Po usłyszeniu słowa gej większości ludzi przychodzi na myśl półnagi mężczyzna w czerwonym boa lub innym wyzywającym stroju tańczący na platformie podczas Parady Równości. Większość  wyobraża sobie geja jako mężczyznę zniewieściałego. Wciąż uważa się, że homoseksualiści nie są zdolni do tworzenia długotrwałych związków albo, że są grupą rozwiązłą i najczęściej dotykaną przez AIDS i inne choroby weneryczne. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: czy nasze wyobrażenia o gejach są prawdziwe czy może ulegamy zwykłym stereotypom?

 

Słowo od redakcji

Z jednej strony temat jak temat, z drugiej zaś budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony chcieliśmy rozpocząć merytoryczną dyskusję na ten temat, z drugiej - podchodziliśmy do tego jak do przysłowiowego jeża...

Temat podjął jednak jeden z naszych czytelników, z czego się bardzo cieszymy i przy okazji zapraszamy innych do nadsyłania swoich tekstów. Teraz czas na lekturę.

 

Jacy są polscy geje?

Po części na pytanie pomagają odpowiedzieć badania zrealizowane przez socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego w 2008 roku. Kierowane przez prof. Ireneusza Krzemińskiego (Uniwersytet Warszawski) badania, objęły grupę 400 ankietowanych i kilkudziesięciu osób biorących dodatkowo udział w wywiadach pogłębionych i dyskusjach grupowych. Ich wyniki mogą być zaskoczeniem - okazuje się bowiem, że statystyczny homoseksualista w Polsce nie różni znacznie od statystycznego Polaka. Polscy geje są dość konserwatywni w swych poglądach. Badani przyznawali także, że czują się dyskryminowani. Ci z nich, którzy wykonują zawody zaufania publicznego (prawnik, lekarz, nauczyciel itp.) w większości stwierdzali, że nigdy nie zdecydowali by się na tzw. coming out (ujawnienie swojej orientacji seksualnej), w obawie o natychmiastowe zwolnienie z pracy.

Wbrew powszechnemu stereotypowi, wielu ankietowanych homoseksualistów żyje w stałych związkach lub deklaruje, że marzy o wielkiej miłości. Badani geje nie czują także potrzeby epatowania swoją seksualnością. Większość z nich nie identyfikuje się z krzykliwymi ruchami na rzecz homoseksualistów i nie chodzi na parady równości.

Ciekawie przedstawiają się wnioski dotyczące tego, jakie prawa chcieliby otrzymać polscy homoseksualiści. Homoseksualiści domagają się prawa do wspólnego rozliczania się z podatków, dziedziczenia, czy prawa do otrzymywania informacji o stanie zdrowia partnera. Na pytania o dzieci niemal połowa z nich odpowiada: tak, chcielibyśmy je wychowywać, ale mamy obawy. "Jak to dziecko by się czuło? Na jakie sytuacje byłoby narażane?" - to najczęściej wyrażane w badaniach wątpliwości.

 

Reklama

 

Prawdy i mity

Przyjrzyjmy się teraz kilku innym powszechnym opiniom dotyczącym gejów i homoseksualizmu. Które z nich są prawdziwe, a które fałszywe?

 

gej jaki jest

 

Geje są chorzy - FAŁSZ

Aktualny stan wiedzy naukowej przeczy obiegowym opiniom, stwierdzając, że homoseksualizm nie jest chorobą czy zaburzeniem psychicznym. Sam w sobie, nie wiąże się z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi czy społecznymi problemami. Homoseksualność niegdyś była uważana za chorobę, ponieważ specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym i społeczeństwo, dysponowali nierzetelnymi, opartymi na uprzedzeniach, informacjami.

 

Geje są zainteresowani wyłącznie seksem - FAŁSZ

Zainteresowanie seksem nie zależy od orientacji. Tak jak wśród mężczyzn heteroseksualnych, identycznie jest u gejów - dla części z nich seks stanowi ważną rolę w życiu dla innych ta rola jest mniejsza. W porównaniu do kobiet, homoseksualiści wyrażają większą potrzebę seksu, podobnie jak heteroseksualiści. Geje nie są pozbawieni uczuć. Potrzebują być kochanymi i potrzebnymi identycznie jak mężczyźni heteroseksualni.

 

Geja można poznać po ubiorze albo dziewczęcej urodzie - FAŁSZ

To chyba najczęstszy stereotyp geja, nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością. Obecnie męski kanon urody ulega zmianie. Heteroseksualni mężczyźni są coraz częściej metroseksualni i wpadają w pułapkę tego stereotypu, sami będąc ocenianymi jako homoseksualiści. Z drugiej strony nie jest trudno spotkać typowo męskiego, muskularnego geja, z dwudniowym zarostem na twarzy.

 

Geje to pedofile - FAŁSZ

Homoseksualizm i pedofilia są nagminnie mylonymi pojęciami. Polskie Towarzystwo Seksuologiczne wydało w związku z tym specjalne oświadczenie. Homoseksualność  jest  to  pociąg  erotyczny  i  uczuciowy wobec  osób  tej samej  płci,  analogicznie  jak  heteroseksualność  stanowi  pociąg  erotyczny  i uczuciowy wobec osób płci odmiennej. Pedofilia  jest  to pociąg erotyczny wobec cech niedojrzałości płciowej, a więc  do  cielesnych  cech  dziecięcości.  Czyn  pedofilny  rozumiany  jest  jako zabronione prawem seksualne wykorzystanie dziecka poniżej lat 15 przez osobę pełnoletnią. Należy podkreślić, że - identycznie jak sama w sobie heteroseksualność - również homoseksualność per se nie implikuje żadnej szczególnej predyspozycji do zakazanego prawem wykorzystywania seksualnego dzieci. Znakomita większość  przypadków wykorzystywania  seksualnego  dzieci w  Polsce  jest  popełniana  przez  heteroseksualnych  mężczyzn  i  ma  miejsce  w rodzinie  (tj.  wykorzystywanie  dziewczynek  przez  mężczyzn  będących członkami ich rodzin - np. przez ojca, ojczyma, dziadka, wuja itd.)

 

Geje częściej niż mężczyźni heteroseksualni popadają w depresję - PRAWDA

Osoby homoseksualne częściej popadają w stany depresyjne. Związane jest to między innymi z napiętnowaniem, wrogością ze strony najbliższych, samotnością czy brakiem akceptacji samego siebie.

 Reklama

btbrekakieszen

 

Homoseksualiści częściej chorują na  AIDS i choroby weneryczne - PRAWDA

Częstsze zakażenia wynikają ze stylu życia praktykowanego przez część mężczyzn homoseksualnych. Styl ten wiąże się z posiadaniem wielu partnerów i ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, które prowadzą do zakażenia. Obecne statystki wskazują, że zakażenia HIV w wyniku ryzykownych stosunków heteroseksualnych przewyższają te z kontaktów homoseksualnych.

 

Homoseksualizm jest niezgodny z naturą - FAŁSZ

(? - i tak i nie, homoseksualnie gatunku nie przedłużymy, a natura domaga się właśnie tego - dopisek redakcji*)

Nie jest to pogląd prawdziwy. Często ludzie uważają homoseksualizm za przeciwny prawom natury. Jednak w przyrodzie, u wielu gatunków zwierząt spotykane są zachowania homoseksualne. Natomiast według większości religii homoseksualizm jest sprzeczny z prawem naturalnym. Samo pojecie prawa naturalnego, nie ma jednak związku z naturą rozumianą jako przyroda.

 

Orientacji homoseksualnej nie można zmienić - PRAWDA

Badania wskazują, że od 3 do 5 % mężczyzn na świecie jest wyłącznie homoseksualnych. Rzeczywistego homoseksualizmu nie można zmienić. Prowadzone przez różne ośrodki (najczęściej religijne) próby tzw. leczenia z homoseksualizmu niosą zagrożenia dla osób homoseksualnych (psychozy, samobójstwa) i są nieskuteczne. Z badań Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika, że nie ma wystarczających dowodów na to, że w wyniku terapii można trwale zmienić orientację seksualną.

Jeszcze kilkanaście lat temu heteroseksualny facet obawiał się jakiejkolwiek znajomości z homoseksualistą. Obecnie, ta sytuacja ulega zmianie. Kumplowanie z osobą homoseksualną nie budzi już tak negatywnych emocji i postaw jak kiedyś i przestaje być czymś wyjątkowym. Poznanie osób homoseksualnych to najlepszy sposób na pokonanie własnych uprzedzeń, lęków i stereotypów.

 

*Redakcja serwisu MSfera publikuje nadesłane teksty po ich sprawdzeniu językowym i merytorycznym z zastrzeżeniem zachowania neutralności światopoglądowej. W przypadku wątpliwości redakcja umieszcza swoje dopiski w treści nadesłanych artykułów.

 

 Reklama

pompki wodne

 

Komentarze  

-1

#7 dessou 2017-02-05 15:14

@#1 biolog
„Niewielka część populacji niektórych gatunków (w tym człowieka) albo nie podejmuje udziału w rozmnażaniu i zajmuje się pomocą w opiece nad potomstwem” – kolega ma na myśli właśnie homoseksualistów. Kuriozalna próba wytłumaczenia istnienia w przyrodzie homoseksualizmu zapotrzebowaniem na nianie i opiekunki. Nie mogę wyobrazić sobie geja, mającego kilkuset partnerów na przestrzeni roku, w roli opiekunki niemowlaka i małego dziecka.
Cytować
+1

#6 dessou 2017-02-05 15:13

@#1 biolog

Klasyczny przykład manipulowania przez sodomitów faktami :
=„Dobrym przykładem, jest tu populacja człowieka, która obecnie jest oceniania na 7 miliardów i ciągle rośnie” – ten argument jest tak samo słuszny, jak argument, ze rośnie populacja rekinów czy lwów. Gdyby nie rozbudowana pomoc socjalna dla osób chorych, niepełnosprawnych, chorych psychicznie, nieporadnych życiowo, leworęcznych, niebieskich ptaków, kombinatorów, wiecznie bezrobotnych, itd. - to populacja Człowieka radykalnie zmniejszyłaby się. Wystarczyłoby tylko zlikwidować emerytury i zasiłki dla bezrobotnych.
Cytować
+1

#5 dessou 2017-02-05 14:30

prof.[....] jest homoseksualistą. Więc jego badania są tak wiarygodne jak badania tutaj...
[...]
Wszystkie te domniemane odkrycia łączyło to, że zostały nagłośnione przez media jako niemal naukowo udowodnione. W ten sposób utrwalały one w opinii publicznej obraz homoseksualizmu jako zjawiska zdeterminowanego przez czynniki biologiczne. Łączyło te badania jeszcze jedno: ich autorzy - Simon LeVay, John M. Bailey i Dean Hamer - to zdeklarowani homoseksualiści. Ich tezy szybko i skwapliwie podchwytywane były i rozpowszechniane przez lobby gejowskie.
Cytować
+1

#4 xyz 2017-01-17 23:45

Ciekawy artykuł, wiem teraz TROCHĘ WIĘCEJ nt. orientacji homo. Szkoda że nie ma nic o tym ani na lekcjach, skoro rela jest to czemu nie lekcje oparte na ten temat , mówiące o człowieku?
Cytować
+2

#3 Christopher 2012-12-27 23:17

Moi znajomi też wiedzą o tym , że nie lecę tylko na dziewczyny , czasem żartują ale są wporządku wobec mnie i im nie przeszkadza co i z kim robię ...
Cytować
+3

#2 gps 2012-09-06 22:16

ja bym jeszcze dodał, że geje przeważnie nie lubią piłki nożnej co akurat jest prawdą :-)
Jestem gejem i miesiąc temu powiedziałem o sobie mojemu staremu kumplowi - heterykowi i on zareagował w bardzo fajny sposób. Powiedział, że to dla niego jest mało ważne jaką mam orientację i że nic to nie zmienia w naszym koleżeństwie. I takiej postawy myślę większość z nas oczekuje.
Cytować
+1

#1 biolog 2012-09-04 13:22

Natura eksperymentuje i homoseksualizm jest taką osobliwością przyrody. Przez wieki uważano, że zadaniem wszystkich osobników gatunków zwierząt jest rozmnażanie się. Dziś wiadomo, że to nie do końca jest prawda. Niewielka część populacji niektórych gatunków (w tym człowieka) albo nie podejmuje udziału w rozmnażaniu i zajmuje się pomocą w opiece nad potomstwem swoich członków rodziny albo (co zdarza się niezmiernie rzadko) łączy się w homosesksualne pary. Samo zjawisko homoseksualizmu nie prowadzi też do zmniejszania się liczebności populacji. Dobrym przykładem, jest tu populacja człowieka, która obecnie jest oceniania na 7 miliardów i ciągle rośnie przy stałej procencie homoseksualistów około 3%.

Warto myślę, też zaznaczyć czego w artykule nie ma, że homoseksualizm może być „właściwy”, określany też jako „prawdziwy”. Czyli, taki który ma swoje biologiczne podstawy (budowa mózgu) Osoby te podejmują i utrzymują kontakty intymne wyłącznie z osobami tej samej płci. Homoseksualizm „właściwy” cechuje się tym, że „homoseksualiści zachowują się tak samo jak wszyscy ludzie nie wykazujący dewiacji w sferze seksu. W taki sam sposób dążą do stworzenia więzi emocjonalnych, tak samo zachowują się w układach partnerskich”
Ale wyróżnia się także „Pseudohomoseksualizm”, również określany jako „środowiskowy”, „zastępczy”, „rzekomy” np. w więzieniach. W takim mężczyźni podejmujący stosunki z innymi mężczyznami nie są homoseksualni, tylko podejmują zachowania homoseksualne.
Cytować