Żyć Dobrze

Gra w kolory

Gra w kolory

Zieleń

Chromoterapia

Wspomniany już R. Hunt tak charakteryzuje ten kolor: „Zieleń jest kolorem przyrody, kolorem zrównoważonej siły, postępu umysłu i ciała. Zieleń stwarza harmonię, ma uspokajający wpływ na nasz system nerwowy. Indyjska filozofia kojarzy zieleń z wodami Ziemi, twierdząc, że zwiększa harmonijność drgań naszych myśli i przynosi spokój zmysłom. Pragnienie zielonych pól i drzew po okresach spędzonych wśród szarych betonów miasta jest instynktownym dążeniem do koloru sił przyrody, który łagodzi i odnawia. Zieleń jest neutralna, jest punktem równowagi w samym środku spektrum.

Zieleń nie grzeje i nie ziębi, nie jest kwasem ani zasadą. Zieleń jabłka jest promieniowaniem braterstwa i wspólnym mianownikiem przyrody". R. Hunt wiele swoich prac poświęcił badaniu wpływu zieleni na organizm ludzki. Uzmysławia nam taką oczywistość, że wiosnę kojarzymy z nową energią. Po szarych, bezbarwnych dniach zimy czujemy się odświeżeni, wewnętrznie jaśniejsi. Mimo że nie w pełni sobie z tego zdajemy sprawę, to odczuwamy działanie zielonego promienia odnowy na nasze materialne ciało.

Barwa zielona oraz żywe rośliny najkorzystniej wpływają na narząd wzroku, leczą też choroby układu nerwowego, układu krążenia oraz schorzenia żołądka i wątroby. Światło matowozielone pomocne jest przy leczeniu chorób skórnych i alergicznych. Pomaga też w gojeniu ran, przeciwdziała zapaleniom oraz obniża ciśnienie krwi.

Wśród Hindusów utrzymuje się przekonanie, że jasne odcienie zieleni symbolizują sympatię, przyjaźń, zbytek, indywidualność, a przede wszystkim nadzieję. Natomiast ciemne odcienie kojarzą się z chciwością, zawiścią i egoizmem.

Metalami promieniującymi zielonym światłem są: miedź, chrom, nikiel, platyna, aluminium i kobalt; ze środków żywnościowych - większość zielonych jarzyn i owoców, o ile nie są kwaśne.

 

Psychologia

Jeśli lubisz zieleń, jesteś osobą łatwą w pożyciu i masz wiele wspólnego z tymi, którzy lubią kolor pomarańczowy. Twoje stosunki z innymi są konwencjonalne. Nie lubisz skandali, choć interesują Cię one u innych. W miłości cechuje Cię solidność oraz stronienie od urazów i podejrzliwości. To Ci rokuje szczęśliwe małżeństwo. Miłość oznacza dla Ciebie ciepło i stałość oraz dom z mnóstwem życzliwych ludzi.

Jasna zieleń to delikatność, estetyka i lojalność w związku partnerskim. Jest to barwa młodości i wzajemności, a więc zaspokojenia pragnień. Ponadto jest odcieniem chwili i nietrwałej równowagi, która przemija równie szybko jak szczęście.

Ciemna zieleń to umiarkowanie, spokój, stabilizacja i pieniądze. Twoje poczucie estetyki i wysmakowanie pozwolą Ci osiągnąć bogactwo duchowe i materialne. Swoim najbliższym będziesz w stanie dać poczucie bezpieczeństwa. Natomiast niepokój i napięcia przejawiasz wtedy, gdy Twoje pragnienia seksualne nie znajdują zaspokojenia.

 

Moda

Zieleń zalecana jest dla osób o śniadej cerze, natomiast niekorzystnie wygląda przy skórze bladej. Kolor zielony ciekawie wygląda w zestawieniu z kolorem żółtym, kości słoniowej, popielatym i wszystkimi odcieniami brązu.

 

Kolor niebieski

Chromoterapia

Dr E. Babitt twierdził, że kolor niebieski jest jednym z największych antyseptyków świata. Światło tej barwy jest chłodzące, działa nasennie i ściągająco.

Błękit ma dodatnie tony, dotyczące sfery duchowej człowieka: lojalność, możność polegania na kimś i ufność. Jest kolorem ulubionym niemal przez wszystkich. Działa kojąco, przeciwzapalnie i ma również właściwości znieczulające. Wnosi do duszy radość i spokój. Kojąco wpływa na system nerwowy, łagodzi wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokój i głęboki sen.

Jeżeli dawniej biel uchodziła za symbol niewinności, to błękit uważany był za symbol wierności i stałości. Ponadto kojarzono go z uduchowieniem, wewnętrzną pogodą ducha, delikatnością i młodzieńczością.

Osobom zbyt pobudliwym zalecano noszenie odzieży w niebieskim kolorze, natomiast zamiłowanie do ubierania się w te barwy wiązano z wrodzoną oziębłością seksualną i surowością zachowań.

Kolor niebieski pomaga przy leczeniu chorób powstałych na tle nerwowym, zaburzeń psychicznych, wszystkich chorób gardła, chrypki, a także przy ząbkowaniu u dzieci, gorączce, szkarlatynie, prostacie, epilepsji, reumatyzmie i biegunce.

Metalami promieniującymi niebiesko są: miedź, ołów, cyna, cynk, nikiel, kadm, mangan i aluminium. Z pokarmów zaleca się ciemne śliwki, ciemne warzywa i owoce.

 

Psychologia

Niebieski jest najpopularniejszym kolorem. Jeżeli to Twój kolor, to znaczy, że umiesz opanowywać emocje i kontrolować swoje uczucia. Inne osoby nabierają w Twojej obecności powagi. Chcesz, żeby Cię podziwiano i ceniono. Cechuje Cię oszczędność w słowach i ruchach, ubierasz się powściągliwie. Dużo w tym egoizmu i trochę nieśmiałości. Za mało jesteś wyrozumiały dla innych. Głupota Cię denerwuje, inteligencja wyższa od Twojej doprowadza do irytacji. Najkorzystniejszą cechą Twojego charakteru jest wytrwałość.

Odcień jasnoniebieski symbolizuje marzenia, romantyczność, a także popularność, bezpieczeństwo i macierzyństwo. Jasnoniebieski jest barwą uczucia. Matka jest najważniejszą postacią zarówno w dzieciństwie, jak i w dojrzałym życiu. Nie potrafisz żyć samotnie. Wiele z siebie dajesz, ale i wiele pragniesz otrzymać.

Odcień ciemnoniebieski wiąże się z wiedzą, religią, podświadomością i podróżami. To również barwa prawdy. Jesteś z pewnością osobą pełną wigoru i kochasz dzieci.

 

Moda

Niebieski i granat dobrze się prezentują w zestawie z bielą oraz odcieniem bladożółtym i kolorem popielatym. Zalecane są dla osób tęższych lub o zniszczonej cerze. Stwarzają wrażenie czystości i świeżości. Podkreślają też niebieskie oczy.

 

Fiolet

Chromoterapia

Z tym kolorem łączono wielkie nadzieje w różnych dziedzinach, m.in. zaobserwowano, że zarówno zwierzęta, jak i rośliny oświetlone fioletem szybciej rosną. Również połączenie koloru: fioletowego, niebieskiego i zielonego ma właściwości magnetyzowania igieł. Jeżeli w świetle tych kolorów zostawi się na dwie godziny igły, wówczas nabierają one cech magnetycznych.

W kolorystyce wnętrz mieszkalnych stwierdzono, że łączenie fioletu z żółcią i zielenią powoduje u człowieka rozdrażnienie, niepokój i trudności z koncentracją. Z kolei światło niebieskie lub fioletowe ma działanie znieczulające przy wielu dolegliwościach.

Fiolet tradycyjnie już zalecano dla osób zajmujących się działalnością twórczą i pracą umysłową, gdyż usuwa zmęczenie, łagodzi stresy i napięcia oraz zapobiega bezsenności.

Za pomocą koloru fioletowego najefektywniej leczy się choroby powstałe na tle nerwowym, ischias, epilepsję, reumatyzm i puchlinę wodną.

Metalami promieniującymi fioletem są: bar, mangan, żelazo. Z warzyw i owoców najwięcej fioletu zawierają: sałata, czerwone winogrona, czarne jagody i czerwona kapusta.

 

Psychologia

Fiolet jest barwą przestrzeni, wolności i tego wszystkiego, co niebanalne. Oznacza przyjaźń i spontaniczność.

Jeżeli lubisz ten kolor tajemniczy i uroczysty, głębszy od czerwonego, lecz cieplejszy od niebieskiego, to znaczy, że pociąga Cię piękno, przepych, a nie znosisz miernoty. Cechuje Cię duma, ale nie komplikująca Ci kontaktów z otoczeniem.

Fiolet to również kolor mistycyzmu. Czasami potrafisz zadziwić otoczenie swoją intuicją i stwierdzeniem filozoficznym, będącym efektem Twoich przemyśleń. Kochasz szybkość i ryzyko. Uwielbiasz tajemnice, zagadki i to, co niedościgłe.

 

Moda

W ubiorach zalecany jest osobom młodym. Starszym dodaje powagi, osoby w średnim wieku zaś niepotrzebnie postarza. Najlepiej pasuje do cery jasnej i świeżej.