Intymność

Jak dbać o higienę penisa

Jak dbać o higienę penisa

Czyżby zaskoczyło cię tytułowe pytanie? Zdziwiłbyś się jak wielu mężczyzn nie dba o higienę, albo nie wie jak to robić. Penis, według wielu, jest najwartościowszą częścią ciała mężczyzny, zatem należy o niego dbać i utrzymywać w czystości, bo jest to ważne nie tylko dla zdrowia, ale i sprawności samego penisa.

 

Twój penis zasługuje na należytą opiekę, za którą będzie ci wdzięczny.

To naprawdę zaskakujące, jak wielu mężczyzn nie czyści penisa pod napletkiem.

 

Jak to robić?

Penisa należy myć co najmniej raz dziennie ciepłą wodą, najlepiej podczas kąpieli lub pod prysznicem. Jeśli masz napletek, naciągnij go i delikatnie umyj pod spodem. Jeśli nie myjesz penisa pod napletkiem, to zacznie się tam zbierać substancja zwana mastką. Jest to mazista, biała lub żółta, serowata wydzielina, będąca produktem stłuszczonych i złuszczonych komórek nabłonkowych napletka, flory bakteryjnej oraz łoju. Zawiera także resztki moczu i nasienia. Jej zadaniem jest utrzymanie żołędzi w nawilżeniu.

Jeśli nastąpi nagromadzenie mastki, będącej pożywką dla bakterii, powstaje przykry zapach związany z faktem procesu gnilnego. To może powodować zaczerwienienie, obrzęk głowicy penisa, oraz poważniejsze stany zapalne.

 

Odpychająca woń jest nieprzyjemna nie tylko dla twojej partnerki (no chyba, że to lubi), ale również dla ciebie samego.

 

pamietaj o higienie

 

Chociaż regularna higiena osobista jest ważna, to zbyt częste stosowanie mydła i żeli pod prysznic może spowodować podrażnienia. Jeśli chcesz używać mydła, wybierz łagodne i nieperfumowane, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry.

Kuszące może wydawać się stosowanie talku i dezodorantów, jednak lepiej tego unikaj. Takie przedobrzenie raczej gwarantuje podrażnienie i zbędny ból.

Obrzezani mężczyźni również powinni dbać o higienę penisa, chociaż nie mają problemu z masstką. Najważniejsze jest mycie ciepłą woda raz dziennie. muszą być równie ostrożny czyszczenia ich penisa. Delikatnie mycia penisa ciepłą wodą raz dziennie jest wystarczające.

Uwaga. Nie próbuj na siłę naciągać napletka niemowlęcia lub małego chłopca – poza bólem możesz spowodować też pewne szkody. Napletek dziecka może być wciąż przymocowany do żołędzi, a zatem nie da się go w pełni naciągnąć. Na tym etapie rozwoju, nie ma potrzeby mycia pod napletkiem.

 

 

Okolice penisa

Nie zapomnij o myciu podstawy penisa i jąder, gdzie pot i włosy mogą wytwarzać silny zapach, zbliżony do tego pod pachami.

Obszary te wymagają częstego mycia, gdyż zbiera się tam większa ilość potu, który podlega rozkładowi bakteryjnemu, zwłaszcza że okolice intymne są przez większość dnia „w gaciach”, bez dostępu odpowiedniej ilości powietrza. Nie zapominaj też o myciu podstawy jąder i okolic odbytu, gdyż każde z tych miejsc graniczy z twoim penisem i ma bezpośredni wpływ na jego kondycję.

Higiena okolic intymnych to przy okazji dobra okazja, aby raz w miesiącu sprawdzić swoje jądra po ciepłej kąpieli lub po prysznicu. Zwróć uwagę na wszelkie nietypowe zmiany skórne lub obrzęki, których nie było tam wcześniej. Profilaktyka jest tańsza od leczenia.