Gra w kolory

Spis treści

„Miejcie się na baczności z kolorami, gdyż wywierają duży wpływ na ciało i duszę człowieka". Tę prawdę W. Goethe'go o kolorach odkrywa dziś powtórnie współczesna medycyna i psychologia. Badania na temat barw i ich oddziaływania na człowieka mają duże znaczenie w diagnozowaniu i leczeniu zarówno jego ciała, jak i duszy.


Niewinna na pozór gra w kolory może odgrywać istotną rolę przy leczeniu różnych chorób naszej cywilizacji. Nie zawsze pomoże tabletka, natomiast terapia kolorystyczna potrafi czynić cuda, gdyż odwołuje się do naturalnych reakcji człowieka. Naturalny wybór koloru, który najbardziej lubimy, ma duże znaczenie dla określenia naszej osobowości. Poniżej przedstawiamy charakterystykę kilku najważniejszych barw. W każdej z nich jest wyodrębniona część medyczna, psychologiczna i dotycząca mody.

 

Wybierz swój ulubiony kolor i przeczytaj, co o tym sądzą chromoterapeuci (specjaliści od zastosowania barw w leczeniu) oraz psycholodzy.

 

Czerwień

Chromoterapia

Kolor czerwony jest uważany powszechnie za barwę miłości. Z kolei pobyt w pomieszczeniu o czerwonych ścianach pozwala na szybsze odzyskiwanie sprawności umysłowej, działa pobudzająco, przyspiesza rytm serca i podnosi ciśnienie krwi. Ponadto daje uczucie ciepła, poprawia nastrój i leczy depresję.
Chromoterapeuci uważają czerwień za barwę bardzo ważną w naszym życiu. Reakcję na ten kolor zaobserwowano nawet u zwierząt, np. ptaków. Czerwień skłania do działania, przydaje żywotności i odwagi, działa pobudzająco, ale jednocześnie wyzwala bunt, przekorę i namiętność, a zatem jest twórcza i niszcząca zarazem.

Czerwone promienie wnikają głęboko w ciało, wzmacniając działalność hormonów poprawiają przemianę materii oraz powodują szybszy obieg krwi. Czerwień przez podniesienie temperatury ciała powoduje rozkurcz i aktywizację tych komórek, które zostały „zamrożone" pod wpływem nadmiaru koloru niebieskiego. Dlatego kolor czerwony ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje ograniczenie ruchu, zastoje żylne, gdzie zachodzi potrzeba ożywienia cyrkulacji krwi, rozgrzania i zwiększenia energii.

 

Czerwień wzmaga produkcję czerwonych ciałek krwi oraz podnosi wydolność seksualną, szczególnie u mężczyzn.

 

Słynny chromoterapeuta prof. Lilii Eberhard zaleca kolory czerwone przy nadmiernym wychudzeniu ciała, niedowładzie członków, błędnicy, epilepsji, żółtaczce, reumatyzmie, szkarlatynie, odrze, chorobach wątroby, katarze żołądka, łysieniu, liszajach, wysypce i braku apetytu.

Duże sukcesy z zastosowaniem czerwieni osiągnięto również w leczeniu melancholii. Chorych umieszczano w pokoju o ścianach pomalowanych na czerwono i z czerwonymi szybami. Osoby poważniej chore powinny przebywać w pomieszczeniu o spokojnej, stonowanej czerwieni, w którym znajdowałyby się również przedmioty w kolorze niebieskim. Połączenie obydwu tych kolorów mobilizuje organizm do samoobrony, a przez to następuje szybszy powrót do zdrowia.

Według chromoterapeutów, na organizm ludzki oddziałują również barwy metali, z którymi się stykamy, barwy ubrań i spożywanych owoców.

Metalami emitującymi czerwień są: żelazo, cynk, miedź i jej stopy. Z produktów żywnościowych: buraki, rzodkiewka, czerwona kapusta, szpinak, sałata oraz większość owoców o czerwonej skórce.

 

Psychologia

Czerwień jest symbolem gwałtownego charakteru, wszystkich krańcowych uczuć, zarówno dobrych, jak i negatywnych. To kolor krwi i ognia. Nigdy nie oznacza obojętności. Twój charakter jest zgodny z wybranym przez Ciebie kolorem, a więc płomienny i impulsywny.

Cechuje Cię odwaga, porywczość, ale i skłonność do wspaniałomyślności. Jeśli nie zawsze osiągasz sukces, to dlatego, że masz w sobie ukrytego wroga: niecierpliwość. Inną cechą Twojego charakteru jest egoizm. Dominującym wyróżnikiem osobowości pozostaje u Ciebie inicjatywa i chęć działania.

 

Moda

Czerwień to symbol barwy królewskiej, ale i katowskiej. Bluza, sweter lub żakiet najlepiej pasują do spódniczki lub spodni białych, popielatych, szarych lub czarnych.

 

Kolor pomarańczowy

Chromoterapia

Pomarańcz działa wyzwalająco na funkcje cielesne i mentalne. Jest bardzo ciepła. Pobudza i oddziałuje dodatnio na cały organizm. Przez terapeutów nazywana jest barwą niższych zdolności intelektualnych, barwą wiedzy zdobywanej tylko na własny użytek. Jej wpływ na umysł przejawia się między innymi uczuciem wyzwolenia od wszelkich ograniczeń. W niektórych przypadkach nadmiar tego koloru może wywoływać w umyśle i odruchach zbyt daleko idącą wyrozumiałość i tolerancję wobec słabostek swoich i innych osób.

W chromoterapii barwa ta wykorzystywana jest do zwalczania chronicznej bezsenności. Pacjentów umieszcza się wówczas w pokoju pomalowanym na pomarańczowo, łącznie z szybami okiennymi. W nocy świecą się lampki w tym kolorze.

Barwa pomarańczowa korzystnie wpływa na proces trawienia. Skutecznie leczy choroby układu oddechowego, np. astmę lub zapalenie płuc. Zalecana jest przy osłabionej pracy serca, duszności lub ospałości. Nastraja optymistycznie i mobilizująco.

Nadmiar tego koloru wywołuje rozdrażnienie i nadpobudliwość. Barwa pomarańczowa znajduje się w: niklu, cynku i manganie, w większości jarzyn i owoców o skórce w kolorze pomarańczowym, np. w marchwi, dyni, pomarańczach, morelach, śliwkach, mango, mandarynkach i brzoskwiniach.

 

Psychologia

Jeżeli lubisz kolor pomarańczowy, to znaczy, że jesteś osobą towarzyską i utrzymujesz poprawne stosunki z otoczeniem. Dla przyjaciół jesteś pełen oddania, ale jest to pozbawione głębszej więzi. Możesz pozostać w samotności, a Ty bardzo tego nie lubisz, chociaż bardzo namiętne przeżycia również Cię przerażają. Z osobą o podobnym, łagodnym charakterze możesz być szczęśliwy.

 

Moda

Wpływ ubiorów w tym kolorze na psychikę jest dodatni, gdyż przeciwdziałają one pesymizmowi. Barwa pomarańczowa jest szczególnie zalecana osobom o śniadej i opalonej skórze oraz mającym czarne włosy.

 

Kolor żółty

Chromoterapia

Według chromoterapeuty Rolanda Hunta żółte promienie są pobudzające, inspirujące i życiowo podniecające w kierunku wyższej mentalności. Pobudzają zdolność rozumowania, pomagają w panowaniu nad własnymi emocjami.

Kolor żółty uchodzi też za symbol intelektu i mądrości. Dlatego wielu myślicieli pomieszczenia, w których pracowali, przyozdabiało w złotawe elementy. Żółte też było oświetlenie. Taka sceneria miała pobudzać intelektualnie i uspokajać psychicznie.

Kolor żółty jest niezwykle pomocny przy leczeniu gruźlicy płuc. Do niedawna zalecano przykrywanie miejsc chorych lnianym okładem, moczonym w mocnym roztworze żółtego szafranu. Pacjenta owiniętego w lniane płótno wystawiano następnie na działanie promieni słonecznych aż do wyschnięcia tkaniny. Zabieg ten był powtarzany przez wszystkie dni słoneczne. Dodatkowo pacjent nosił na co dzień odzież w kolorze żółtym oraz spożywał owoce i jarzyny zawierające tę barwę.

Kolorem żółtym promieniują m.in. takie metale, jak: złoto, bar, chrom, nikiel, cynk, miedź, aluminium i tytan. Z warzyw i owoców barwnika żółtego najwięcej zawierają: kukurydza, żółta papryka, pietruszka, banany, dynia, ananasy, cytryny, grejpfruty, melony oraz większość innych owoców o żółtej skórce.

 

Psychologia

Kolor żółty to barwa tworzenia i miłości. Ów kolor słońca oznacza ciepło, promienność, sławę i żywotność. Jeżeli lubisz ten kolor, to chciałbyś pomóc innym, ale, niestety, masz zbyt wielkie zaufanie do swojego sądu o rzeczach. Ta cecha psuje Twoje wysiłki zbliżenia się do kogoś. Wybór żółci wskazuje też, że jesteś szczodry, twórczy i nieprzerwanie dążysz do szczęścia. W Twoim życiu wiele jest chwil wyjątkowych i radosnych. Jesteś zmysłowy i poddany emocjom, ale przez to często nadmiernie wrażliwy i łatwy do zranienia. Jednym z Twoich celów jest należeć do wszelkich elit i najlepszego towarzystwa. W miłości jesteś niezdecydowany i nieśmiały. Przy najmniejszym zadrażnieniu wycofujesz się do swojej wieży z kości słoniowej. W gruncie rzeczy bardziej kochasz wyobrażenia o czymś lub o kimś niż realnych ludzi. Często też poddajesz się zazdrości. Pamiętaj, że żółty jest również kolorem ludzi nadwrażliwych i maniaków. Dowodem jest słynny malarz Vincent Van Gogh.

 

Moda

W ubiorach najciekawsze jest połączenie żółtego z kolorem białym lub czarnym. Zalecany jest raczej dla osób młodych. Nie powinny go nosić osoby o cerze bladej.

 


Zieleń

Chromoterapia

Wspomniany już R. Hunt tak charakteryzuje ten kolor: „Zieleń jest kolorem przyrody, kolorem zrównoważonej siły, postępu umysłu i ciała. Zieleń stwarza harmonię, ma uspokajający wpływ na nasz system nerwowy. Indyjska filozofia kojarzy zieleń z wodami Ziemi, twierdząc, że zwiększa harmonijność drgań naszych myśli i przynosi spokój zmysłom. Pragnienie zielonych pól i drzew po okresach spędzonych wśród szarych betonów miasta jest instynktownym dążeniem do koloru sił przyrody, który łagodzi i odnawia. Zieleń jest neutralna, jest punktem równowagi w samym środku spektrum.

Zieleń nie grzeje i nie ziębi, nie jest kwasem ani zasadą. Zieleń jabłka jest promieniowaniem braterstwa i wspólnym mianownikiem przyrody". R. Hunt wiele swoich prac poświęcił badaniu wpływu zieleni na organizm ludzki. Uzmysławia nam taką oczywistość, że wiosnę kojarzymy z nową energią. Po szarych, bezbarwnych dniach zimy czujemy się odświeżeni, wewnętrznie jaśniejsi. Mimo że nie w pełni sobie z tego zdajemy sprawę, to odczuwamy działanie zielonego promienia odnowy na nasze materialne ciało.

Barwa zielona oraz żywe rośliny najkorzystniej wpływają na narząd wzroku, leczą też choroby układu nerwowego, układu krążenia oraz schorzenia żołądka i wątroby. Światło matowozielone pomocne jest przy leczeniu chorób skórnych i alergicznych. Pomaga też w gojeniu ran, przeciwdziała zapaleniom oraz obniża ciśnienie krwi.

Wśród Hindusów utrzymuje się przekonanie, że jasne odcienie zieleni symbolizują sympatię, przyjaźń, zbytek, indywidualność, a przede wszystkim nadzieję. Natomiast ciemne odcienie kojarzą się z chciwością, zawiścią i egoizmem.

Metalami promieniującymi zielonym światłem są: miedź, chrom, nikiel, platyna, aluminium i kobalt; ze środków żywnościowych - większość zielonych jarzyn i owoców, o ile nie są kwaśne.

 

Psychologia

Jeśli lubisz zieleń, jesteś osobą łatwą w pożyciu i masz wiele wspólnego z tymi, którzy lubią kolor pomarańczowy. Twoje stosunki z innymi są konwencjonalne. Nie lubisz skandali, choć interesują Cię one u innych. W miłości cechuje Cię solidność oraz stronienie od urazów i podejrzliwości. To Ci rokuje szczęśliwe małżeństwo. Miłość oznacza dla Ciebie ciepło i stałość oraz dom z mnóstwem życzliwych ludzi.

Jasna zieleń to delikatność, estetyka i lojalność w związku partnerskim. Jest to barwa młodości i wzajemności, a więc zaspokojenia pragnień. Ponadto jest odcieniem chwili i nietrwałej równowagi, która przemija równie szybko jak szczęście.

Ciemna zieleń to umiarkowanie, spokój, stabilizacja i pieniądze. Twoje poczucie estetyki i wysmakowanie pozwolą Ci osiągnąć bogactwo duchowe i materialne. Swoim najbliższym będziesz w stanie dać poczucie bezpieczeństwa. Natomiast niepokój i napięcia przejawiasz wtedy, gdy Twoje pragnienia seksualne nie znajdują zaspokojenia.

 

Moda

Zieleń zalecana jest dla osób o śniadej cerze, natomiast niekorzystnie wygląda przy skórze bladej. Kolor zielony ciekawie wygląda w zestawieniu z kolorem żółtym, kości słoniowej, popielatym i wszystkimi odcieniami brązu.

 

Kolor niebieski

Chromoterapia

Dr E. Babitt twierdził, że kolor niebieski jest jednym z największych antyseptyków świata. Światło tej barwy jest chłodzące, działa nasennie i ściągająco.

Błękit ma dodatnie tony, dotyczące sfery duchowej człowieka: lojalność, możność polegania na kimś i ufność. Jest kolorem ulubionym niemal przez wszystkich. Działa kojąco, przeciwzapalnie i ma również właściwości znieczulające. Wnosi do duszy radość i spokój. Kojąco wpływa na system nerwowy, łagodzi wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokój i głęboki sen.

Jeżeli dawniej biel uchodziła za symbol niewinności, to błękit uważany był za symbol wierności i stałości. Ponadto kojarzono go z uduchowieniem, wewnętrzną pogodą ducha, delikatnością i młodzieńczością.

Osobom zbyt pobudliwym zalecano noszenie odzieży w niebieskim kolorze, natomiast zamiłowanie do ubierania się w te barwy wiązano z wrodzoną oziębłością seksualną i surowością zachowań.

Kolor niebieski pomaga przy leczeniu chorób powstałych na tle nerwowym, zaburzeń psychicznych, wszystkich chorób gardła, chrypki, a także przy ząbkowaniu u dzieci, gorączce, szkarlatynie, prostacie, epilepsji, reumatyzmie i biegunce.

Metalami promieniującymi niebiesko są: miedź, ołów, cyna, cynk, nikiel, kadm, mangan i aluminium. Z pokarmów zaleca się ciemne śliwki, ciemne warzywa i owoce.

 

Psychologia

Niebieski jest najpopularniejszym kolorem. Jeżeli to Twój kolor, to znaczy, że umiesz opanowywać emocje i kontrolować swoje uczucia. Inne osoby nabierają w Twojej obecności powagi. Chcesz, żeby Cię podziwiano i ceniono. Cechuje Cię oszczędność w słowach i ruchach, ubierasz się powściągliwie. Dużo w tym egoizmu i trochę nieśmiałości. Za mało jesteś wyrozumiały dla innych. Głupota Cię denerwuje, inteligencja wyższa od Twojej doprowadza do irytacji. Najkorzystniejszą cechą Twojego charakteru jest wytrwałość.

Odcień jasnoniebieski symbolizuje marzenia, romantyczność, a także popularność, bezpieczeństwo i macierzyństwo. Jasnoniebieski jest barwą uczucia. Matka jest najważniejszą postacią zarówno w dzieciństwie, jak i w dojrzałym życiu. Nie potrafisz żyć samotnie. Wiele z siebie dajesz, ale i wiele pragniesz otrzymać.

Odcień ciemnoniebieski wiąże się z wiedzą, religią, podświadomością i podróżami. To również barwa prawdy. Jesteś z pewnością osobą pełną wigoru i kochasz dzieci.

 

Moda

Niebieski i granat dobrze się prezentują w zestawie z bielą oraz odcieniem bladożółtym i kolorem popielatym. Zalecane są dla osób tęższych lub o zniszczonej cerze. Stwarzają wrażenie czystości i świeżości. Podkreślają też niebieskie oczy.

 

Fiolet

Chromoterapia

Z tym kolorem łączono wielkie nadzieje w różnych dziedzinach, m.in. zaobserwowano, że zarówno zwierzęta, jak i rośliny oświetlone fioletem szybciej rosną. Również połączenie koloru: fioletowego, niebieskiego i zielonego ma właściwości magnetyzowania igieł. Jeżeli w świetle tych kolorów zostawi się na dwie godziny igły, wówczas nabierają one cech magnetycznych.

W kolorystyce wnętrz mieszkalnych stwierdzono, że łączenie fioletu z żółcią i zielenią powoduje u człowieka rozdrażnienie, niepokój i trudności z koncentracją. Z kolei światło niebieskie lub fioletowe ma działanie znieczulające przy wielu dolegliwościach.

Fiolet tradycyjnie już zalecano dla osób zajmujących się działalnością twórczą i pracą umysłową, gdyż usuwa zmęczenie, łagodzi stresy i napięcia oraz zapobiega bezsenności.

Za pomocą koloru fioletowego najefektywniej leczy się choroby powstałe na tle nerwowym, ischias, epilepsję, reumatyzm i puchlinę wodną.

Metalami promieniującymi fioletem są: bar, mangan, żelazo. Z warzyw i owoców najwięcej fioletu zawierają: sałata, czerwone winogrona, czarne jagody i czerwona kapusta.

 

Psychologia

Fiolet jest barwą przestrzeni, wolności i tego wszystkiego, co niebanalne. Oznacza przyjaźń i spontaniczność.

Jeżeli lubisz ten kolor tajemniczy i uroczysty, głębszy od czerwonego, lecz cieplejszy od niebieskiego, to znaczy, że pociąga Cię piękno, przepych, a nie znosisz miernoty. Cechuje Cię duma, ale nie komplikująca Ci kontaktów z otoczeniem.

Fiolet to również kolor mistycyzmu. Czasami potrafisz zadziwić otoczenie swoją intuicją i stwierdzeniem filozoficznym, będącym efektem Twoich przemyśleń. Kochasz szybkość i ryzyko. Uwielbiasz tajemnice, zagadki i to, co niedościgłe.

 

Moda

W ubiorach zalecany jest osobom młodym. Starszym dodaje powagi, osoby w średnim wieku zaś niepotrzebnie postarza. Najlepiej pasuje do cery jasnej i świeżej.