Niedługo minie 12 miesięcy, odkąd właściciele warsztatów i punktów wulkanizacji zostali zobowiązani do stosowania kas rejestrujących niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Konieczność tę wprowadziło Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014 roku.
Pamiętaj o wydawaniu paragonów fiskalnych
To podstawowa czynność, wynikająca z obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Zgodnie z przepisami (ustawa o podatku VAT), jeśli podatnik korzysta z urządzenia fiskalnego, powinien wydać klientowi paragon. Nabywca musi otrzymać ten dokument w momencie zakupu towaru usługi lub usługi. Wbrew prawu jest np. dostarczenie klientowi paragonu w późniejszym terminie. Rzecz jasna, za złamanie przepisów jest też uznawane kompletne zaniechanie wydawania dokumentów tego typu.
Przedsiębiorcę, który nie będzie przestrzegał przepisów, czekają dotkliwe konsekwencje. Brak wystawiania faktur lub paragonów za wykonanie usługi, wystawianie ich w sposób wadliwy lub odmowa ich wystawienia, grozi karą grzywny do 180 stawek dziennych. W związku z tym, już od pierwszej chwili stosowania kasy rejestrującej, warto wyrobić w sobie nawyk wydawania dokumentu potwierdzającego sprzedaż.
Kasa fiskalna w warsztacie to także inne obowiązki
Rejestrowanie obrotu i umożliwianie klientom odbioru paragonów fiskalnych nie jest jedynym obowiązkiem przedsiębiorcy stosującego kasę. Funkcjonujące prawo jasno określa, o czym jeszcze należy pamiętać. Podatnik musi również: archiwizować kopię paragonów fiskalnych (w formie papierowej - tradycyjnej lub elektronicznej), drukować raporty fiskalne (zarówno dobowe i jak i miesięczne), przechowywać książkę serwisową urządzenia fiskalnego oraz zlecać, nie rzadziej niż co dwadzieścia cztery miesiące, przegląd techniczny kasy rejestrującej.
Źródło: PCKF
Reklama