Ameryka to takie ciekawe miejsce, gdzie nigdy nie zabraknie tematów do wszelkiego rodzaju badań. Zdaniem grupy amerykańskich psychologów pary homoseksualne cechują się większą niż heteroseksualiści dojrzałością i większym zaangażowaniem w próby ulepszania związku, są też bardziej świadome równości partnerów. Minie dwieście lat, nim hetero będą w stanie tworzyć tak udane związki, jak geje i lesbijki.
Wyniki badań opublikowano na łamach Journal of Homosexuality. Zespół naukowców pod kierunkiem Johnna Gottmana z University of Washington i Roberta Levensona z Uniwersytetu Berkeley porównał związki tworzone przez pary homoseksualne i heteroseksualne. Badano także, jakie czynniki decydują o szczęściu bądź kryzysie w homoseksualnym związku.
Zdaniem badaczy, konfliktowe dyskusje partnerów heteroseksualnych mają od początku bardziej agresywny przebieg niż w przypadku homoseksualistów. Rozpoczynający spór ze swoim partnerem geje i lesbijki wykazują się większym poczuciem humoru i czułością, będąc zarazem mniej skłonnymi do dominacji nad drugą osobą.
Reklama
Geje i lesbijki okazują partnerom więcej ciepła, są przyjaźniej nastawieni i mniej wojowniczy. Okazujący więcej pozytywnych emocji homoseksualista rozumie, o co chodzi spierającemu się z nim partnerowi" - mówi Gottman. Zdaniem Dana Yoshimoto z University of Washington, taki sposób rozwiązywania konfliktów może decydować o stabilności w związkach homoseksualnych.
Zaangażowano w eksperyment 40 par homoseksualnych i tyle samo małżeńskich par heteroseksualnych. Zespół Gottmana i Levensona polecił każdej z par prowadzić dyskusję na tematy: co zdarzyło się dzisiaj oraz na czym polega ostatni konflikt między partnerami. Partnerzy mieli także rozmawiać o czymś przyjemnym.
Ich dyskusję filmowano. Analizowano werbalną i niewerbalną zawartość ich rozmowy, badając także reakcje obu osób, kiedy później odtworzono każdemu z nich oddzielnie zawartość kasety. W ramach eksperymentu badano również reakcje psychologiczne partnerów w trakcie prowadzenia rozmowy oraz pracę ich serca.
Geje i lesbijki byli w trakcie rozmów bardziej szczerzy, wykazali się także większą dojrzałością. Potrafili w sposób otwarty, bez skrępowania dyskutować o monogamii i seksie - mówi Gottman.
Kiedy oglądaliśmy filmy z zarejestrowanymi dyskusjami heteroseksualistów, tak naprawdę nie wiedzieliśmy, o czym rozmawiają - przyznaje.
Badania pracy serca podczas rozmowy partnerów wykazały z kolei, że u heteroseksualistów następowało podwyższenie ciśnienia tętniczego i przyspieszenie bicia serca. U partnerów homoseksualnych nie zaobserwowano znaczących zmian w tym zakresie. Reakcje par heteroseksualnych wykazały - jak stwierdzili uczeni - mniejszą satysfakcję partnerów ze związku i większe prawdopodobieństwo jego rozpadu.
Nasza redakcja powyższe wnioski z badań tu opisanych pozostawia bez komentarza.