Słowo impotencja pochodzi z łaciny i oznacza niemoc, w domyśle: płciową. Impotencja polega na niemożności osiągnięcia i utrzymania wzwodu penisa, co jest niezbędne dla uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej obydwojga partnerów. Zaburzenia erekcji to jeden z najczęstszych problemów seksualnych mężczyzn.

 

Problem jest stary jak świat

Zaburzenia erekcji wspomniane są w niektórych zachowanych do dziś starożytnych pismach (babilońskich, egipskich, greckich). Zagadnienie to wzmiankowane jest między innymi w kodeksie Hammurabiego (zgodnie z nim żonie wolno było opuścić męża dotkniętego tą przypadłością).

W zasadzie każdemu dorosłemu mężczyźnie zdarzają się przejściowe epizody impotencji. Powtarzające się problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji ma połowa mężczyzn pomiędzy 40 a 70 rokiem życia, zaś 10% mężczyzn z tej grupy wiekowej dotkniętych jest całkowitą impotencją.

 

Przyczyn zaburzenia jest wiele

Szacuje się, że 80% przypadków impotencji to kłopoty fizjologiczne. Ten rodzaj zaburzeń rozwija się stopniowo i występuje stale (bez np. zdarzających się porannych wzwodów). Powodują je nieprawidłowości i uszkodzenia naczyń i ciał jamistych prącia, schorzenia neurologiczne, hormonalne i inne. Na zaburzenia erekcji wpływają też choroby serca i naczyń, w tym nadciśnienie tętnicze. Mówimy wtedy o impotencji na tle krążeniowym. Jest to prawie połowa przypadków.

Choroby neurologiczne: stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, wywołują impotencję neurogenną. Operacja albo radioterapia gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, odbytnicy bądź jelita grubego prowadzi do uszkodzenia okolicznych nerwów, a to utrudnia lub uniemożliwia osiągnięcie erekcji i orgazmu. Impotencja na tle hormonalnym pojawia się w okresie andropauzy. Nie jest tak częsta, jak można by sądzić, obejmuje 5-10% przypadków.

 

Reklama

 

Również przyjmowanie niektórych leków (przeciwdepresyjnych, uspokajających, obniżających ciśnienie krwi) może przyczynić się do zaburzeń erekcji. Podobny wpływ wywiera cukrzyca i stosowane w jej przypadku leki. Wówczas mamy do czynienia z impotencją mieszaną. To 1/3 wszystkich przypadków. Zaburzenia erekcji mogą być także efektem przyjmowania narkotyków, palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

20% przypadków impotencji wywołują przyczyny psychiczne: stres, depresja, złość, zmęczenie, nuda, strach przed zarażeniem, nastawienie zadaniowe, niepewność siebie jako partnera, lęk przed porażką, przed ośmieszeniem, zahamowania na tle seksualnym. Impotencję psychogenną spotyka się zazwyczaj u młodszych mężczyzn. Na ogół pojawia się nagle, i występuje tylko przy próbie podjęcia współżycia.

 

W leczeniu bardzo istotne jest określenie przyczyny impotencji

Należy więc, oprócz rozmaitych badań, przeprowadzić szczegółowy wywiad. Niestety, temat jest tak delikatny, że wielu mężczyzn, z rozmaitych przyczyn, nie mówi prawdy. Pomóc lekarzowi może wówczas wywiad z partnerką mężczyzny. Kobiety mają do spraw współżycia bardziej zrównoważone podejście.

 

 

Przy wielu sposobach leczenia (aparaty próżniowe, protezy wewnętrzne) zauważyć należy, że najskuteczniejsze są metoda iniekcji w ciała jamiste członka i przyjmowanie viagry. Jednak metoda iniekcji, mimo że daje znakomite rezultaty, budzi opory wielu mężczyzn. Wielu panów w ogóle boi się zastrzyków, a co dopiero... Jednak stosuje ją z powodzeniem kilka tysięcy mężczyzn w Polsce, warto się do niej przekonać.

 

Specjaliści uważają, że zjawisko występowania impotencji będzie narastać, co jest związane ze zwiększaniem długości życia, a zatem i starzeniem się ludzkości.

 

Jest to również efekt niekorzystnych skutków przemian cywilizacyjnych. Mężczyźni, nie mogąc tej przypadłości ukryć, uważają ją za koniec męskości, rezygnują z aktywności seksualnej. Lękają się ośmieszenia czy odrzucenia ze strony partnerki. Ugruntowują w sobie poczucie niższej wartości. Przecież samo słowo impotent, mające w języku polskim zabarwienie negatywne, bywa często używane z intencją obrażenia kogoś. Nowe, skuteczne metody leczenia zaburzeń erekcji nie tylko pozwalają na normalne życie seksualne, ale i przyczyniają się do poprawy samooceny mężczyzn oraz do polepszenia kontaktów partnerów w związkach.

 

Komentarze  

0

#7 KwantoMed 2018-05-13 22:50

Impotencja według 5 Praw Natury - nowy odcinek serialu terapeutycznego wyjaśnia ten dramatyczny problem [reklama]
Cytować
0

#6 ioo 2012-07-05 16:22

Impotencja to też problem, lub blokada psychiczna, ale nie rozumiem tych co faszerują się chemią. Lepsza jest MACA, a z tego co wiem naturala.pl
Cytować
0

#5 on 2011-08-11 03:19

O, widzę, że mój imiennik wypowiedział się przede mną :-)

Skorzystam z okazji i powtórzę - nie ma złotego środka - niestety...

Należy się badać, a potem działać - i słuchać swoich kobiet, jeśli namawiają na wizytę u lekarza...
Cytować
0

#4 on 2011-08-11 02:57

Tak naprawdę nie ma jednej skutecznej metody - jednemu pomogą leki - drugiemu pomogą zajęcia z seksuologiem - inny ma problemy z hormonami, więc trzeba będzie to uregulować - jeszcze inny będzie wymagał odpowiedniego leczenia operacyjnego.
Skąd wiadomo, komu co pomoże? Ano stąd, że najpierw idzie się do lekarza - czasami jeden nie wystarczy, czasami trzeba po kolei: i urolog, i seksuolog, jedne badania, drugie badania. Badania to podstawa.

Lecząc się samemu można sobie jedynie zaszkodzić. Wiem, bo sam kiedyś popełniłem błąd, ale był przy mnie ktoś mądry, kto przypomniał mi o zdrowym rozsądku.

PANOWIE, BADAJCIE SIĘ!
Cytować
0

#3 on 2011-07-28 00:45

u mnie leczenie prochami nie pomogło!zabieg vedi udrożnił mi tętnice i teraz szaleje:>
Cytować
0

#2 Art 2009-05-14 00:13

ale coraz wiecej się o tym mówi, np tu [..oj..]-opzs-pl
Cytować
0

#1 Boguś 2009-05-13 13:24

problem impotencji jest bardzo powszechny niestety, ale chyba jeszcze powszechniejszy jest problem nie chodzenia do lekarza.... a istnieje przecież niejeden złoty środek dzięki któremu problem impotencji znika...
Cytować