Po usłyszeniu słowa gej większości ludzi przychodzi na myśl półnagi mężczyzna w czerwonym boa lub innym wyzywającym stroju tańczący na platformie podczas Parady Równości. Większość wyobraża sobie geja jako mężczyznę zniewieściałego. Wciąż uważa się, że homoseksualiści nie są zdolni do tworzenia długotrwałych związków albo, że są grupą rozwiązłą i najczęściej dotykaną przez AIDS i inne choroby weneryczne. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: czy nasze wyobrażenia o gejach są prawdziwe czy może ulegamy zwykłym stereotypom?
Słowo od redakcji
Z jednej strony temat jak temat, z drugiej zaś budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony chcieliśmy rozpocząć merytoryczną dyskusję na ten temat, z drugiej - podchodziliśmy do tego jak do przysłowiowego jeża...
Temat podjął jednak jeden z naszych czytelników, z czego się bardzo cieszymy i przy okazji zapraszamy innych do nadsyłania swoich tekstów. Teraz czas na lekturę.
Jacy są polscy geje?
Po części na pytanie pomagają odpowiedzieć badania zrealizowane przez socjologów z Uniwersytetu Warszawskiego w 2008 roku. Kierowane przez prof. Ireneusza Krzemińskiego (Uniwersytet Warszawski) badania, objęły grupę 400 ankietowanych i kilkudziesięciu osób biorących dodatkowo udział w wywiadach pogłębionych i dyskusjach grupowych. Ich wyniki mogą być zaskoczeniem - okazuje się bowiem, że statystyczny homoseksualista w Polsce nie różni znacznie od statystycznego Polaka. Polscy geje są dość konserwatywni w swych poglądach. Badani przyznawali także, że czują się dyskryminowani. Ci z nich, którzy wykonują zawody zaufania publicznego (prawnik, lekarz, nauczyciel itp.) w większości stwierdzali, że nigdy nie zdecydowali by się na tzw. coming out (ujawnienie swojej orientacji seksualnej), w obawie o natychmiastowe zwolnienie z pracy.
Wbrew powszechnemu stereotypowi, wielu ankietowanych homoseksualistów żyje w stałych związkach lub deklaruje, że marzy o wielkiej miłości. Badani geje nie czują także potrzeby epatowania swoją seksualnością. Większość z nich nie identyfikuje się z krzykliwymi ruchami na rzecz homoseksualistów i nie chodzi na parady równości.
Ciekawie przedstawiają się wnioski dotyczące tego, jakie prawa chcieliby otrzymać polscy homoseksualiści. Homoseksualiści domagają się prawa do wspólnego rozliczania się z podatków, dziedziczenia, czy prawa do otrzymywania informacji o stanie zdrowia partnera. Na pytania o dzieci niemal połowa z nich odpowiada: tak, chcielibyśmy je wychowywać, ale mamy obawy. "Jak to dziecko by się czuło? Na jakie sytuacje byłoby narażane?" - to najczęściej wyrażane w badaniach wątpliwości.
Prawdy i mity
Przyjrzyjmy się teraz kilku innym powszechnym opiniom dotyczącym gejów i homoseksualizmu. Które z nich są prawdziwe, a które fałszywe?
Geje są chorzy - FAŁSZ
Aktualny stan wiedzy naukowej przeczy obiegowym opiniom, stwierdzając, że homoseksualizm nie jest chorobą czy zaburzeniem psychicznym. Sam w sobie, nie wiąże się z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi czy społecznymi problemami. Homoseksualność niegdyś była uważana za chorobę, ponieważ specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym i społeczeństwo, dysponowali nierzetelnymi, opartymi na uprzedzeniach, informacjami.
Geje są zainteresowani wyłącznie seksem - FAŁSZ
Zainteresowanie seksem nie zależy od orientacji. Tak jak wśród mężczyzn heteroseksualnych, identycznie jest u gejów - dla części z nich seks stanowi ważną rolę w życiu dla innych ta rola jest mniejsza. W porównaniu do kobiet, homoseksualiści wyrażają większą potrzebę seksu, podobnie jak heteroseksualiści. Geje nie są pozbawieni uczuć. Potrzebują być kochanymi i potrzebnymi identycznie jak mężczyźni heteroseksualni.
Geja można poznać po ubiorze albo dziewczęcej urodzie - FAŁSZ
To chyba najczęstszy stereotyp geja, nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością. Obecnie męski kanon urody ulega zmianie. Heteroseksualni mężczyźni są coraz częściej metroseksualni i wpadają w pułapkę tego stereotypu, sami będąc ocenianymi jako homoseksualiści. Z drugiej strony nie jest trudno spotkać typowo męskiego, muskularnego geja, z dwudniowym zarostem na twarzy.
Geje to pedofile - FAŁSZ
Homoseksualizm i pedofilia są nagminnie mylonymi pojęciami. Polskie Towarzystwo Seksuologiczne wydało w związku z tym specjalne oświadczenie. Homoseksualność jest to pociąg erotyczny i uczuciowy wobec osób tej samej płci, analogicznie jak heteroseksualność stanowi pociąg erotyczny i uczuciowy wobec osób płci odmiennej. Pedofilia jest to pociąg erotyczny wobec cech niedojrzałości płciowej, a więc do cielesnych cech dziecięcości. Czyn pedofilny rozumiany jest jako zabronione prawem seksualne wykorzystanie dziecka poniżej lat 15 przez osobę pełnoletnią. Należy podkreślić, że - identycznie jak sama w sobie heteroseksualność - również homoseksualność per se nie implikuje żadnej szczególnej predyspozycji do zakazanego prawem wykorzystywania seksualnego dzieci. Znakomita większość przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce jest popełniana przez heteroseksualnych mężczyzn i ma miejsce w rodzinie (tj. wykorzystywanie dziewczynek przez mężczyzn będących członkami ich rodzin - np. przez ojca, ojczyma, dziadka, wuja itd.)
Geje częściej niż mężczyźni heteroseksualni popadają w depresję - PRAWDA
Osoby homoseksualne częściej popadają w stany depresyjne. Związane jest to między innymi z napiętnowaniem, wrogością ze strony najbliższych, samotnością czy brakiem akceptacji samego siebie.
Reklama
Homoseksualiści częściej chorują na AIDS i choroby weneryczne - PRAWDA
Częstsze zakażenia wynikają ze stylu życia praktykowanego przez część mężczyzn homoseksualnych. Styl ten wiąże się z posiadaniem wielu partnerów i ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, które prowadzą do zakażenia. Obecne statystki wskazują, że zakażenia HIV w wyniku ryzykownych stosunków heteroseksualnych przewyższają te z kontaktów homoseksualnych.
Homoseksualizm jest niezgodny z naturą - FAŁSZ
(? - i tak i nie, homoseksualnie gatunku nie przedłużymy, a natura domaga się właśnie tego - dopisek redakcji*)
Nie jest to pogląd prawdziwy. Często ludzie uważają homoseksualizm za przeciwny prawom natury. Jednak w przyrodzie, u wielu gatunków zwierząt spotykane są zachowania homoseksualne. Natomiast według większości religii homoseksualizm jest sprzeczny z prawem naturalnym. Samo pojecie prawa naturalnego, nie ma jednak związku z naturą rozumianą jako przyroda.
Orientacji homoseksualnej nie można zmienić - PRAWDA
Badania wskazują, że od 3 do 5 % mężczyzn na świecie jest wyłącznie homoseksualnych. Rzeczywistego homoseksualizmu nie można zmienić. Prowadzone przez różne ośrodki (najczęściej religijne) próby tzw. leczenia z homoseksualizmu niosą zagrożenia dla osób homoseksualnych (psychozy, samobójstwa) i są nieskuteczne. Z badań Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego wynika, że nie ma wystarczających dowodów na to, że w wyniku terapii można trwale zmienić orientację seksualną.
Jeszcze kilkanaście lat temu heteroseksualny facet obawiał się jakiejkolwiek znajomości z homoseksualistą. Obecnie, ta sytuacja ulega zmianie. Kumplowanie z osobą homoseksualną nie budzi już tak negatywnych emocji i postaw jak kiedyś i przestaje być czymś wyjątkowym. Poznanie osób homoseksualnych to najlepszy sposób na pokonanie własnych uprzedzeń, lęków i stereotypów.
*Redakcja serwisu MSfera publikuje nadesłane teksty po ich sprawdzeniu językowym i merytorycznym z zastrzeżeniem zachowania neutralności światopoglądowej. W przypadku wątpliwości redakcja umieszcza swoje dopiski w treści nadesłanych artykułów.