Słowo impotencja pochodzi z łaciny i oznacza niemoc, w domyśle: płciową. Impotencja polega na niemożności osiągnięcia i utrzymania wzwodu penisa, co jest niezbędne dla uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej obydwojga partnerów. Zaburzenia erekcji to jeden z najczęstszych problemów seksualnych mężczyzn.

 

Problem jest stary jak świat

Zaburzenia erekcji wspomniane są w niektórych zachowanych do dziś starożytnych pismach (babilońskich, egipskich, greckich). Zagadnienie to wzmiankowane jest między innymi w kodeksie Hammurabiego (zgodnie z nim żonie wolno było opuścić męża dotkniętego tą przypadłością).

W zasadzie każdemu dorosłemu mężczyźnie zdarzają się przejściowe epizody impotencji. Powtarzające się problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji ma połowa mężczyzn pomiędzy 40 a 70 rokiem życia, zaś 10% mężczyzn z tej grupy wiekowej dotkniętych jest całkowitą impotencją.

 

Przyczyn zaburzenia jest wiele

Szacuje się, że 80% przypadków impotencji to kłopoty fizjologiczne. Ten rodzaj zaburzeń rozwija się stopniowo i występuje stale (bez np. zdarzających się porannych wzwodów). Powodują je nieprawidłowości i uszkodzenia naczyń i ciał jamistych prącia, schorzenia neurologiczne, hormonalne i inne. Na zaburzenia erekcji wpływają też choroby serca i naczyń, w tym nadciśnienie tętnicze. Mówimy wtedy o impotencji na tle krążeniowym. Jest to prawie połowa przypadków.

Choroby neurologiczne: stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, wywołują impotencję neurogenną. Operacja albo radioterapia gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, odbytnicy bądź jelita grubego prowadzi do uszkodzenia okolicznych nerwów, a to utrudnia lub uniemożliwia osiągnięcie erekcji i orgazmu. Impotencja na tle hormonalnym pojawia się w okresie andropauzy. Nie jest tak częsta, jak można by sądzić, obejmuje 5-10% przypadków.

 

Reklama

 

Również przyjmowanie niektórych leków (przeciwdepresyjnych, uspokajających, obniżających ciśnienie krwi) może przyczynić się do zaburzeń erekcji. Podobny wpływ wywiera cukrzyca i stosowane w jej przypadku leki. Wówczas mamy do czynienia z impotencją mieszaną. To 1/3 wszystkich przypadków. Zaburzenia erekcji mogą być także efektem przyjmowania narkotyków, palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

20% przypadków impotencji wywołują przyczyny psychiczne: stres, depresja, złość, zmęczenie, nuda, strach przed zarażeniem, nastawienie zadaniowe, niepewność siebie jako partnera, lęk przed porażką, przed ośmieszeniem, zahamowania na tle seksualnym. Impotencję psychogenną spotyka się zazwyczaj u młodszych mężczyzn. Na ogół pojawia się nagle, i występuje tylko przy próbie podjęcia współżycia.

 

W leczeniu bardzo istotne jest określenie przyczyny impotencji

Należy więc, oprócz rozmaitych badań, przeprowadzić szczegółowy wywiad. Niestety, temat jest tak delikatny, że wielu mężczyzn, z rozmaitych przyczyn, nie mówi prawdy. Pomóc lekarzowi może wówczas wywiad z partnerką mężczyzny. Kobiety mają do spraw współżycia bardziej zrównoważone podejście.

 

Reklama

Przedłużanie czasu Twojego stosunku
feromony

 

Przy wielu sposobach leczenia (aparaty próżniowe, protezy wewnętrzne) zauważyć należy, że najskuteczniejsze są metoda iniekcji w ciała jamiste członka i przyjmowanie viagry. Jednak metoda iniekcji, mimo że daje znakomite rezultaty, budzi opory wielu mężczyzn. Wielu panów w ogóle boi się zastrzyków, a co dopiero... Jednak stosuje ją z powodzeniem kilka tysięcy mężczyzn w Polsce, warto się do niej przekonać.

 

Specjaliści uważają, że zjawisko występowania impotencji będzie narastać, co jest związane ze zwiększaniem długości życia, a zatem i starzeniem się ludzkości.

 

Jest to również efekt niekorzystnych skutków przemian cywilizacyjnych. Mężczyźni, nie mogąc tej przypadłości ukryć, uważają ją za koniec męskości, rezygnują z aktywności seksualnej. Lękają się ośmieszenia czy odrzucenia ze strony partnerki. Ugruntowują w sobie poczucie niższej wartości. Przecież samo słowo impotent, mające w języku polskim zabarwienie negatywne, bywa często używane z intencją obrażenia kogoś. Nowe, skuteczne metody leczenia zaburzeń erekcji nie tylko pozwalają na normalne życie seksualne, ale i przyczyniają się do poprawy samooceny mężczyzn oraz do polepszenia kontaktów partnerów w związkach.

 

Komentarze  

0

#6 ioo 2012-07-05 16:22

Impotencja to też problem, lub blokada psychiczna, ale nie rozumiem tych co faszerują się chemią. Lepsza jest MACA, a z tego co wiem naturala.pl
Cytować
0

#5 on 2011-08-11 03:19

O, widzę, że mój imiennik wypowiedział się przede mną :-)

Skorzystam z okazji i powtórzę - nie ma złotego środka - niestety...

Należy się badać, a potem działać - i słuchać swoich kobiet, jeśli namawiają na wizytę u lekarza...
Cytować
0

#4 on 2011-08-11 02:57

Tak naprawdę nie ma jednej skutecznej metody - jednemu pomogą leki - drugiemu pomogą zajęcia z seksuologiem - inny ma problemy z hormonami, więc trzeba będzie to uregulować - jeszcze inny będzie wymagał odpowiedniego leczenia operacyjnego.
Skąd wiadomo, komu co pomoże? Ano stąd, że najpierw idzie się do lekarza - czasami jeden nie wystarczy, czasami trzeba po kolei: i urolog, i seksuolog, jedne badania, drugie badania. Badania to podstawa.

Lecząc się samemu można sobie jedynie zaszkodzić. Wiem, bo sam kiedyś popełniłem błąd, ale był przy mnie ktoś mądry, kto przypomniał mi o zdrowym rozsądku.

PANOWIE, BADAJCIE SIĘ!
Cytować
0

#3 on 2011-07-28 00:45

u mnie leczenie prochami nie pomogło!zabieg vedi udrożnił mi tętnice i teraz szaleje:>
Cytować
0

#2 Art 2009-05-14 00:13

ale coraz wiecej się o tym mówi, np tu [..oj..]-opzs-pl
Cytować
0

#1 Boguś 2009-05-13 13:24

problem impotencji jest bardzo powszechny niestety, ale chyba jeszcze powszechniejszy jest problem nie chodzenia do lekarza.... a istnieje przecież niejeden złoty środek dzięki któremu problem impotencji znika...
Cytować