O zdrowiu

Jak przebiega ortopedia dziecięca?

Jak przebiega ortopedia dziecięca?

Ortopedia dziecięca to gałąź medycyny zajmująca się, jak sama nazwa wskazuje, leczeniem schorzeń narządu ruchu u dzieci. W pierwszych latach życia człowieka, kiedy następuje gwałtowny wzrost i rozwój mięśni, stawów i kości, często dochodzi do wykształcenia się problematycznych, utrudniających codzienne funkcjonowanie zaburzeń układu ruchu, które z czasem mogą doprowadzić nawet do kalectwa.

Dlatego warto czuwać nad prawidłowym rozwojem maluchów – i temu służy właśnie ortopedia dziecka.

 

Na czym polega ortopedia dziecięca?

Ortopedia dziecięca obejmuje trzy filary: diagnostykę, leczenie i rehabilitację. Diagnostykę wykonuje się przy użyciu takich narzędzi jak USG i RTG, a w przypadku dzieci powyżej ósmego roku życia również przy użyciu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Jeśli zaś chodzi o leczenie, lekarze starają się stosować głównie leczenie zapobiegawcze, a wiec zabiegi fizjoterapeutyczne z wykorzystaniem takich technik jak kinesiotaping czy terapia taktylna. Nie zawsze jednak fizjoterapia okazuje się wystarczająca. W przypadku dalece zaawansowanych schorzeń konieczne może być skierowanie dziecka na zabieg chirurgiczny, np. endoskopię albo artroskopię. Aby ograniczyć dyskomfort małego pacjenta przeprowadzane są one w sposób jak najmniej inwazyjny. Po każdym takim zabiegu niezbędna jest jednak rehabilitacja obejmująca wspomniane wcześniej zabiegi fizjoterapeutyczne. Więcej informacji pod adresem https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/ortopedia-dziecieca/

 

Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do ortopedy?

Schorzenia układu ruchu często są trudne do wychwycenia w pierwszych stadiach rozwoju, dlatego ortopedia dziecka kładzie duży nacisk na profilaktykę. Każdy maluch powinien znajdować się pod stałą opieką ortopedy, który będzie miał oko na jego rozwój i w razie pojawienia się pierwszych oznak zaburzeń od razu wyłapie niepokojące zmiany. Warto więc regularnie odwiedzać gabinet ortopedyczny, nawet jeśli dziecku nic nie dolega, by upewnić się, że wszystko z nim w porządku. Tym bardziej konieczna jest wizyta u specjalisty, gdy zauważymy, że maluch krzywo stawia stopy, garbi się albo porusza w sposób asymetryczny. Takie niepokojące objawy sygnalizują problemy, które wymagają natychmiastowego rozwiązania, nie zwlekajmy więc z reakcją.

Artykuł zewnętrzny