Żyć Dobrze

Gonić króliczka?

Gonić króliczka

Choć program telewizyjny jest coraz ciekawszy, za to zwykłe życie staje się coraz nudniejsze. Ten nieoczekiwanie negatywny efekt zmian kulturowych nie oszczędził nawet naszej intymnej strefy, a mianowicie związków. Choć oglądane przez nas romantyczne filmy i seriale pokazują, że udany związek jest banalny do stworzenia (czasami nawet tworzy się spontanicznie sam), prawda jest zgoła inna...

 

Zgadza się tylko jedno - łatwo jest zacząć, schody zaczynają się później. Potwierdzają to statystyki przygotowane przez GUS. W roku 2004 odnotowano 43 tys. rozwodów, a w roku 2010 ich liczba wzrosła do prawie 62 tys. Skąd taki skok?

Przyczyny mogą być różne, choć na szczycie listy wymienia się: niezgodność charakterów (32%) oraz zdradę (24%). Podczas gdy zdradę łatwiej zrozumieć (choć nie usprawiedliwić), to ta niezgodność charakterów jest prawdziwym problemem. W końcu, nikt nie bierze lub nie powinien brać, ślubu na następny dzień po poznaniu swojej „drugiej połowy". Ślub powinny poprzedzać lata wspólnego poznawania się i docierania. Problem niezgodności charakterów powinien zostać wyeliminowany właśnie w tym okresie. Jak to jest możliwe, że dopiero po ślubie pary nagle odkrywają, że w gruncie rzeczy do siebie nie pasują?

Odpowiedź jest prosta - nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by go gonić. Gdy już związek zostanie przypieczętowany małżeństwem, ludzie po prostu osiadają na laurach. W końcu już ją/jego zdobyłem, więc po co się starać? Pragnienie zaimponowania i stania się kimś lepszym, niż się jest w rzeczywistości - znika. Cel, do którego się dążyło przez tak długi czas został osiągnięty. Nie pozostaje nic innego niż rozsiąść się wygodnie i cieszyć wygraną.

Nic bardziej błędnego! Udany związek ma to do siebie, że wymaga ciągłej pielęgnacji. Jest jak krucha roślinka, którą codziennie trzeba podlewać i przycinać gałązki. Obie strony muszą ciągle się starać. Mężczyzna nie powinien odpuszczać niespodzianek, romantycznych kolacji i ciągłego zaskakiwania swojej partnerki. Jego pasja nigdy nie może zmaleć, bo wreszcie zniknie zupełnie. Zresztą z drugiej strony sytuacja wygląda podobnie, kobiety także nie mogą zwolnić tempa i zwalić obowiązku utrzymania związku na faceta. One także powinny się starać, aby ogień miłości nie zgasł.

Ludzie mają to do siebie, że lubią czasami iść na łatwiznę. Tak właśnie jest w większości związków, które się rozpadły. Gdy schody w postaci podrywania, pieszczenia i pokazywania się od tej dobrej strony znikają, pozostaje tylko codzienność, która dla niektórych jest zbyt nudna. Wtedy właśnie pojawiają się kłamstwa, wątpliwości i zdrady. Dlatego nie można dopuścić do monotonii w związku. Nie ważne ile już para jest ze sobą, każdy dzień powinien być traktowany jakby był dniem pierwszym!

Materiał przygotował trener Perfect Dating