Żyć Dobrze

Gra w kolory

Gra w kolory

„Miejcie się na baczności z kolorami, gdyż wywierają duży wpływ na ciało i duszę człowieka". Tę prawdę W. Goethe'go o kolorach odkrywa dziś powtórnie współczesna medycyna i psychologia. Badania na temat barw i ich oddziaływania na człowieka mają duże znaczenie w diagnozowaniu i leczeniu zarówno jego ciała, jak i duszy.


Niewinna na pozór gra w kolory może odgrywać istotną rolę przy leczeniu różnych chorób naszej cywilizacji. Nie zawsze pomoże tabletka, natomiast terapia kolorystyczna potrafi czynić cuda, gdyż odwołuje się do naturalnych reakcji człowieka. Naturalny wybór koloru, który najbardziej lubimy, ma duże znaczenie dla określenia naszej osobowości. Poniżej przedstawiamy charakterystykę kilku najważniejszych barw. W każdej z nich jest wyodrębniona część medyczna, psychologiczna i dotycząca mody.

 

Wybierz swój ulubiony kolor i przeczytaj, co o tym sądzą chromoterapeuci (specjaliści od zastosowania barw w leczeniu) oraz psycholodzy.

 

Czerwień

Chromoterapia

Kolor czerwony jest uważany powszechnie za barwę miłości. Z kolei pobyt w pomieszczeniu o czerwonych ścianach pozwala na szybsze odzyskiwanie sprawności umysłowej, działa pobudzająco, przyspiesza rytm serca i podnosi ciśnienie krwi. Ponadto daje uczucie ciepła, poprawia nastrój i leczy depresję.
Chromoterapeuci uważają czerwień za barwę bardzo ważną w naszym życiu. Reakcję na ten kolor zaobserwowano nawet u zwierząt, np. ptaków. Czerwień skłania do działania, przydaje żywotności i odwagi, działa pobudzająco, ale jednocześnie wyzwala bunt, przekorę i namiętność, a zatem jest twórcza i niszcząca zarazem.

Czerwone promienie wnikają głęboko w ciało, wzmacniając działalność hormonów poprawiają przemianę materii oraz powodują szybszy obieg krwi. Czerwień przez podniesienie temperatury ciała powoduje rozkurcz i aktywizację tych komórek, które zostały „zamrożone" pod wpływem nadmiaru koloru niebieskiego. Dlatego kolor czerwony ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje ograniczenie ruchu, zastoje żylne, gdzie zachodzi potrzeba ożywienia cyrkulacji krwi, rozgrzania i zwiększenia energii.

 

Czerwień wzmaga produkcję czerwonych ciałek krwi oraz podnosi wydolność seksualną, szczególnie u mężczyzn.

 

Słynny chromoterapeuta prof. Lilii Eberhard zaleca kolory czerwone przy nadmiernym wychudzeniu ciała, niedowładzie członków, błędnicy, epilepsji, żółtaczce, reumatyzmie, szkarlatynie, odrze, chorobach wątroby, katarze żołądka, łysieniu, liszajach, wysypce i braku apetytu.

Duże sukcesy z zastosowaniem czerwieni osiągnięto również w leczeniu melancholii. Chorych umieszczano w pokoju o ścianach pomalowanych na czerwono i z czerwonymi szybami. Osoby poważniej chore powinny przebywać w pomieszczeniu o spokojnej, stonowanej czerwieni, w którym znajdowałyby się również przedmioty w kolorze niebieskim. Połączenie obydwu tych kolorów mobilizuje organizm do samoobrony, a przez to następuje szybszy powrót do zdrowia.

Według chromoterapeutów, na organizm ludzki oddziałują również barwy metali, z którymi się stykamy, barwy ubrań i spożywanych owoców.

Metalami emitującymi czerwień są: żelazo, cynk, miedź i jej stopy. Z produktów żywnościowych: buraki, rzodkiewka, czerwona kapusta, szpinak, sałata oraz większość owoców o czerwonej skórce.

 

Psychologia

Czerwień jest symbolem gwałtownego charakteru, wszystkich krańcowych uczuć, zarówno dobrych, jak i negatywnych. To kolor krwi i ognia. Nigdy nie oznacza obojętności. Twój charakter jest zgodny z wybranym przez Ciebie kolorem, a więc płomienny i impulsywny.

Cechuje Cię odwaga, porywczość, ale i skłonność do wspaniałomyślności. Jeśli nie zawsze osiągasz sukces, to dlatego, że masz w sobie ukrytego wroga: niecierpliwość. Inną cechą Twojego charakteru jest egoizm. Dominującym wyróżnikiem osobowości pozostaje u Ciebie inicjatywa i chęć działania.

 

Moda

Czerwień to symbol barwy królewskiej, ale i katowskiej. Bluza, sweter lub żakiet najlepiej pasują do spódniczki lub spodni białych, popielatych, szarych lub czarnych.

 

Kolor pomarańczowy

Chromoterapia

Pomarańcz działa wyzwalająco na funkcje cielesne i mentalne. Jest bardzo ciepła. Pobudza i oddziałuje dodatnio na cały organizm. Przez terapeutów nazywana jest barwą niższych zdolności intelektualnych, barwą wiedzy zdobywanej tylko na własny użytek. Jej wpływ na umysł przejawia się między innymi uczuciem wyzwolenia od wszelkich ograniczeń. W niektórych przypadkach nadmiar tego koloru może wywoływać w umyśle i odruchach zbyt daleko idącą wyrozumiałość i tolerancję wobec słabostek swoich i innych osób.

W chromoterapii barwa ta wykorzystywana jest do zwalczania chronicznej bezsenności. Pacjentów umieszcza się wówczas w pokoju pomalowanym na pomarańczowo, łącznie z szybami okiennymi. W nocy świecą się lampki w tym kolorze.

Barwa pomarańczowa korzystnie wpływa na proces trawienia. Skutecznie leczy choroby układu oddechowego, np. astmę lub zapalenie płuc. Zalecana jest przy osłabionej pracy serca, duszności lub ospałości. Nastraja optymistycznie i mobilizująco.

Nadmiar tego koloru wywołuje rozdrażnienie i nadpobudliwość. Barwa pomarańczowa znajduje się w: niklu, cynku i manganie, w większości jarzyn i owoców o skórce w kolorze pomarańczowym, np. w marchwi, dyni, pomarańczach, morelach, śliwkach, mango, mandarynkach i brzoskwiniach.

 

Psychologia

Jeżeli lubisz kolor pomarańczowy, to znaczy, że jesteś osobą towarzyską i utrzymujesz poprawne stosunki z otoczeniem. Dla przyjaciół jesteś pełen oddania, ale jest to pozbawione głębszej więzi. Możesz pozostać w samotności, a Ty bardzo tego nie lubisz, chociaż bardzo namiętne przeżycia również Cię przerażają. Z osobą o podobnym, łagodnym charakterze możesz być szczęśliwy.

 

Moda

Wpływ ubiorów w tym kolorze na psychikę jest dodatni, gdyż przeciwdziałają one pesymizmowi. Barwa pomarańczowa jest szczególnie zalecana osobom o śniadej i opalonej skórze oraz mającym czarne włosy.

 

Kolor żółty

Chromoterapia

Według chromoterapeuty Rolanda Hunta żółte promienie są pobudzające, inspirujące i życiowo podniecające w kierunku wyższej mentalności. Pobudzają zdolność rozumowania, pomagają w panowaniu nad własnymi emocjami.

Kolor żółty uchodzi też za symbol intelektu i mądrości. Dlatego wielu myślicieli pomieszczenia, w których pracowali, przyozdabiało w złotawe elementy. Żółte też było oświetlenie. Taka sceneria miała pobudzać intelektualnie i uspokajać psychicznie.

Kolor żółty jest niezwykle pomocny przy leczeniu gruźlicy płuc. Do niedawna zalecano przykrywanie miejsc chorych lnianym okładem, moczonym w mocnym roztworze żółtego szafranu. Pacjenta owiniętego w lniane płótno wystawiano następnie na działanie promieni słonecznych aż do wyschnięcia tkaniny. Zabieg ten był powtarzany przez wszystkie dni słoneczne. Dodatkowo pacjent nosił na co dzień odzież w kolorze żółtym oraz spożywał owoce i jarzyny zawierające tę barwę.

Kolorem żółtym promieniują m.in. takie metale, jak: złoto, bar, chrom, nikiel, cynk, miedź, aluminium i tytan. Z warzyw i owoców barwnika żółtego najwięcej zawierają: kukurydza, żółta papryka, pietruszka, banany, dynia, ananasy, cytryny, grejpfruty, melony oraz większość innych owoców o żółtej skórce.

 

Psychologia

Kolor żółty to barwa tworzenia i miłości. Ów kolor słońca oznacza ciepło, promienność, sławę i żywotność. Jeżeli lubisz ten kolor, to chciałbyś pomóc innym, ale, niestety, masz zbyt wielkie zaufanie do swojego sądu o rzeczach. Ta cecha psuje Twoje wysiłki zbliżenia się do kogoś. Wybór żółci wskazuje też, że jesteś szczodry, twórczy i nieprzerwanie dążysz do szczęścia. W Twoim życiu wiele jest chwil wyjątkowych i radosnych. Jesteś zmysłowy i poddany emocjom, ale przez to często nadmiernie wrażliwy i łatwy do zranienia. Jednym z Twoich celów jest należeć do wszelkich elit i najlepszego towarzystwa. W miłości jesteś niezdecydowany i nieśmiały. Przy najmniejszym zadrażnieniu wycofujesz się do swojej wieży z kości słoniowej. W gruncie rzeczy bardziej kochasz wyobrażenia o czymś lub o kimś niż realnych ludzi. Często też poddajesz się zazdrości. Pamiętaj, że żółty jest również kolorem ludzi nadwrażliwych i maniaków. Dowodem jest słynny malarz Vincent Van Gogh.

 

Moda

W ubiorach najciekawsze jest połączenie żółtego z kolorem białym lub czarnym. Zalecany jest raczej dla osób młodych. Nie powinny go nosić osoby o cerze bladej.