O zdrowiu

Jak pozbyć się blizn po trądziku

Jak pozbyć się blizn po trądziku

Dla większości facetów blizna to przysłowiowy pryszcz. Co jednak zrobić kiedy powiedzenie staje się bardzo dosłowne i po trądziku na twarzy, plecach i innych częściach ciała, pozostają szpecące blizny zanikowe. Nikt nie chce wyglądać jak durszlak, dlatego czasami warto się przełamać i skorzystać z odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej.

 

Czasy kiedy podziarana twarz robiła na kobietach wrażenie i wydawała się atrakcyjna, bo niby taka męska, już dawno są nieaktualne. Owszem, może nie musisz mieć skóry gładkiej jak pupa niemowlęcia, ale z drugiej strony krajobraz księżycowy na twojej twarzy na pewno również nikogo nie zachwyci. Dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium radzi, z jakich metod korzystać, a jakich unikać, żeby skutecznie i bezpiecznie pozbyć się potrądzikowych blizn zanikowych.

 

Stare hardcorowe metody

Jeszcze do niedawna blizny tego typu próbowano usuwać za pomocą bardzo mocnych peelingów chemicznych i mechanicznych. Jednak jak twierdzą specjaliści, dermabrazja czy powszechnie znany Kwas TCA są niebezpieczne, wiążą się z dużą bolesnością i rekonwalescencją, a jednocześnie nie gwarantują w pełni zadowalających efektów. Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że zabiegi tego typu opierają swoje działanie na ścieraniu lub wypalaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej. – Mówiąc bardziej obrazowo, takie metody zdzierają skórę aż do krwi i to na całej leczonej powierzchni, inaczej są mało skuteczne. Nie trzeba więc bardzo się wysilać, żeby wyobrazić sobie, jak wygląda i czuje się pacjent po takiej terapii. Rekonwalescencja w tych przypadkach trwa nawet kilka tygodni, konieczne jest branie antybiotyków i niezwykła dbałość o higienę, aby nie doprowadzić do infekcji. Poza tym istnieje duże ryzyko powstania nowych blizn, czasem nawet gorszych albo odbarwień skóry. Nie polecałbym poddawania się tego typu zabiegom w niesprawdzonych gabinetach, u specjalistów z małym doświadczeniem. Poza tym uważam, że istnieją dużo lepsze metody usuwania blizn zanikowych, nie widzę więc potrzeby, aby narażać się na takie ryzyko – wyjaśnia dr Marek Wasiluk. Jeśli więc nie jesteś masochistą lub prawdziwym hardcorowcem, lepiej daruj sobie takie zabiegi.

 

Nowe, nie do końca lajtowe, ale skuteczne zabiegi

Obecnie lekarze medycyny estetycznej chwalą laseroterapię. Laser frakcyjny CO2, który odparowując źle zrośniętą tkankę „nakłania ją” do naturalnej odnowy, ma znaczącą przewagę nad poprzednimi metodami. Mianowicie nie działa na całej powierzchni leczonego obszaru, a jedynie dziurkuje skórę, jednocześnie pozostawiając w niej mikropowierzchnie nietkniętej tkanki. Dzięki temu pozostała część poddanej naświetlaniu skóry szybciej się goi i regeneruje. Na uwagę zasługują tutaj dwa kluczowe słowa: „podgrzewa” i „odparowuje” – co oznacza, że zabieg nie należy do odprężających, ale za to jest skuteczny.

Rekonwalescencja po zabiegu trwa około tygodnia, a ryzyko powikłań jest o wiele mniejsze. Do niedawna uważałem tę metodę za najlepszą z dostępnych – twierdzi dr Marek Wasiluk.

 

Najlepsze innowacyjne terapie

Specjaliści cały czas szukają nowych, lepszych rozwiązań i metod leczenia blizn zanikowych. Dr Marek Wasiluk w swojej praktyce stosuje różnorodne metody na ten sam problem. – Zawsze traktuję pacjenta indywidualnie. To, że u jednej osoby sprawdza się dany zabieg, wcale nie oznacza, że u drugiej da on takie same efekty. Poza tym trzeba patrzeć na problem całościowo, uwzględniając nie tylko jego odmianę i przyczyny, ale również to, jakiej części ciała dotyczy. Dlatego kiedy zauważyłem, że pomimo dobrych rezultatów laser frakcyjny stosowany na blizny na twarzy na długo zostawia na niej czerwone ślady, zacząłem się zastanawiać, jakim innym zabiegiem mógłbym go zastąpić. Idealna, bo nawet lepsza od lasera, okazała się frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, która nie tylko powoduje małe podrażnienie i jest tak samo skuteczna jak laser, ale również sprawia, że skóra szybciej się regeneruje, ponieważ praktycznie nie jest uszkadzana od zewnątrz, a jedynie silnie stymulowana w środku. Dziś twierdzę, że to najlepszy sposób na blizny zanikowe i stosuję go nie tylko w przypadku zabiegów na twarz.

Zabieg frakcyjniej radiofrekwencji mikroigłowej to stosunkowo nowa metoda. Polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry mikrogiłami do głębokości 3 mm i rozgrzewaniu jej do wysokiej temperatury. W ten sposób następuje silna stymulacja do odbudowy kolagenu i „wypchnięcie” tkanki na zewnątrz, a typowe blizny zanikowe są wypełnione i zaleczone.