Moto Sfera

Jak rozkodować VIN auta

Jak rozkodować VIN auta przed zakupem? Dostępne narzędzia

Zakup pojazdu dla każdego z nas jest z pewnością odpowiedzialną decyzją. Okazuje się bowiem, że to właśnie od tego co zakupimy w dużej mierze zależy nasz komfort i spokój w nadchodzących miesiącach. Z pewnością zdecydowana większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że najważniejsze informacje o pojeździe często są przez różnorodnych handlarzy ukrywane, gdyż analogicznie chcą oni sprzedać pojazd z uwzględnieniem jak najwyższej ceny. Jednak numer VIN może nam o samochodzie powiedzieć znacznie więcej. Jak więc można go rozkodować?

Jak odczytać numer VIN?

Jak czytać VIN? To z pewnością jedno z tych pytań, które dosłownie zadaje sobie każdy kierowca. Okazuje się bowiem, że to właśnie w VIN zapisane są wszystkie, najważniejsze dane i informacje odnośnie naszego samochodu. Wobec tego jak wygląda nr VIN? Otóż składa się on z równo 17 znaków. Co więcej, w zakresie tych znaków występują litery jak i cyfry. Wobec tego na pytanie ile cyfr ma VIN nie znajdziemy odpowiedzi, gdyż tworzą go zarówno litery jak i cyfry. Skoro już wiemy jak wygląda numer VIN- pozostaje jeszcze kwestia tego, jak czytać VIN. Okazuje się bowiem, że w tym zakresie panują różnorodne przekonania i różnorodne metody. Na samym początku możemy zaznaczyć, że fakt tego co oznacza VIN jest maksymalnie złożony. Numer ten może odnosić się zarówno do kraju pochodzenia samochodu, ale także do roku jego produkcji i wyposażenia.

 

Jak rozszyfrować VIN?

Jak czytać nr VIN? Okazuje się, że kwestia tego jak odczytać VIN nie jest zbyt skomplikowana. Wynika to z faktu, że znaleziony VIN w dowodzie rejestracyjnym posiada konkretne sekcje. To właśnie w tych sekcjach można odczytać i odszukać np. kraj pochodzenia samochodu czy kolor tapicerki. Skoro więc wiemy już z ilu znaków składa się numer VIN to przyszła por na to, by odczytać ich poszczególne znaczenie:

  • Sekcja WMI- jest to sekcja zbudowana z trzech znaków i są to trzy pierwsze litery lub litery z cyfrą. To za ich pomocą może rozszyfrować kraj produkcji po numerze VIN. Dla Polski są to oznaczanie od SU do SZ.
  • Sekcja VDS- jest to sekcja która składa się z sześciu znaków. Ta sekcja dostarczy nam informacji odnośnie typu pojazdu. Możemy np. zastanowić się jak odczytać kolor samochodu czy nawet wyposażenie pojazdu i jego dodatkowe informacje. Jeśli więc wiemy co to jest VIN pojazdu i jak można rozszyfrować numer VIN to ta sekcja powinna być dla nas najważniejsza. Znajdziemy w niej także rok produkcji.
  • Sekcja VIS- ostatnia sekcja składa się tylko i wyłącznie z cyfr i oznaczają one numer konkretnego egzemplarza samochodu.

W ten prosty sposób możemy odczytać więc rok produkcji, kolory tapicerki oraz zapoznać się z innymi informacjami odnośnie historii pojazdu.

 

Dlaczego warto sprawdzać VIN?

Co to jest VIN w samochodzie? Otóż jest to nic innego jak numer, który zawiera wszystkie, najważniejsze informacje o naszym pojeździe. Otóż wszystko to, co będzie miało dla nas znacznie podczas zakupu pojazdu. Z numeru VIN odczytam rok produkcji, kraj pochodzenia, kolor tapicerki, a także wiele innych aspektów. Z pewnością więc jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do uczciwości handlarza i co do stanu samego samochodu, to warto w pierwszej kolejności sprawdzić właśnie numer VIN. Dostarczy on nam rzetelnej odpowiedzi na wiele pytań i z pewnością pomoże o wiele lepiej poznać i ocenić samochód, jeszcze zanim zdecydujemy się na jego finalny zakup. Warto więc o tym pamiętać, a nie pożałujemy!

Przed zakupem auta warto skorzystać z pomocy specjalisty, aby uniknąć niepotrzebnie dużych wydatków na zaniedbany samochód. Wejdź na stronę https://irzeczoznawca.com/ i uzyskaj wsparcie eksperta w sprawie zakupu pojazdu!

Artykuł zewnętrzny