O zdrowiu

HIV - zrób test

HIV - nie wstydź się – zrób test

Polsce daleko jeszcze co prawda do niektórych afrykańskich państw, gdzie nawet 40% populacji jest zarażona HIV. Niemniej jednak warto poddać się badaniom na obecność wirusów przenoszonych drogą płciową, nawet kiedy wydaje nam się, że tych kilka, czy kilkanaście razy nic nie znaczyło i zawsze byliśmy doskonale zabezpieczeni. Poza poprawą własnego samopoczucia musimy być odpowiedzialni. Warto więc zadbać o siebie i partnerów. Jeśli nie chcesz tego zrobić bez tak zwanego powodu, to poniżej przedstawiamy kilka takich, które pomogą ci w podjęciu decyzji.

 

Nowy związek

Właśnie ją poznałeś? Świetnie, to idealny moment, by poddać się wspólnym badaniom. Co prawda zarówno dla ciebie, jak i dla niej taka propozycja z pewnością będzie krępująca, jednak warto zrobić to zawczasu, nim okaże się, że jest za późno. Nie daj się zwieść pozorom. Nie musisz gustować w dworcowych prostytutkach, żeby natrafić na zakażoną osobę. Może nią być ktoś z twojego najbliższego otoczenia, kto dotychczas nie miał seksualnych przygód, a jedynie nie zbadał się wcześniej. Jeśli ona zdecydowanie odmawia poddania się testom, oznacza to, że czegoś się obawia, a ryzykowne zachowania nie są jej obce. Zabezpieczaj się zatem przynajmniej do momentu, kiedy okaże się, że twoje podejrzenia były niesłuszne.

 

Kiedy staracie się o dziecko

Najgorsze co możecie zrobić, to przenieść chorobę na nowo narodzone dziecko i tym samym przekształcić jego życie w piekło. Wiele chorób przenoszonych drogą płciową może być później przenoszonych z matki na płód, więc pewność, że oboje jesteście zdrowi, jest kwestią elementarnej odpowiedzialności za wasze dziecko, a to, że tego dopilnujesz, dowodem na twoją dojrzałość.

 

Zdradziłeś albo ona zdradziła

Wielu mężczyzn myśli, że niezłapanie ich na zdradzie przez partnerki to koniec ich kłopotów. Tak naprawdę mogą się one jednak dopiero zacząć. Jeśli myślisz, że uprawiając seks oralny, petting albo zabezpieczając się, ominęło cię ryzyko choroby, jesteś w dużym błędzie. Chorób przenoszonych drogą płciową jest tyle, że każdy mieszkaniec ziemi mógłby mieć 100 różnych. Niezależnie od tego, czy planujecie się rozstać, czy będziecie walczyć o utrzymanie związku, informowanie o zdradzie jest obowiązkiem. Przyjemności już były.

Samo rozpoczęcie tematu poddania się testom na obecność chorób płciowych jest wystarczająco krępujące dla obu partnerów. Jeśli na dodatek spotykasz się z nowo poznaną dziewczyną od niedawna, prośba o badanie może zostać odebrana jako brak zaufania, a wręcz potwarz. Jeśli jednak zaprezentujesz jej potrzebę badań z perspektywy wzajemnej odpowiedzialności za wasze zdrowie, powinna bez oporów się na nie zgodzić. W końcu jej także powinno zależeć na świadomości, że jesteś zdrowy. Każdy rozsądny kierowca zaopatruje się w polisę Auto Casco, a test na HIV może być twoją polisą na życie.