Żyć Dobrze

Jak poradzić sobie z menopauzą

Jak poradzić sobie z menopauzą i andropauzą, aby wciąż cieszyć się seksem?

Menopauza jest okresem w życiu kobiety, który nazywa się również przekwitaniem. Definiuje się ją jako rok bez krwawienia miesiączkowego. W organizmie dochodzi do wielu zmian, po których następuje koniec okresu płodności. U panów występuje andropauza, która jest mniej znana i pozostaje tematem tabu. Co zrobić, aby w czasie menopauzy i andropauzy dalej cieszyć się seksem?

 

Andropauza i menopauza a współżycie

Pojęcie menopauzy jest znane kobietom. Najczęściej przechodzą przez nią panie w wieku od 45 do 55 lat. Wstępne objawy to m.in. zmęczenie, duszność, płaczliwość, uderzenia gorąca, drażliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji, mrowienia w kończynach.

Charakterystyczne po menopauzie jest obniżenie libido – kobiety mają dużo mniejszą ochotę na współżycie. Obniżają aktywność seksualną. Zwiększenie ich zainteresowania zbliżeniami w dużej mierze zależy od partnerów. Nie należy zapominać o romantycznych randkach, wieczorach we dwoje, wycieczkach, pocałunkach i niewymuszonych pieszczotach. Natomiast kobieta może pobudzać zainteresowanie seksem systematyczną aktywnością fizyczną i technikami relaksacyjnymi, takimi jak masaż czy joga.

Jeśli chodzi o andropauzę, to termin ten jest mało znany wśród panów. W tym okresie nie przestają być płodni, ale ich organizmy przechodzą przez wiele zmian. Efektami są m.in. obniżenie libido i sprawności seksualnej. Z biegiem lat maleje zawartość testosteronu w ich krwi. Mężczyźni w andropauzie mogą mieć problemy ze wzwodem. Dla panów to kłopot, który ma wpływ nie tylko na ich życie łóżkowe, ale również na samoocenę. Może prowadzić do depresji i rozpadu związku.

Takie problemy są tematem, o którym wielu mężczyzn nie chce rozmawiać z partnerkami ani konsultować ich z lekarzem. Ważne, aby kobieta, która zauważy, że mężczyzna ma zaburzenia erekcji, starała się pomóc. To kłopot, z którym można sobie poradzić i dalej cieszyć się seksem.

 

Seks po 50. – jak osiągać satysfakcję?

Problemy ze wzwodem mogą uniemożliwiać mężczyźnie współżycie. Powinien iść do lekarza, który ustali przyczynę zaburzenia. Zdarza się, że to jego partnerka ustala ten termin, przypomina o nim i tłumaczy, dlaczego konsultacja jest tak ważna. W przypadku gdy przyczyną zaburzenia są dolegliwości psychiczne, specjalista zaleci konsultację z psychologiem lub seksuologiem. Problem o takim podłożu pojawia się jednak głównie u młodych mężczyzn. W innych przypadkach można sobie pomóc lekami na erekcję bez recepty, takimi jak dostępne tutaj: https://www.actigraforte.pl. Jak działają?

ActiGra i ActiGra Forte zawierają syldenafil, który zwiększa dopływ krwi do członka w czasie podniecenia seksualnego. Celem ich stosowania jest osiągnięcie wzwodu i utrzymanie w czasie stosunku. Pierwszy środek zawiera 25 mg syldenafilu, a drugi maksymalną dawkę możliwą w przypadku leków bez recepty – 50 mg.

Menopauza i andropauza nie oznaczają, że partnerzy nie będą czerpać przyjemności z seksu. Ich zbliżenia nadal mogą być wyjątkowe.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł zewnętrzny