Żyć Dobrze

awaria zamka

Jak poradzić sobie z awarią zamka drzwi wejściowych?

Większości zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Niestety w przypadku awarii wszelkiego rodzaju urządzeń najczęściej jest tak, że zostajemy na lodzie w najmniej odpowiednim momencie. Weekend, wieczór lub środek nocy to "najlepszy" czas dla usterek i kryzysów w mieszkaniu. A jak poradzić sobie z sytuacją, w której przez awarię zamka nie możemy się dostać do własnego domu?

 

Kiedy nie możemy dostać się do własnego mieszkania

Powodów, przez które nie możemy wejść do własnego domu lub mieszkania, może być kilka. Zdarza się, że ze zwykłego roztargnienia zgubimy komplet kluczy. Mogą być one ciężkie do odzyskania, a jeśli nie posiadamy przy sobie zapasowego zestawu (podobno przezorny zawsze ubezpieczony, ale przecież mało kto nosi w kieszeni dwie pary kluczy do jednych drzwi?), rodzi się poważny problem. W takiej sytuacji możemy stać pod drzwiami i cierpliwie czekać na resztę domowników. Jednak jeżeli mieszkamy sami, warto od razu zadzwonić po dobre pogotowie zamkowe. Taką firmą, która co prawda ma swoją siedzibę w Katowicach, ale bez problemu może dojechać do klientów z Mysłowic, Będzina czy Bytomia, jest Pogotowie Zamkowe 3S-Serwis.

Inną sytuacją, przez którą wejście do domu czy mieszkania będzie wręcz niemożliwe, jest awaria zamka w drzwiach. Może okazać się, że drzwi się po prostu zacięły lub klucz, który już włożyliśmy do zamka uległ złamaniu. W tym wypadku panika jest niewskazana, ponieważ nie rozwiąże naszego problemu. Nie ma sensu również wyłamywać drzwi wejściowych, ponieważ później może okazać się, że przez własną niecierpliwość oprócz potrzebnej wymiany zamka, naraziliśmy się też na koszt wymiany całych drzwi, łącznie z futryną. Jeśli od paru minut próbujemy dostać się do naszego mieszkania, a drzwi nadal stawiają opór, bezwzględnie potrzebna w tej sytuacji będzie pomoc pogotowia zamkowego.

Prócz opisanych sytuacji może również okazać się, że ktoś próbował się włamać do naszego mieszkania - co prawda nie udało mu się to, bo drzwi nadal są zamknięte, jednak zamek został nieodwracalnie uszkodzony, przez co otwarcie drzwi jest niemożliwe. Innym problemem może być guma do żucia złośliwie "wklejona" do zamka. Nie da się jej usunąć palcem czy nawet spinką do włosów, ponieważ otwór jest zbyt ciasny, a próba przepchania jej na drugą stronę drzwi za pomocą klucza skutkuje tylko zablokowaniem go wewnątrz..

 

Otwarcie drzwi z uszkodzonym zamkiem to tylko pierwszy krok

Jednak awaryjne otwarcie drzwi to nie wszystko - w niektórych sytuacjach zamek może okazać się nieuszkodzony i zdatny do dalszego użytkowania, jednak czasem nadaje się tylko do wyrzucenia. W tym wypadku osoba, która otworzy nam takie drzwi, ale nie zapewni nam wymiany zamka na miejscu, nie ma prawa nazywać się specjalistą od spraw tego typu. Niedopuszczalne jest bowiem, aby otworzyć drzwi z zepsutym zamkiem, a potem poradzić klientowi podejście do najbliższego sklepu w celu zakupienia nowego, kiedy mieszkanie będzie wciąż niezabezpieczone. Dlatego prawdziwi, profesjonalni technicy, jakimi są ci zatrudnieni w Pogotowiu Zamkowym, na miejscu, zaraz po otwarciu drzwi oraz zdemontowaniu uszkodzonego zamka, założoną nowy, idealnie dopasowany do naszych drzwi.

 Artykuł reklamowy