Intymność

Gra końcowa

Gra końcowa

O grze wstępnej mówią i piszą wszyscy. Nas to też nie ominęło. Ale nie można zapominać o równie ważnym elemencie współżycia - grze końcowej. To, co się robi i o czym się myśli zaraz po stosunku, jest de facto najczulszym wskaźnikiem seksualnego dostosowania. Pojawiające się w następstwie aktu seksualnego uczucia pokazują, które -jeśli którekolwiek - nieseksualne motywy i potrzeby kierowały twoimi zachowaniami.

 

Czytając poniższe przykłady pamiętaj, że nieomal każdemu zdarza się tak zachowywać. Niebezpiecznie jest tylko wtedy, jeśli staje się to zwyczajem, rytuałem czy wręcz koniecznością.

 

 • Odwracanie się, by zasnąć: to może świadczyć o unikaniu kontaktu emocjonalnego, uczuciu złości lub chęci ucieczki od partnera.
 • Wszczynanie kłótni: to sugeruje tlącą się złość, rozżalenie, uczucie, że jest się wykorzystywanym lub walkę o dominację.
 • Odwrócenie się, by czytać: może próbujesz uciec od nudy, uniknąć kontaktu emocjonalnego, dać wyraz brakowi satysfakcji lub podkreślić mało znaczące relacje interpersonalne.
 • Przeglądanie pisma o treści erotycznej sugeruje brak satysfakcji lub pragnienie, by poniżać i ranić.
 • Pospieszne udawanie się do łazienki, by się umyć, wskazuje na poczucie winy i przekonanie, że seks jest czymś złym; na wrażenie, że jest się wykorzystywanym lub na unikanie bliskiego kontaktu i intymności.
 • Pożądanie lub domaganie się natychmiastowej powtórki sugeruje nieukształtowaną tożsamość seksualną, potrzebę uspokojenia, brak satysfakcji lub pragnienie dominowania i wyrządzania krzywdy.
 • Myślenie o obowiązkach lub o pracy może świadczyć o wykorzystywaniu seksu w celu odsunięcia od siebie stresu albo nudy; może też wskazywać na poczucie winy lub niską samoocenę.
 • Uczucie, że można podbić świat, może być oznaką, że seks służy potwierdzaniu niskiego mniemania o sobie.
 • Depresja lub uczucie smutku na ogół są wskazówką, że w grę wchodzi jeden lub więcej nieseksualnych motywów.

 

Najzdrowsze myśli to te, które krążą wokół przeżytego właśnie doświadczenia, partnera i doznanej przyjemności, te, które dotyczą waszego związku i bliskości lub po prostu zwyczajne miłe myśli.

 

 gra koncowa

 

Generalnie, każde powtarzające się unikanie kontaktu (zasypianie, wychodzenie z pokoju, czytanie, odpływanie myślami gdzie indziej) wskazuje na istniejący dystans lub niechęć do mówienia o tym, co się właśnie przeżyło. Jeśli relacje pomiędzy partnerami są zdrowe, ich zachowanie po stosunku jest kontynuacją fizycznego i emocjonalnego kontaktu. Zdarza się, że partnerzy zasypiają wciąż połączeni, inni pozostają objęci i dzielą się swymi nadziejami, marzeniami i fantazjami. Oznaką zdrowia związku jest mówienie o swych doznaniach, od wysapanego „Och, to było fantastyczne" aż po bardziej szczegółowe opisy unikalnych przeżyć i wrażeń każdego z partnerów.

 

A jeśli seks nie jest idealny?

Nawet jeśli zbliżenie odbiega od ideału, nadal ważne jest, by doświadczenie omówić z partnerem. Niestety, w takiej sytuacji łatwo wdać się w spory, które jeszcze pogarszają sprawę. Podajemy kilka sugestii, co robić, by uniknąć kłótni i zwiększyć szansę na ich zażegnanie.

 

 • Nigdy nie oskarżaj partnera o to, że cię nie zaspokoił.
 • Osoba, która przeżyła rozczarowanie, powinna po prostu powiedzieć o swych odczuciach.
 • Oboje partnerzy powinni przeanalizować problem i razem poszukać rozwiązania.
 • Nigdy nie zakładaj, że coś jest z tobą nie w porządku i że ponosisz winę za brak satysfakcji twojego partnera.
 • Jeśli któreś z was nie czuje się pewnie w roli kochanka, lepiej odłożyć drażliwe tematy na później. Wtedy przynajmniej to z partnerów, które było zadowolone, zachowa przyjemny obraz zbliżenia.

 

Na zakończenie chcemy przypomnieć, że nie istnieją uniwersalne zasady, symbole ani znaczenia zachowań, które pasowałyby do każdego człowieka. Znaczenie, jakie w twoim przypadku ma jakiś akt czy obiekt, może określić tylko jedna osoba - TY. W każdym przypadku większość spraw wygląda inaczej. Ty jesteś najważniejszym sędzią. Nikt inny, nawet terapeuta, nie może oceniać czy objaśniać znaczenia twojego przeżycia.