Żyć Dobrze

Hepatolog - kim jest, z jakim problemem się do niego zwrócić

Hepatolog - kim jest, z jakim problemem się do niego zwrócić

Hepatolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Specjalista w zakresie hepatologii posiada szeroką wiedzę na temat funkcjonowania tych narządów, a jego zadaniem jest zapobieganie, diagnozowanie i leczenie ich schorzeń.

 

Kiedy należy udać się do hepatologa?

O chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych mogą świadczyć objawy związane z układem pokarmowym. Do hepatologa często zgłaszają się osoby cierpiące na częste zaparcia, biegunki, nudności, wymioty lub zgagę. Symptomy mogące wskazywać na zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby to między innymi zażółcenie białek oczu, skóry i błon śluzowych jamy ustnej,ciemniejsza barwa moczu oraz wyczuwalne powiększenie wątroby.

 

Jakie badania zleca hepatolog?

W celu postawienia diagnozy hepatolog zleca pacjentowi szereg dodatkowych badań, takich jak morfologia krwi rozszerzona o próby wątrobowe - ALT, AST, GGTP, LDH, poziom bilirubiny, cholesterol, amoniak, ferrytynę i fosfataza zasadową. W niektórych przypadkach lekarz kieruje chorego na serologiczne badania wirusowe sprawdzające poziom anty-HCV, anty-HAV, HbsAG oraz badania autoimmunologiczne. Jednym z podstawowych badań zlecanych przez hepatologa jest USG jamy brzusznej. Jeżeli w badaniu wykryte zostaną nieprawidłowości w budowie wątroby pacjent może zostać skierowany na biopsję.

 

Jakie choroby leczy hepatolog?

Hematolog zajmuje się leczeniem wielu chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Należą do nich między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, kamienica dróg żółciowych, marskość wątroby, nowotwory wątroby i dróg żółciowych, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, łagodne zmiany w wątrobie, takie jak naczyniaki i torbiele. Opieką hepatologa objęte są również kobiety w ciąży, które cierpią na choroby wątroby lub dróg żółciowych. Lekarz specjalizujący się w hepatologii we współpracy z innymi specjalistami podejmuje również decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do przeszczepu wątroby.

 

Na czym polega leczenie hepatologiczne?

W przypadku mniej poważnych schorzeń często skuteczne jest leczenie farmakologiczne lub obserwacja zmian wykrytych u pacjenta (na przykład torbieli). Jeśli jest to konieczne hepatolog kieruje pacjenta na leczenie operacyjne. Nie zawsze są to zabiegi inwazyjne, przykładowo usunięcie kamieni żółciowych często przeprowadza się laparoskopowo. Zadaniem hepatologa jest również zapewnienie pacjentowi odpowiedniej opieki pooperacyjnej i monitorowanie jego stanu zdrowia.

Dowiedz się więcej na https://www.emc-sa.pl/uslugi/hepatologia

Artyluł zewnętrzny