Moto Sfera

wycieraczki samochodowe

Jak dopasować wycieraczki samochodowe do swojego pojazdu?

Podczas jazdy samochodem w czasie opadów atmosferycznych bardzo ważną rolę spełniają wycieraczki. Bez nich kierowca byłby pozbawiony możliwości usuwania na bieżąco z przedniej szyby wody czy śniegu i nie mógłby prowadzić samochodu, z uwagi na ograniczone pole widzenia drogi. Jak dobrać wycieraczki samochodowe do swojego pojazdu i czy istnieją wytyczne dotyczące tego, jak często trzeba je wymieniać?

 

Bezpieczeństwo kierowcy

Dobór właściwych wycieraczek samochodowy jest niezwykle istotny nie tylko z punktu widzenia komfortu kierowania pojazdem, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich podróżujących autem osób. Dzięki wycieraczkom możemy zapewnić sobie dobrą widoczność, nawet w trudnych warunkach panujących na zewnątrz - w trakcie ulewy czy śnieżycy.

Wycieraczki ulegają zużyciu w toku ich eksploatacji i z tego tytułu istnieje konieczność ich wymiany na nowe po pewnym czasie. Łatwo możemy zauważyć moment, w którym wycieraczki przestają spełniać swoją rolę w zadowalający sposób. Jeśli pomimo ich włączenia w czasie deszczu nasze pole widzenia jako kierowców nadal jest ograniczone, należy zastanowić się nad ich wymianą.

Najczęściej producenci wycieraczek zalecają, aby wymieniać je raz na pół roku, bowiem w ciągu 6 miesięcy mają gwarantowane optymalne działanie. Najlepiej wymienić wycieraczkę, kiedy na powierzchni szyb po ich użyciu pozostają smugi, woda nie jest odprowadzana prawidłowo na boki, a przy działaniu wycieraczek słyszymy nietypowe odgłosy tarcia i piszczenia.

Stare, zniszczone wycieraczki nie tylko nie zapewnią nam bezpieczeństwa podczas jazdy i dobrej widoczności, ale i mogą spowodować powstanie nieodwracalny uszkodzeń szyb, narażając kierowcę na niebagatelne koszty.

Pojawia się przy tym problem, jaką wycieraczkę samochodową wybrać z szerokiego asortymentu produktów, z jakim mamy do czynienia w sklepach motoryzacyjnych czy w marketach?

 

 

Rodzaje wycieraczek

W sklepach dostępne są różne rodzaje wycieraczek. Najlepiej zdecydować się na egzemplarze dedykowane do danej marki i modelu pojazdu, jakim dysponuje kierowca. Według innej klasyfikacji, wycieraczki samochodowe można podzielić na:

  • Wycieraczki tradycyjne, z metalowym stelażem - są one coraz rzadziej spotykane i tylko w starszych samochodach. Posiadają one wymienne gumowe pióra.
  • Wycieraczki płaskie - nazywane wycieraczkami aero, posiadają jednorodną, aerodynamiczną budowę i nie są wyposażone w metalowy stelaż. Mają kompaktowe wymiary i lepiej przylegają do szyb.

Wycieraczki „do zadań specjalnych” to produkty przeznaczone dla wybranych grup klientów. Standardowe wycieraczki o gumowych piórach zapewniają spełnianie swoich podstawowych funkcji. Jeśli chcemy zapewnić sobie dodatkowy, wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa jazdy, powinniśmy zainwestować w wycieraczki, gdzie gumowe pióra zostały dodatkowo pokryte teflonem lub grafitem, co wpływa pozytywnie na ich płynność pracy. Atutem wycieraczek tego typu jest to, że nie tak łatwo przymarzają do szyby zimą.

Dla kierowców często podróżujących na dłuższych trasach, autostradami, zalecany będzie wybór wycieraczek ze spoilerem, który lepiej dociska pióro do szyby. Takie wycieraczki będą pracowały efektywniej nawet przy rozwijaniu przez pojazd wysokich prędkości.

Nowością w ofercie producentów wycieraczek samochodowych są wycieraczki hybrydowe, łączące w sobie zalety wycieraczek tradycyjnych i aero. Mają kompaktową budowę i opływową konstrukcję stelaża. Są one montowane seryjnie w samochodach produkowanych przez azjatyckie koncerny.

 

Podstawowe kryteria wyboru

Wycieraczki dopasowujemy do auta pod kątem długości piór i rodzaju zaczepu. Z książki serwisowej czy instrukcji obsługi pojazdu powinniśmy odczytać, jaka długość piór jest zalecana. Można ją też zmierzyć samodzielnie, korzystając ze starych wycieraczek zamontowanych w samochodzie. Pióra po prawej i lewej stronie mają różną długość.

Ważny jest też rodzaj zaczepu, czyli to, w jaki sposób ramię wycieraczki jest połączone z piórem. Producenci wycieraczek na opakowaniu lub etykiecie swojego produktu na ogół umieszczają informację, do jakich modeli samochodów pasują i jaki typ mocowania wykorzystują. Podobnie wycieraczki samochodowe w motochemia.pl są dokładnie opisane i wskazane jest przy nich, do jakich pojazdów są one dedykowane. Łatwiej więc dokonać ich wyboru.

Kupując wycieraczkę do tylnej szyby zawsze powinniśmy wybierać egzemplarze ściśle dopasowane do konkretnego modelu samochodu.