Intymność

Homo czy hetero?

Homo czy hetero?

Ameryka to takie ciekawe miejsce, gdzie nigdy nie zabraknie tematów do wszelkiego rodzaju badań. Zdaniem grupy amerykańskich psychologów pary homoseksualne cechują się większą niż heteroseksualiści dojrzałością i większym zaangażowaniem w próby ulepszania związku, są też bardziej świadome równości partnerów. Minie dwieście lat, nim hetero będą w stanie tworzyć tak udane związki, jak geje i lesbijki.

 

Wyniki badań opublikowano na łamach Journal of Homosexuality. Zespół naukowców pod kierunkiem Johnna Gottmana z University of Washington i Roberta Levensona z Uniwersytetu Berkeley porównał związki tworzone przez pary homoseksualne i heteroseksualne. Badano także, jakie czynniki decydują o szczęściu bądź kryzysie w homoseksualnym związku.

Zdaniem badaczy, konfliktowe dyskusje partnerów heteroseksualnych mają od początku bardziej agresywny przebieg niż w przypadku homoseksualistów. Rozpoczynający spór ze swoim partnerem geje i lesbijki wykazują się większym poczuciem humoru i czułością, będąc zarazem mniej skłonnymi do dominacji nad drugą osobą.

 Reklama

feromony skuteczne

 

Geje i lesbijki okazują partnerom więcej ciepła, są przyjaźniej nastawieni i mniej wojowniczy. Okazujący więcej pozytywnych emocji homoseksualista rozumie, o co chodzi spierającemu się z nim partnerowi" - mówi Gottman. Zdaniem Dana Yoshimoto z University of Washington, taki sposób rozwiązywania konfliktów może decydować o stabilności w związkach homoseksualnych.

 

kobieta kobieta

 

Zaangażowano w eksperyment 40 par homoseksualnych i tyle samo małżeńskich par heteroseksualnych. Zespół Gottmana i Levensona polecił każdej z par prowadzić dyskusję na tematy: co zdarzyło się dzisiaj oraz na czym polega ostatni konflikt między partnerami. Partnerzy mieli także rozmawiać o czymś przyjemnym.

Ich dyskusję filmowano. Analizowano werbalną i niewerbalną zawartość ich rozmowy, badając także reakcje obu osób, kiedy później odtworzono każdemu z nich oddzielnie zawartość kasety. W ramach eksperymentu badano również reakcje psychologiczne partnerów w trakcie prowadzenia rozmowy oraz pracę ich serca.

Geje i lesbijki byli w trakcie rozmów bardziej szczerzy, wykazali się także większą dojrzałością. Potrafili w sposób otwarty, bez skrępowania dyskutować o monogamii i seksie - mówi Gottman.

Kiedy oglądaliśmy filmy z zarejestrowanymi dyskusjami heteroseksualistów, tak naprawdę nie wiedzieliśmy, o czym rozmawiają - przyznaje.

Badania pracy serca podczas rozmowy partnerów wykazały z kolei, że u heteroseksualistów następowało podwyższenie ciśnienia tętniczego i przyspieszenie bicia serca. U partnerów homoseksualnych nie zaobserwowano znaczących zmian w tym zakresie. Reakcje par heteroseksualnych wykazały - jak stwierdzili uczeni - mniejszą satysfakcję partnerów ze związku i większe prawdopodobieństwo jego rozpadu.

Nasza redakcja powyższe wnioski z badań tu opisanych pozostawia bez komentarza.