Żyć Dobrze

Ibiza - wakacyjna zabawa

Ibiza - wakacyjna zabawa

Ibiza jest trzecią co do wielkości wyspą hiszpańskiego archipelagu Baleary. Piękna zieleń, liczne plaże, malownicze zatoczki - przyciągają w to miejsce turystów. Jednakże tym co kusi najbardziej, jest muzyka. Ibiza nazywana jest centrum imprezowym Europy. Na wyspie zlokalizowanych jest wiele słynnych klubów z muzyką elektroniczną.

 

Wyspę od VII w. p.n.e. zamieszkiwali Fenicjanie, następnie osiedlili się tutaj Kartagińczycy i kolejno Bizantyjczycy oraz Wandalowie. Obecnie Ibiza wraz z Majorką i Minorką dzieli jedną wspólnotę autonomiczną.

Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, z gorącym oraz suchym latem. Dla wielu turystów zakątek ten kojarzy się głównie z zabawą i rozbrzmiewającymi dźwiękami muzyki. Turystów poszukujących spokoju i wypoczynku zniechęca perspektywa głośnej zabawy - gdy jednak przyjedzie się na Ibizę po sezonie, czekają ciche puste plaże, ponadto ceny poza sezonem są wyjątkowo niskie.

 

Imprezy, kluby, didżeje

Ibiza kojarzona jest z muzyką elektroniczną. W klubach, z których słynie wyspa grają najlepsi światowi didżeje. Króluje muzyka house, minimal, trans i techno. Do najpopularniejszych lokali należy m.in. Amnesia, Privilege, Pacha. Każde z tych miejsc jest inne i przyciąga miłośników muzyki innym gatunkiem. Najwięcej znanych dyskotek znajduje się w okolicy Ibiza Town oraz San Antonio. Imprezy odbywają się jedynie w sezonie letnim (maj - wrzesień). Poza sezonem kluby są zamknięte.

 

Zwiedzanie i wypoczynek

Ibiza słynie z bezcennej kolekcji zabytków historycznych - została wpisana na Listę Zabytków Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Stolicą jest Ibiza, nazywana także Eivissa. Na uwagę zasługuje Górne Miasto, które jest starą częścią Ibizy otoczoną fortyfikacjami z górującym nad miastem zamkiem. Na starówce znajduje się katedra z XIV w.

Warto wybrać się do San Antonio, które jest miastem portowym, z przepięknym portem jachtowym leżącym po zachodniej stronie wyspy. Turyści ceniący sobie aktywny wypoczynek powinni udać się na zwiedzanie jaskiń - najpopularniejsze to Cove de Can Marca niedaleko Sant Miguel oraz Cueva de Es Cuieram. W jaskiniach znajdują się ciekawe formacje skalne. Cova de Can Marca została odkryta przez przemytników i stanowiła ich kryjówkę.

W południowej części wyspy w okolicy Sant Josep de Sa Talaia, mieści się rezerwat przyrody obejmujący saliny - płytkie nadmorskie zbiorniki, oddzielone groblami oraz kanałami. Pozyskuje się z nich sól. Podmokłe tereny Ses Salines stanowią naturalne środowisko dla wielu gatunków ptactwa.

Miłośnicy starożytności powinni odwiedzić Muzeum Archeologiczne del Puig des Molins, które prezentuje eksponaty głównie z tamtego okresu.

Ibiza posiada ponad 30 plaż. Wybrzeże tworzy wiele zatoczek z ukrytymi w nich małymi, piaszczystymi plażami. Najdłuższe wybrzeża z drobnym piaskiem znajdują się na południowym - wschodzie wyspy w okolicy miasta Ibiza (dla zainteresowanych informacje o wycieczkach na Ibizę - TUTAJ). W części zachodniej i zachodnio - północnej jest więcej zatoczek.

Najdłuższą plażą na wyspie jest Playa den Bossa, popularne są tutaj narty wodne, nurkowanie oraz windsurfing. Nawet wczesną jesienią woda w morzu jest ciepła i zwykle jest dużo słońca. Cala Portinatx jest kurortem z trzema malowniczymi plażami, który polecany jest szczególnie dla rodzin marzących o spokojnych wakacjach.

Ibiza to nie tylko miejsce dla miłośników muzyki. Przyjazny oraz korzystny klimat sprawia, że wyspa kojarzy się z wiecznie zielonymi wzgórzami, rozległymi piniowymi lasami i migdałowcami. Urocze piaszczyste plaże, ciepła woda i charakterystyczna biała zabudowa sprawia, że jest to zakątek idealny do wypoczynku.

 Artykuł zewnętrzny