Żyć Dobrze

Idzie wiosna ile ważysz

Idzie wiosna – ile ważysz?

Może to właśnie już ten czas, żeby w końcu podjąć ważną i zazwyczaj zbyt często odkładaną decyzję dotyczącą własnego zdrowia - pozbyć się nadprogramowych kilogramów i zmienić złe nawyki żywieniowe. No chyba, że jesteś dumny ze swojego ciałka, ale to już inna bajka…

 

Wszystkie dane dotyczące wzrastającej wagi są zatrważające, a otyłość przybiera już rozmiary epidemii i określana jest nawet mianem choroby XXI wieku. Każdego dnia przybywa w Polsce osób z nadwagą. Obecnie już co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta należy do grupy tych, którzy mają zbyt wysoki wskaźnik BMI (Body Mass Indeks).

 

Jak sprawdzić czy to już otyłość

Wskaźnik BMI uwzględnia wzrost i masę ciała. Na podstawie BMI możesz stwierdzić, czy mieścisz się w przedziale przewidzianym dla prawidłowej masy ciała. BMI obliczysz, kiedy masę ciała w kilogramach podzielisz przez wzrost w metrach podniesionych do kwadratu.

BMI = masa ciała(kg) / wzrost(m)²

Przykład: gdy ważysz 90 kg i masz 1 m 50 cm wzrostu, wówczas obliczasz swoje BMI następująco:

BMI = 90/1,5² = 90/2,25 = 40

Twój wskaźnik BMI wynosi 40.

 

Interpretacja wyników

BMI powyżej 25 oznacza nadwagę, ale BMI powyżej 30 to już otyłość.

  • Jeśli twoje BMI znajduje się poniżej 18,5 - masz niedowagę.
  • Jeśli mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9 - Twoja masa ciała jest prawidłowa.
  • Jeśli natomiast przekracza 25 - masz nadwagę.

* Jeżeli przekracza 30 - cierpisz z powodu otyłości.

I chociaż nie w każdym przypadku trzeba się z tym zgadzać, to generalizując – coś w tym jest. Patrząc na to nawet z przymrużeniem oka warto się zastanowić, czy przypadkiem nie warto się zabrać za siebie.

Co przeraża?

Oprócz zatrważających danych niepokojące jest również to, że problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi dotyczą nie tylko dorosłych, ale także dzieci i nastolatków, którzy bardzo często złe nawyki żywieniowe wynoszą z domu. Bo właśnie w rodzinie dziecko uczy się od najwcześniejszych lat podejścia do odżywiania, tam nabywa pewnych zachowań dotyczących dbania o zdrowie - to fizyczne i psychiczne. Bo osoby otyłe częściej popadają w depresję, czują się mniej wartościowe. Zdarza się, że dzieci w szkole są wyśmiewane, co także może mieć wpływ na ich przyszłe życie.

Otyłość to nie tylko problemy z codziennym funkcjonowaniem, dyskomfort przy wykonywaniu różnych czynności czy obniżenie satysfakcji z własnego wyglądu, utrata pewności siebie. Tu nie chodzi tylko o pewne problemy kiedy trzeba kupić nowy garnitur. Co tu dużo gadać. Każdy z nas wie o co chodzi.

Trzeba pamiętać, że otyłość to nie tylko problem estetyczny czy psychologiczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Zbędne kilogramy powodują, że zwiększeniu ulega ryzyko wystąpienia wielu chorób takich jak cukrzyca typu II, miażdżyca, nadciśnienie, astma, bezdech senny, zwyrodnienia kręgosłupa i inne.

 

Jaka jest najczęstsza przyczyna otyłości?

Brak kontroli nad tym, co się spożywa oraz nad tym, ile się spożywa to główny problem, z którym wbrew pozorom strasznie ciężko walczyć. Jeżeli nie podejdziemy do kwestii odżywia się z rozsądkiem i jeżeli nie zrozumiemy, że to co na talerzu, a potem w naszym żołądku, ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie, kondycję, samopoczucie, trudno będzie nam zerwać ze złymi przyzwyczajeniami.

Trudno będzie również przeciwstawiać się pokusie sięgania po niezdrowe jedzenie, które często reklamowane jest w taki sposób, by zwrócić nasza uwagę. A niestety - często bardziej interesujące okazuje się samo opakowanie produktu niż jego zawartość. Jeżeli bez rozwagi spożywasz nadmierne ilości wysokoprzetworzonej żywności, nie stronisz od kalorycznych przekąsek, chipsów, fast foodów, słodyczy (uwaga! Wiele produktów, które goszczą na naszych stołach i spożywane są codziennie - jak np. wybrane rodzaje płatków śniadaniowych, jogurty, soki owocowe - może zawierać wiele tzw. "ukrytego" cukru), nie jadasz regularnie, bądź jadasz "co popadnie", a do tego prowadzisz siedzący tryb życia, jesteś w grupie ryzykujących pojawienie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Brak ruchu to kolejny winowajca. Jeżeli uważasz, że aktywność fizyczna osoby otyłej to strata czasu, jesteś w dużym błędzie. Z pewnością lepsze rezultaty osiągnie się, łącząc ćwiczenia z odpowiednią dietą. Nikt nie zagwarantuje, że na początku będzie łatwo. Ale warto przełamać barierę niechęci do podjęcia aktywności fizycznej. Dla wielu osób może to być nie lada wyzwanie, szczególnie, gdy do tej pory konsekwentnie unikały tego największego sprzymierzeńca zdrowia. Dobrą wiadomością jest też to, że podczas uprawiania sportu zwiększa się poziom endorfin we krwi, czyli tzw. hormonów szczęścia, a z takim orężem zdecydowanie łatwiej będzie walczyć z otyłością. I choć modnym stało się mówienie o endorfinach to jednak coś w tym jest.

 

Zrób pierwszy krok

Jeżeli masz wątpliwości związane z tym, jaki dokładnie obrać kierunek zmian, jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samemu udźwignąć ciężar zrzucania zbędnych kilogramów, możesz o pomoc poprosić dietetyka, on w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie pomoże Ci uniknąć dietetycznych błędów oraz będzie motywować do działania. Bo inicjatywa zmiany powinna zawsze wyjść od nas samych, sami musimy czuć, że musimy się odchudzić.

Dużym plusem jest fakt, że chcąc się odchudzać nie musisz znać wszystkich procesów, które związane są ze spalaniem tkanki tłuszczowej - najważniejsze, że będziesz przestrzegać pewnych określonych i sprawdzonych reguł. Jeżeli podejmiesz wysiłek i będziesz konsekwentny w realizowaniu przyjętych działań, możesz osiągnąć sukces.

 

Przepis na potrawę odchudzającą

Na dobry początek dobierz właściwą, najbardziej odpowiednią dla siebie dietę i zapoznaj się z regułami, jakie obowiązują przy jej stosowaniu. Może się też okazać, że w Twoim przypadku wystarczy jednie zrewidować i ewentualnie lekko skorygować żywieniowe przyzwyczajenia oraz opracować nowy plan działania. Jeżeli nie możesz się zdecydować, umów się na spotkanie z dietetykiem. To jednak nie wszystko....

Potrzebne Ci będą jeszcze na pewno dwa składniki - nie zapomnij dodać: motywacji (pomoże rozpocząć odchudzanie oraz wesprze w chwilach zwątpienia) i wytrwałości (będzie jak przyprawa, dodająca potrawie smaku).

Pamiętaj, aby całość okrasić szczyptą cierpliwości - bo możliwe, że na rezultaty odchudzania trzeba będzie nieco poczekać. Podczas przygotowywania potrawy nie zapominaj o regularnym dorzucaniu porcji ćwiczeń fizycznych. Na koniec tak przygotowaną potrawę odpowiednio wstaw w swój codzienny plan dnia i....

Dużą pomocą w kontrolowaniu tego co jesz, ile zjadasz i kiedy konsumujesz jest Internetowy Kalkulator Dietetyczny (IKD), który możesz znaleźć na przykład na Poprostuzdrowo.pl.

Nie ma na co czekać. Im wcześniej się za siebie weźmiesz tym szybciej zauważysz zadowalające efekty, a co za tym idzie – poprawę kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Powodzenia.