Fellatio, czyli seks oralny z mężczyzną jest niemal całkowicie bezpieczny z punktu widzenia ewentualnego zarażenia się wirusem HIV - poinformował serwis medyczny amerykańskiej agencji prasowej "CBS News" Online, powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, które przeprowadzili na próbie 198 homoseksualistów i heteroseksualnych kobiet i mężczyzn, którzy wcześniej zostali przebadani z ukierunkowaniem na obecność wirusa HIV.

 

Niemal wszyscy, bo 98 procent badanych, stwierdzili, że w okresie 6 miesięcy poprzedzających badania uprawiali fallatio przynajmniej raz lub dwa razy bez prezerwatywy. Osoby te zapewniły także, że w okresie minionych 6 miesięcy nie miały stosunku waginalnego ani analnego, ani też nie wstrzykiwały sobie narkotyków.

Co więcej - pisze CBS News - 20 procent badanych stwierdziło także, że uprawiało fellatio z mężczyznami, którzy byli nosicielami wirusa HIV. W gronie badanych wirusa HIV stwierdzono tylko u jednej osoby, ale infekcja powstała jeszcze przed "próbnym" okresem 6 miesięcy, nie może mieć zatem związku z uprawianiem seksu oralnego.

 

Reklama

 

Specjaliści z UCSF stwierdzili, że seks oralny nie niesie zagrożenia jeśli idzie o zarażenie się wirusem HIV, co przeczy wynikom wcześniejszych badań z Centrum Kontroli Zachorowań i Profilaktyki, które wskazywały, że 8 procent z grupy 102 homoseksualistów i heteroseksualnych mężczyzn zaraziło się wirusem w następstwie oralnych kontaktów seksualnych. Jednak eksperci z UCSF asekurują się nieco utrzymując, że HIV może być przenoszony drogą kontaktów oralnych, choć ryzyko jest "... bardzo, bardzo niewielkie".

 

mozna i w pracy

 

Nie można jednak powiedzieć, by fellatio nie niosło z sobą absolutnie żadnych zagrożeń. W każdym razie niebezpieczeństwo jest o wiele mniejsze niż w przypadku stosunków analnych i waginalnych, podejmowanych bez zabezpieczenia.

Niezależnie od wyników badań, bo wiemy dobrze, że bywa z nimi bardzo różnie, stosujmy zabezpieczenia i bądźmy ostrożni.

Znacznie więcej o samym seksie oralnym, technikach i zagrożeniach, można dowiedzieć z innych tekstów publikowanych w naszym serwisie. Zapraszamy do lektury.

 

Reklama

Feromony
feromony

 

Dodaj komentarz
Kod antyspamowy Odśwież