bywa z nimi bardzo różnie, stosujmy zabezpieczenia i bądźmy ostrożni.

A odrobinę więcej o samym seksie oralnym można dowiedzieć z innych tekstów publikowanych w naszym serwisie. Zapraszamy do lektury.

Dodaj komentarz
Kod antyspamowy Odśwież