Żyć Dobrze

glukhowsky future

FUTU.RE Glukhovsky’ego w polskich księgarniach

FUTU.RE – najnowsza powieść Dmitrija Glukovsky’ego, autora kultowego Metra 2033 i twórcy najsłynniejszej postapokaliptycznej serii – Uniwersum Metro 2033 już w księgarniach. Dlaczego warto ją przeczytać?

 

FUTU.RE to opowieść o świecie, w którym nie istnieje śmierć – badania naukowe, prowadzone jeszcze przez nasze pokolenie, zapewniły kolejnym nieśmiertelność, zatrzymały starzenie się i sprawiły, że ludzkość weszła w posiadanie Graala, poszukiwanego przez nią od zarania dziejów. Ziemię zaludniają teraz wiecznie młode, zdrowe i piękne istoty. Jednak każda utopia ma swoje cienie. Świat pęka w szwach od przeludnienia. Środki potrzebne do życia muszą być ściśle racjonowane – dotyczy to również mieszkań: Europa, Ameryka i olbrzymie połacie innych kontynentów zostały zabudowane wzwyż: ogromnymi wieżowcami, które najniższymi partiami swoich trzewi przykryły znany nam świat, a najwyższymi sięgają ponad chmury. To w nich, w koszmarnie ciasnych kubikach, gnieździ się ludzkość, zmagająca się z niedoborem środków i legislaturą, która ma utrzymać przeludnienie w ryzach.

FUTU.RE Glukhovsky’ego to jego dotychczasowe opus magnum. To niezwykle dojrzała powieść, która oprócz charakterystycznych elementów gatunku science fiction (trzymająca w napięciu, pełna nieoczekiwanych zwrotów fabuła, dziejąca się w niezwykle klimatycznej przyszłości), zawiera coś jeszcze. Glukhovsky podejmuje w niej bowiem bardzo głęboki dyskurs o relacji Boga i człowieka w świecie, w którym każdy jest lub może być nieśmiertelny, oraz dokonuje bardzo celnej krytyki społeczeństw Europy i Ameryki, z których każde na swój sposób radzi sobie z cywilizacyjnymi konsekwencjami nieśmiertelności.

glukhowsky futu reAle FUTU.RE to przede wszystkim naładowana emocjami opowieść o miłości, stawaniu się, odkrywaniu własnego powołania i niezmienności ludzkiej natury, ze wszelkimi negatywnymi i pozytywnymi konsekwencjami. FUTU.RE to niesamowicie intensywny opis nowego wspaniałego świata, który – choć dla jego mieszkańców wcale nie jest aż tak wspaniały, jak by się mogło wydawać – sprawi, że czytelnik już od pierwszych stron poczuje jego klimat, z jednej strony zachwyci, z drugiej przerazi się nim i oczami Jana Nachtigalla 2T, Nieśmiertelnego, głównego bohatera powieści, pozna szczegółowo jego blaski i cienie.

Za świetne podsumowanie FUTU.RE Glukhovsky’ego może bardzo dobrze posłużyć hasło promocyjne tej powieści, a zarazem pierwsze słowa z jej okładkowego opisu: POKONALIŚMY ŚMIERĆ. I CO DALEJ?


Zapraszamy do wysłuchania całego rozdziału pierwszego powieści – „Horyzonty” –  mistrzowsko zinterpretowanego przez Krzysztofa Banaszyka - bit.ly/future-audio1