Żyć Dobrze

Hormonalne uwarunkowania organizmu

Hormonalne uwarunkowania organizmu

W przebiegu ewolucji zachowania seksualne człowieka stają się coraz bardziej niezależne od hormonów płciowych, jednak zależności niewątpliwie istnieją. Bez androgenów, estrogenów czy testosteronu ciężko byłoby mówić o życiu seksualnym.

 

Androgeny są hormonami warunkującymi popęd seksualny u obu płci. Wyższy ich poziom w organizmie mężczyzny prawdopodobnie jest przyczyną wyższego poziomu popędu. Działanie androgenów polega na uwrażliwieniu ośrodków seksualnych w układzie limbicznym i podwzgórzu, uwrażliwieniu zewnętrznych narządów płciowych oraz podwyższeniu uogólnionej aktywności organizmu poprzez wpływ na stymulację przemiany materii u obydwu płci.

Zaburzenie równowagi androgenowo-estrogenowej u mężczyzny przyczynia się do obniżenia popędu. Również testosteron powoduje wzrost agresywności, a także wrażliwości erotycznych stref ciała, co bez wątpienia ma wpływ na życie seksualne. Wpływ androgenów na popęd seksualny nie jest proporcjonalny, po osiągnięciu pewnego optymalnego poziomu dalsze podwyższanie siły popędu już nie występuje.

Kastracja u mężczyzny wywołuje różne zmiany, dotyczące nie tylko popędu seksualnego i sprawności seksualnej, w tym obniżenie zdolności do wytrysku, erekcji oraz orgazmu, a także obniżenie napędu psychoruchowego, poczucie mniejszej wartości, chwiejność emocjonalną, nadwrażliwość, męczliwość, skłonność do depresji, obniżenie tendencji przestępczych oraz większą rodzinność. Stanowi to dowód na wszechstronny wpływ androgenów na zachowanie.

U kobiet wycięcie jajników nie wywiera wpływu osłabiającego na popęd seksualny. Wpływ taki powoduje usunięcie nadnerczy - głównego źródła androgenów u kobiety.

Hormony jajnikowe - estrogeny oraz progesteron wpływają z kolei na specyficznie żeński typ zachowania seksualnego. Jest to również ściśle powiązane z fazami cyklu miesiączkowego. Okazuje się, że w pierwszej fazie tego cyklu estrogeny podwyższają atrakcyjność seksualną kobiety dla mężczyzn. Prawdopodobnie w związku z wydzielaniem feromonów, zwłaszcza zapachu wydzieliny z pochwy, lecz po owulacji progesteron obniża tę atrakcyjność. Okazuje się również, że w czasie owulacji popęd seksualny kobiety jest najwyższy. Właśnie wtedy jest zdolna do zapłodnienia, co spowodowane jest podwyższonym poziomem testosteronu we krwi.