Jak radzić sobie z ostrym bólem mięśni

Jak radzić sobie z ostrym bólem mięśni?

Ostry ból mięśni potrafi ograniczyć sprawność i zakłócić codzienne funkcjonowanie. Często pojawia się np. w wyniku przeforsowania podczas treningu czy niewygodnej postawy w pracy, jednak może wynikać także z różnych chorób. Jakie są potencjalne przyczyny bólu mięśni? Poznaj sposoby na złagodzenie tej dolegliwości.

 

Przyczyny ostrego bólu mięśni

Ostre bóle mięśniowe mogą wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej są spowodowane przez nadmierną aktywność fizyczną, która prowadzi do mikrourazów i towarzyszącego im stanu zapalnego. Bóle potreningowe wynikają zwykle z niewłaściwego przygotowania do ćwiczeń, braku rozgrzewki lub zbyt intensywnej aktywności w stosunku do kondycji organizmu.

Ból mięśni może pojawić się też z powodu ich nadmiernego napięcia. Wynika ono np. z utrzymywania złej postawy, stresu lub długotrwałej pracy w niewygodnej pozycji. Oprócz tego dolegliwość tę mogą wywołać także:

  • niedobory minerałów – do prawidłowej pracy mięśni niezbędne są m.in. potas, magnez i wapń. Ich niewystarczająca ilość w organizmie może powodować skurcze i ból,
  • kontuzje – naciągnięcia, przeciążenia i naderwania mięśni,
  • niektóre choroby, np. stwardnienie rozsiane, niedoczynność tarczycy, nowotwory,
  • infekcje, np. grypa, borelioza,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. na cholesterol czy nadciśnienie tętnicze[1].

 

Jakie leki łagodzą ostry ból mięśni?

Do leczenia ostrego bólu mięśni możesz wykorzystać doustny lek przeciwbólowy zawierający np. deksketoprofen. To preparat z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działają one poprzez hamowanie aktywności enzymów – cyklooksygenaz, które odpowiadają za produkcję cząsteczek wywołujących i podtrzymujących stan zapalny. W ten sposób pomagają złagodzić wszystkie towarzyszące mu objawy, czyli ból, zaczerwienienie czy podwyższoną temperaturę.

Deksketoprofen dodatkowo wpływa na przewodzenie bodźców bólowych, dzięki czemu może zapobiec przekształceniu bólu ostrego w przewlekły. Pierwsze efekty zauważysz już po ok. 30 minutach od zastosowania. Czas ten skrócisz, stosując lek na pusty żołądek, dzięki czemu szybciej się wchłonie[2].

 

Dodatkowe sposoby na złagodzenie bólu mięśni

Jeśli dopadł Cię ból mięśni, możesz wspomóc leczenie domowymi sposobami. Przede wszystkim daj sobie czas na odpoczynek i regenerację. Przetrenowane tkanki potrzebują kilku dni na powrót do pełni sprawności. W tym czasie możesz wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające, które pomogą zmniejszyć ból i rozluźnią napięte mięśnie. Podobny efekt uzyskasz również dzięki masażowi.

W łagodzeniu stanu zapalnego sprawdzą się także zimne okłady. Wykorzystaj do nich gotowe kompresy żelowe lub woreczek z lodem owinięty w ręcznik. Z kolei na spięte mięśnie lepiej sprawdzi się ciepło, dlatego po treningu weź relaksującą kąpiel lub prysznic.

Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu, nie tylko w czasie ćwiczeń, ale i na co dzień. Uzupełnienie elektrolitów może rozwiązać problem ze skurczami oraz bólem mięśni. Dlatego codziennie pij co najmniej 2,5 l płynów. Pamiętaj, że podczas treningu rośnie Twoje zapotrzebowanie na wodę.

 

Chociaż ból mięśniowy nie oznacza zwykle nic groźnego, w niektórych przypadkach pojawia się przy poważniejszych chorobach. Dlatego, jeśli utrzymuje się on przez dłuższy czas lub jest bardzo intensywny, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże ustalić przyczynę Twoich dolegliwości.

 

[1] https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17669-muscle-pain [dostęp 09.04.2024].

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

Artykuł zewnętrzny