Frezowanie drewna CNC

Frezowanie drewna CNC - na czym polega?

Drewno jest jednym z najczęściej używanych materiałów do produkcji mebli i wielu innych elementów zarówno użytkowych, jak i dekoracyjnych. Aby możliwe było uzyskanie ozdobnych wgłębień, rowków czy nietypowych kształtów, stosowana jest metoda frezowania CNC. Na czym polega ten sposób obróbki drewna i co trzeba o niej wiedzieć? Jakie zalety ma frezowanie CNC i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Frezowanie drewna- na czym polega?

Frezowanie drewna, mówiąc najprościej, jest procesem obróbki drewna, umożliwiającym uzyskanie precyzyjnych zdobień, profili narożnych czy zaokrąglonych kształtów. Frezowanie wykonuje się techniką CNC, dzięki czemu zdobienia i elementy są niezwykle precyzyjne i dokładne. Wybór kształtu i wzoru frezu jest nieograniczony. Dzięki temu, że drewno jest materiałem miękkim i podatnym na obróbkę, możliwe jest uzyskanie spektakularnych efektów. Uniwersalność drewna jako materiału sprawia, że frezowanie jest procesem stosowanym bardzo często.

 

Co warto wiedzieć o frezowaniu drewna?

Wycinanie drewna umożliwia wykonywanie fantazyjnych ażurów, które mogą być zastosowane np. jako ścianki działowe bądź elementy dekoracyjne. Tego rodzaju frezy nadają się do zastosowania zarówno w klasycznych wnętrzach urządzonych w tradycyjnym stylu, jak i we wnętrzach nowoczesnych. Frezy doskonale sprawdzają się również jako ozdobne elementy mebli. Misterne ornamenty, zdobienia frontów meblowych, drzwi czy balustrad to doskonały sposób na stworzenie czegoś wyjątkowego. Ciekawą możliwością zastosowania frezowania CNC jest wycięcie w drewnie napisu. Może to być nazwa firmy bądź dowolne motto, które powiesisz na ścianie. Tego rodzaju dekoracja będzie doskonałym sposobem na zwrócenie uwagi i dodanie stylu każdemu wnętrzu.

 

Frezowanie CNC - zalety

Frezowanie CNC to metoda frezowania o wielu zaletach. Dotyczą one nie tylko frezowania drewna, ale także wielu innych materiałów. Największą zaletą tej metody obróbki jest fakt znaczącego skrócenia jej czasu. Ponadto, skrawanie CNC zapewnia możliwość wykonywania niezwykle precyzyjnych i skomplikowanych kształtów elementu obrabianego.

 

Jak działa frezarka do drewna?

Frezarki do drewna cechują się działaniem odwrotnym do działania tokarki. W przypadku frezarki, to ostrze, czyli frez, jest wprawiany w ruch obrotowy. Od kształtu frezu zależy efekt, jaki uzyskamy w wyniku frezowania. Na rynku dostępne są różne rodzaje frezów, różniące się od siebie kształtem i efektami, jaki daje ich zastosowanie. Również frezarki dzielą się na kilka kilka typów, przede wszystkim pod względem ilości wrzecion. Od rodzaju frezarki zależy kierunek posuwu. W przypadku frezarki górnowrzecionowej możliwa jest obróbka w kierunku współbieżnym i przeciwbieżnym. Frezowanie współbieżne zakłada posuw skierowany w stronę tę samą, co rotacja frezu. Praca tą metodą jest przeznaczona dla profesjonalistów, gdyż istnieje spore ryzyko utraty kontroli nad obrabiarką. Frez wychodzi z elementu obrabianego, co zwiększa ryzyko wypadku bądź zniszczenia materiału. W przypadku frezowania przeciwbieżnego, posuw jest skierowany w stronę przeciwną niż obroty frezu, co jest o wiele bezpieczniejsze. Frezowanie w tym wypadku jest łatwiejsze i odpowiednie nawet dla początkujących.

Przy frezowaniu drewna warto pamiętać o jednej zasadzie mówiącej, że mała średnica frezów wymaga zastosowania szybszych obrotów maszyny. Jeżeli natomiast frezy mają dużą średnicę, obroty powinny być mniejsze. Jeżeli prędkość będzie ustawiona w nieodpowiedni sposób, istnieje spore ryzyko przypalenia drewna.

Artykuł zewnętrzny