Żyć Dobrze

Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji?

Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji?

Czy wynajem jachtu w Chorwacji to dobry sposób na tanie wakacje pod żaglami? Ile konkretnie kosztuje taki wyjazd? Czy i w jaki sposób można obniżyć cenę czarteru? Kiedy najlepiej wybrać się w rejs i o czym należy pamiętać, szukając ofert? 

 

W poniższym artykule znajdziecie szczegółowe informacje na ten temat. Poznacie też kilka sprytnych tricków pozwalających na wyczarterowanie jachtu w Chorwacji po najlepszych cenach.

 

Chorwacja – ulubiony kierunek żeglarzy

Wakacje pod żaglami w Chorwacji od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród żeglarskiej braci z wielu krajów Europy. Co ciekawe, tamtejsze wody szczególnie upodobali sobie polscy żeglarze, zwłaszcza ci z nich, którzy doszli do wniosku, że Mazury są dla nich już zbyt ciasne, a Bałtyk – za zimny. 

Czarter jachtu w Chorwacji to doskonały sposób na przeżycie prawdziwej morskiej przygody, a także na zakosztowanie tego, co południowa Europa ma najlepszego: łagodnego klimatu, doskonałej kuchni oraz świetnie rozbudowanej infrastruktury. 

Dodatkowym powodem, dla którego wynajem tak wielu naszych rodaków decyduje się na wynajem jachtów w Chorwacji, jest z pewnością łatwy dojazd. Linie lotnicze (również te budżetowe) oferują wiele dogodnych połączeń z kilku polskich miast; do wielu chorwackich marin można też bez problemu dotrzeć własnym samochodem, co przy liczniejszej załodze powala poczynić spore oszczędności. 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w Chorwacji sezon trwa tam bardzo długo oraz że obowiązujące w jego trakcie ceny podlegają pewnym wahaniom. Sprawia to, że czarter jachtów w Chorwacji jest dostępny dla każdego – zarówno dla bardziej, jak i dla mniej zamożnych żeglarzy. 

 

Czarter jachtu w Chorwacji – od czego zależy cena?

Pragnąc wynająć jacht w Chorwacji i rzetelnie oszacować cenę rejsu, warto na początek zadać sobie kilka pytań. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich:

 

Jakiej łodzi potrzebujemy?

Wiek, wyposażenie oraz wielkość jednostki to najważniejsze elementy wpływające na cenę jej wynajmu. W przypadku dwóch pierwszych elementów zależność jest prosta – im nowsza i lepiej wyposażona łódź, tym więcej trzeba za nią zapłacić. 

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w przypadku wielkości sprawa wygląda nieco inaczej. Wiele osób, planując wynajem jachtu w Chorwacji, zamierza płynąć z rodziną lub małą grupą przyjaciół. Tacy żeglarze szukają zwykle małych, dwukabinowych jednostek, generując na nie większy popyt, niż na jachty trzykabinowe. Dzięki temu zdarza się, że czarter jednostki większej (a przez to bardziej komfortowej) bywa tańszy, niż wynajem dwukabinowej łodzi. 

 

Jak bardzo cenimy komfort?

Szacując koszt czarteru jachtu w Chorwacji, należy uwzględnić w nim również nakłady na podróż do i z mariny. Paradoksalnie, jest to okazja na poczynienie znacznych oszczędności. Należy bowiem pamiętać, że wielu żeglarzy, zwłaszcza tych pływających z rodzinami i dziećmi, chce jak najszybciej postawić stopę na pokładzie i jest gotowa odpowiednio za to zapłacić. 

Sprawia to, że rejs rozpoczynający się z dużej mariny, położonej blisko lotniska lub głównego szlaku komunikacyjnego jest droższy, niż czarter rozpoczynający się w nieco dalej położonym porcie. Decydując się na wynajem jachtu w Chorwacji i podróżując własnym samochodem lub komunikacją inną, niż lotnicza, można więc zaoszczędzić nieco gotówki. 

 

Kiedy chcemy płynąć?

Jak już wspomniano, w Chorwacji sezon żeglarski jest bardzo długi – i jest to doskonała wiadomość zarówno dla żeglarzy, którzy muszą liczyć się z kosztami, jak i dla tych, którzy marzą o rejsie, ale chcą uniknąć tłumów i upału. Jak to wygląda w praktyce? Jakie są koszty czarteru jachtów w Chorwacji w poszczególnych miesiącach roku? 

 

Sezon wysoki

Sezon wysoki przypada na lipiec i sierpień, czyli dokładnie w czasie naszych wakacji. Ponieważ bardzo wiele osób planuje czarter jachtu w Chorwacji właśnie w tym okresie, ceny i tłok w marinach są wówczas największe. Z drugiej jednak strony, pogoda jest właściwie gwarantowana, a warunki żeglarskie – wprost wymarzone. 

Ile kosztuje wynajem jachtu w Chorwacji w najwyższym sezonie? Oto przykładowe propozycje za tygodniowy czarter:

  • nowy (maksymalnie dwuletni), dwukabinowy jacht o długości do 10 metrów to wydatek rzędu 2000 – 2300 euro,
  • jednostka o podobnych parametrach, ale mająca dziesięć lub więcej lat, będzie kosztować znacznie mniej – około 1300 – 1600 euro,
  • katamaran mogący pomieścić 10 lub więcej członków załogi, to już wydatek rzędu 3500 – 5000 euro.

Sezon średni

W tak zwanym sezonie średnim, a więc w czerwcu oraz wrześniu, koszty wynajmu jachtu w Chorwacji są zauważalnie niższe. Wielu żeglarzy, szczególnie tych, którzy nie mają dzieci uczęszczających do szkoły i muszą liczyć się z rokiem szkolnym, wybiera się na rejs właśnie w tym okresie. 

Pogoda bywa wtedy trochę mniej przewidywalna – nie można już na sto procent liczyć na tzw. „lampę”, ale nagrodą za tę drobną niedogodność stanowi mniejszy tłok w marinach oraz niższe koszty czarteru jachtów: we wrześniu dwukabinową łódź można wynająć już za 1300- 1700 euro. Jeżeli będzie to jednostka mająca kilkanaście lat, cena spada do 1100 euro. 

 

Sezon niski

Mimo iż niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że czarter jachtów w Chorwacji w sezonie niskim to opcja dla odważnych, tak naprawdę jest to propozycja warta rozważenia.

Najniższy sezon przypada bowiem na kwiecień i październik. Pogoda w Chorwacji, mimo iż kapryśna, i tak jest wówczas lepsza, niż w Polsce, a koszt czarteru jachtów bywa bardzo atrakcyjny. Wynajem dwukabinowego jachtu w tym okresie to wydatek rzędu zaledwie 600-800 euro. 

Oczywiście w najniższym sezonie należy brać pod uwagę wyłącznie łodzie wyposażone w webasto, bo żeglowanie bez ogrzewania byłoby mało komfortowe. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie atrakcje będą wówczas dostępne do zwiedzania.

 

Sposoby na tani czarter w Chorwacji

Planując wynajem jachtów w Chorwacji, warto podejść do sprawy w sposób metodyczny i zaplanować pewne rzeczy z odpowiednim wyprzedzeniem. Przede wszystkim należy „trzymać rękę na pulsie” i regularnie śledzić pojawiające się oferty. Najlepiej wykorzystać do tego możliwości, jakie stwarza Internet: odwiedzać regularnie fanpage firmy czarterowej, zapasać się do newsletterów itp.

Kolejnym sposobem na tani czarter jachtu w Chorwacji jest polowanie na zniżki, jakich udzielają armatorzy. Mogą to być oferty first minute lub last minute. Warto przy tym pamiętać, że dla żeglarzy korzystniejszą opcją jest wczesna rezerwacja: oferta łodzi jest wówczas znacznie szersza, a więc jest w czym wybierać, a przy tym zostaje więcej czasu na zorganizowanie takich kwestii, jak dojazdy, dokumenty itp. 

Pragnąc upolować tani rejs w Chorwacji, można też wybrać się na targi branżowe. Rezerwacja czarteru dokonana podczas tego typu wydarzeń nagradzana jest zwykle atrakcyjnymi zniżkami.

Artykuł zewnętrzny